MONONUKLEOZA: co to za choroba i jakie są objawy mononukleozy?

źródło: www.dlarodzinki.pl
Mononukleoza objawy
fot.: photos.com
MONONUKLEOZA: co to za choroba i jakie są objawy mononukleozy?

Mononukleoza u dzieci to choroba wirusowa, którą często zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym. Początkowe objawy mononukleozy łatwo pomylić z przeziębieniem lub anginą. Dowiedz się, jak rozpoznać, że dziecko może mieć mononukleozę.

Mononukleoza u dzieci: poznaj objawy choroby. Mononukleoza jest chorobą wywoływaną przez wirus Epsteina-Barra. Mononukleoza zarażenie: choroba przenosi się przez kontakt ze śliną zarażonego. To dlatego na zachorowanie na mononukleozę najbardziej narażone są niezachowujące dystansu dzieci w żłobkach, przedszkolach i na placach zabaw. Maluchy zarażają się, biorąc do buzi wspólne zabawki, dzieląc się jedzeniem czy pijąc ze wspólnego kubka. Drugą grupą szczególnie często zarażającą się mononukleozą są nastolatki, które przekazują sobie wirusa wraz z pocałunkami. Pierwsze objawy mononukleozy pojawiają się dopiero po 30-50 dniach od zarażenia. Leczenie mononukleozy u dzieci polega głównie na odpoczynku, lekko strawnej diecie, zażywaniu leków obniżających gorączkę i łagodzących ból gardła.

Mononukleoza objawy

  • początkowe objawy mononukleozy to: złe samopoczucie, gorączka, katar, bóle pleców, ból gardła, powiększone migdałki. Na tym etapie łatwo pomylić chorobę z przeziębieniem czy anginą.
  • po kilku dniach pojawiają się charakterystyczne dla mononukleozy inne objawy: wysoka (40˚C) i długo utrzymująca się (nawet 2 tygodnie) gorączka, silny ból gardła z szarym nalotem na migdałkach i mdłym zapachem z ust, powiększone węzły chłonne, silny katar, bóle brzucha spowodowane powiększeniem się śledziony
  • czasem pojawiają się dodatkowe objawy mononukleozy, takiej jak opuchlizna powiek, łuków brwiowych, nasady nosa, objawy żółtaczki, a po niepotrzebnie podanym antybiotyku – wysypka.
forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.