Astma czyli dychawica oskrzelowa u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

źródło: miesięcznik "Zdrowie"
Twoje dziecko ma astmę
fot.: photos.com

Astma czyli dychawica oskrzelowa wcześnie wykryta i dobrze leczona pozwala dziecku normalnie żyć. W Polsce na astmę cierpi ponad trzy miliony osób - z czego około miliona stanowią dzieci. Chłopcy do 10 roku życia chorują dwa razy częściej niż dziewczynki. Astma to nic innego jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, które prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu.

Nie zawsze objawy astmy są na tyle charakterystyczne, by można było wcześnie ją wykryć. Mają z tym kłopot nawet pediatrzy. Jeśli jednak twoje dziecko:

  • ma zaledwie kilka miesięcy, a z trudem oddycha (ma tzw. sapkę), katar, łzawią mu oczy - powiedz o tym pediatrze podczas najbliższej wizyty;
  • nie ma jeszcze roku, a już lekarz wykrył u niego atopowe zapalenie skóry (AZS), powinno cię to skłonić do rozmowy z alergologiem o astmie. Bywa bowiem, że od AZS rozpoczyna się tzw. marsz alergiczny - uczulenie na jeden alergen przechodzi w uczulenie na kolejne. Ten marsz może zakończyć się astmą;
  • choruje na zapalenie oskrzeli trzy, cztery razy w roku - nie gódź się na faszerowanie go kolejnymi antybiotykami, ale poproś  pediatrę o skierowanie na badania w kierunku alergii (większość przypadków astmy oskrzelowej ma podłoże alergiczne);
  • łatwo się męczy po niewielkim wysiłku i trudno jest mu oddychać - zrób mu badania spirometryczne, w tym PEF. Polegają na maksymalnym wydechu powietrza przez ustnik do specjalnych urządzeń pomiarowych. Takie badania pozwalają ocenić tzw. szczytowy przepływ wydechowy - mówiąc w dużym uproszczeniu, czy do płuc dziecka dociera wystarczająco dużo powietrza.

Czy astma to choroba dziedziczna?

Można odziedziczyć skłonność do niej. Na tę chorobę częściej zapadają dzieci z rodzin, w których już wcześniej się ona pojawiła. Gdy mama dziecka jest alergiczką lub ma astmę, ryzyko, że malec zachoruje wynosi 30 procent; jeśli oboje rodzice mają astmę lub są alergikami - ryzyko zwiększa się do 70 procent.

Dobrze wiedzieć

Astma (inaczej dychawica oskrzelowa) oznacza „trudności w oddychaniu". Dawniej sądzono, że są one wynikiem wyłącznie zwężenia (obturacji) dróg oddechowych, zmniejszającego przepływ powietrza. Dziś wiadomo, że nie sam skurcz, ale zapalna choroba dróg oddechowych odgrywa główną rolę w pojawianiu się objawów astmy. W uproszczeniu można więc powiedzieć, że astma jest specyficznym zapaleniem oskrzeli, któremu dodatkowo  towarzyszy znaczny ich skurcz. Ten skurcz, czyli atak astmy, zwykle wywołuje zetknięcie się dziecka z alergenem (astma alergiczna). Z kolei atak tzw. astmy nieswoistej może wywołać niemal wszystko:  od intensywnego zapachu, dymu  tytoniowego, zażycia aspiryny,  po infekcje, wysiłek fizyczny.

Czy dziecko chore na astmę może z niej wyrosnąć?

W nielicznych przypadkach wyrasta się z niej w okresie dojrzewania. Zazwyczaj dotyczy to dzieci, u których ataki występowały rzadko i choroba miała łagodny przebieg.

Astma u dzieci: jakie badania są konieczne, by zdiagnozować chorobę?

Jeśli lekarz podejrzewa u dziecka astmę, może zlecić:

  • gazometrię - określenie stężenia tlenu oraz dwutlenku węgla we krwi. Ułatwia to podjęcie decyzji o sposobie leczenia;
  • spirometrię - polega na wdmuchiwaniu powietrza przez ustnik do specjalnego urządzenia. Pozwala na ocenę zaawansowania astmy;
  • badanie krwi na obecność krwinek kwasochłonnych, tzw. eozynofili (gdy jest ich więcej niż 250-400/mm3 krwi, to jeden z dowodów potwierdzających astmę);
  • badanie plwociny - przy astmie jest w niej dużo eozynofili oraz obecne są tzw. kryształy Charcota-Leydena;
  • RTG klatki piersiowej - może wykazać różne zmiany w zależności od tego, jak ciężki przebieg ma choroba;
  • identyfikację alergenu, czyli przeprowadzenie testów. Mogą być skórne (na skórę dziecka - zwykle na przedramieniu - nanosi się alergen. Potwierdzeniem uczulenia jest zaczerwienienie i obrzęk w miejscu naniesienia alergenu), testy RAST (pobiera się dziecku krew i w surowicy oznacza tzw. swoiste przeciwciała IgE przeciw konkretnemu alergenowi), wziewne testy prowokacyjne z alergenem (dziecko wdycha kolejne substancje, które mogą je uczulać, a osoba przeprowadzająca test ocenia, na co najbardziej reagują oskrzela).
forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.