Astma czyli dychawica oskrzelowa u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Astma czyli dychawica oskrzelowa wcześnie wykryta i dobrze leczona pozwala dziecku normalnie żyć. W Polsce na astmę cierpi ponad trzy miliony osób - z czego około miliona stanowią dzieci. Chłopcy do 10 roku życia chorują dwa razy częściej niż dziewczynki. Astma to nic innego jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, które prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu.

Nie zawsze objawy astmy są na tyle charakterystyczne, by można było wcześnie ją wykryć. Mają z tym kłopot nawet pediatrzy. Jeśli jednak twoje dziecko:

 • ma zaledwie kilka miesięcy, a z trudem oddycha (ma tzw. sapkę), katar, łzawią mu oczy - powiedz o tym pediatrze podczas najbliższej wizyty;
 • nie ma jeszcze roku, a już lekarz wykrył u niego atopowe zapalenie skóry (AZS), powinno cię to skłonić do rozmowy z alergologiem o astmie. Bywa bowiem, że od AZS rozpoczyna się tzw. marsz alergiczny - uczulenie na jeden alergen przechodzi w uczulenie na kolejne. Ten marsz może zakończyć się astmą;
 • choruje na zapalenie oskrzeli trzy, cztery razy w roku - nie gódź się na faszerowanie go kolejnymi antybiotykami, ale poproś  pediatrę o skierowanie na badania w kierunku alergii (większość przypadków astmy oskrzelowej ma podłoże alergiczne);
 • łatwo się męczy po niewielkim wysiłku i trudno jest mu oddychać - zrób mu badania spirometryczne, w tym PEF. Polegają na maksymalnym wydechu powietrza przez ustnik do specjalnych urządzeń pomiarowych. Takie badania pozwalają ocenić tzw. szczytowy przepływ wydechowy - mówiąc w dużym uproszczeniu, czy do płuc dziecka dociera wystarczająco dużo powietrza.

Czy astma to choroba dziedziczna?

Można odziedziczyć skłonność do niej. Na tę chorobę częściej zapadają dzieci z rodzin, w których już wcześniej się ona pojawiła. Gdy mama dziecka jest alergiczką lub ma astmę, ryzyko, że malec zachoruje wynosi 30 procent; jeśli oboje rodzice mają astmę lub są alergikami - ryzyko zwiększa się do 70 procent.

Dobrze wiedzieć

Astma (inaczej dychawica oskrzelowa) oznacza „trudności w oddychaniu". Dawniej sądzono, że są one wynikiem wyłącznie zwężenia (obturacji) dróg oddechowych, zmniejszającego przepływ powietrza. Dziś wiadomo, że nie sam skurcz, ale zapalna choroba dróg oddechowych odgrywa główną rolę w pojawianiu się objawów astmy. W uproszczeniu można więc powiedzieć, że astma jest specyficznym zapaleniem oskrzeli, któremu dodatkowo  towarzyszy znaczny ich skurcz. Ten skurcz, czyli atak astmy, zwykle wywołuje zetknięcie się dziecka z alergenem (astma alergiczna). Z kolei atak tzw. astmy nieswoistej może wywołać niemal wszystko:  od intensywnego zapachu, dymu  tytoniowego, zażycia aspiryny,  po infekcje, wysiłek fizyczny.

Czy dziecko chore na astmę może z niej wyrosnąć?

W nielicznych przypadkach wyrasta się z niej w okresie dojrzewania. Zazwyczaj dotyczy to dzieci, u których ataki występowały rzadko i choroba miała łagodny przebieg.

Astma u dzieci: jakie badania są konieczne, by zdiagnozować chorobę?

Jeśli lekarz podejrzewa u dziecka astmę, może zlecić:

 • gazometrię - określenie stężenia tlenu oraz dwutlenku węgla we krwi. Ułatwia to podjęcie decyzji o sposobie leczenia;
 • spirometrię - polega na wdmuchiwaniu powietrza przez ustnik do specjalnego urządzenia. Pozwala na ocenę zaawansowania astmy;
 • badanie krwi na obecność krwinek kwasochłonnych, tzw. eozynofili (gdy jest ich więcej niż 250-400/mm3 krwi, to jeden z dowodów potwierdzających astmę);
 • badanie plwociny - przy astmie jest w niej dużo eozynofili oraz obecne są tzw. kryształy Charcota-Leydena;
 • RTG klatki piersiowej - może wykazać różne zmiany w zależności od tego, jak ciężki przebieg ma choroba;
 • identyfikację alergenu, czyli przeprowadzenie testów. Mogą być skórne (na skórę dziecka - zwykle na przedramieniu - nanosi się alergen. Potwierdzeniem uczulenia jest zaczerwienienie i obrzęk w miejscu naniesienia alergenu), testy RAST (pobiera się dziecku krew i w surowicy oznacza tzw. swoiste przeciwciała IgE przeciw konkretnemu alergenowi), wziewne testy prowokacyjne z alergenem (dziecko wdycha kolejne substancje, które mogą je uczulać, a osoba przeprowadzająca test ocenia, na co najbardziej reagują oskrzela).
 • 1
 • 2
Autor tekstu: Beata Prasałek
Źródło: miesięcznik "Zdrowie"
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Wirusowe choroby zakaźne: świnka, ospa, odra, różyczka
Wirusowe choroby zakaźne: świnka, ospa, odra, różyczka

Odra to jedna z czterech głównych chorób zakaźnych. Wirusowe choroby zakaźne mają ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

ja uzywam sexy mamy z bielendy i coraz lepiej czuje sie w swojej skorze :) po prostu widze efekty :) ...

uzytkownik

Witajcie Dziewczynki... U mnie czesc jajek zafarbowanych, czesc pomaluje Filip z mamusia oczywiscie :P Koszyk w polowie naszykowanych.... Paulinka, zapytam ...

uzytkownik

Dziewczyny spokojnych świąt... Monia jest już Max????

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Zdrowie małego dziecka. Wszystko o chorobach dziecięcych. Choroby zakaźne, świnka, różyczka, odra, ospa. Szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Owsiki, lamblioza, kurzajki, leczenie dziecka. Wszawica, jak się pozbyć wszy. Alergia u dzieci, dziecko ma atopowe zapalenie skóry. Co to jest celiakia. Zapobieganie wadom postawy, dziecko ma krzywy kręgosłup, osteoporoza u dzieci. Przeziębione dziecko, katar, kaszel, gorączka. Dziecko w szpitalu, możesz z nim zostać. Dziecko ma próchnicę, konieczne jest leczenie zębów mlecznych, czy warto na nie wydawać pieniądze. Dziecko u dentysty. Dziecko ma powiększone migdały. Czy wycięcie migdałków jest konieczne. Niebezpieczna angina, bolesne zapalenie ucha środkowego. Małe dziecko, pierwsza pomoc.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.