Maluch

Wszechobecny cukier, pseudokompociki, zupy na kostce. Żłobkowe menu ładnie wygląda tylko na papierze? "Diabeł tkwi w szczegółach" - przekonuje Doktor Ania, która walczy o uszczelnienie przepisów w kwestii żywienia dzieci w placówkach. I dodaje: "Jest grupa osób, które z wielu przyczyn kompletnie nie interesują się tym co jedzą ich dzieci".
Kąpiel w pianie to niebywała frajda dla większości dzieci, ale także rodziców. Na rynku jest bardzo akcesoriów, które pozwalają spienić wodę, a dodatkowo mają obłędny zapach i kolor. Warto jednak pamiętać, że nie każde dziecko może kąpać się w wannie pełnej piany. Pediatra wyjaśnia, o czym należy pamiętać.
Nie wszystkie dzieci współpracują przy myciu zębów. Niektóre wpadają w histerię, inne uciekają i za nic nie lubią szorowania zębów. Często więc ta codzienna rutyna jest prawdziwą walką. Ta mama znalazła na to sposób.
Niespokojny sen podczas snu może występować zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Ma różne oblicza i może wynikać ze zbyt wielu wrażeń i bodźców, ze złego snu, albo być nawet pierwszym objawem zbliżającej się infekcji. Podpowiadamy, co robić, aby pomoc mu przespać całą noc?
Usypianie dziecka to często mało przyjemny czas w domu. Płacze, ucieczki z łóżka i nerwy rodzica. Po prostu koszmar. Powodów takiego zachowania malucha może być wiele. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny i jak sobie z tym radzić.
Często zastanawiamy się, dlaczego jedne dzieci już w wieku kilku lat mówią znacznie więcej niż ich rówieśnicy. Naukowcy znaleźli na to odpowiedź. Wbrew pozorom, powód jest dość prosty.
Dwulatek macha do kogoś w rogu pokoju, trzylatek opowiada, że odwiedziła go babcia (choć zmarła, zanim się urodził). Takich historii jest wiele. Czy to prawda, że maluchy widzą... duchy?
Wiele mam wpada w panikę słysząc o tym, że inne dzieci w tym samym wieku mówią kilkadziesiąt słów, tymczasem ich własne ogranicza swoją komunikację do "tata", "mama", "daj" czy "nie". Czy jest się czym martwić?
„Przecież woli do mamy”, „Tylko u mamusi dobrze się czuje” – te słowa działają na niektóre mamy, jak czerwona płachta na byka. Przemęczonym mamom, mogą wydawać się wygodnym rozgrzeszeniem dla taty, babć i reszty rodziny, by nie pomóc przy dziecku. „Marzę o chwili spokoju w święta” – pisze do nas nasza czytelniczka. A my pytamy psychologa dziecięcego, jak sprawić, by bliscy odpowiednio komunikowali się z maluchem, który ma mamozę.
Gdy przychodzi czas mikołajek w polskich domach zaczyna się masowe straszenie Świętym Mikołajem. Rodzice chcą w ten sposób zachęcić dzieci do dobrego zachowania. Jak jednak zauważa psycholog dziecięca, to błędna droga i podkreśla, by uważać na to, co mówimy dzieciom w tym okresie.
Od stycznia dotychczasowe 500+ zmieni się w 800+, jednak nie wszyscy odczują dodatkowe pieniądze na koncie. Niektóre żłobki i przedszkola już zapowiedziały podwyżki czesnego. Nasza czytelniczka zapłaci dokładnie 300 zł więcej za miesiąc opieki.
"Łokieć piastunki" to jedna z najczęstszych kontuzji z jakimi trafiają na SOR najmłodsze, 2,3-letnie maluchy. Część tych urazów to wynik upadków i potknięć. Niektórych jednak można w łatwy sposób uniknąć. Medyczka wyjaśnia, jak bawić się z dziećmi, by nie trafić do ortopedy i fizjoterapeuty.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza