Gradówka u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Gradówka może przytrafić się nawet najmłodszemu dziecku. Pierwszym objawem gradówki jest guzek, który pojawia się na powierzchni górnej lub dolnej powieki. Skórę nad guzkiem można dowolnie przesuwać. Często utrzymuje on się w niezmienionej postaci przez kilka tygodni, po czym znika samoistnie. Czasem jednak rośnie, pojawia się stan zapalny  i trzeba zastosować leki lub nawet usunąć go chirurgicznie.

Gradówka u dzieci (i u dorosłych również) to przewlekłe zapalenie gruczołu łojowego (gruczoł Meiboma) znajdującego się wewnątrz powieki. Często jest ono spowodowane infekcją bakteryjną (np. gronkowcem). Najczęściej dotyczy osób z chorobami skóry (np. łojotokowym zapaleniem skóry) oraz maluchów, które mają niewyrównaną wadę wzroku. Zdarza się także, że gradówka powstaje jako efekt niedoleczonego jęczmienia.

Gradówka u dzieci: objawy

Guzek, który pojawia się na powiece na szczęście nie boli malucha i na początku nie powoduje żadnego dyskomfortu. W takim stanie może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, a potem po prostu zniknąć. Niekiedy jednak gradówka powiększa się, zaczerwienia, uciska gałkę oczną, powodując ból, pieczenie i poczucie ciała obcego. Wówczas trzeba zacząć działać.

Gradówka u dzieci: konieczna wizyta u okulisty

Jeśli mamy do czynienia z gradówką dziecięcą, konieczna będzie wizyta u okulisty – niezależnie od tego, jak bardzo nasilone są objawy (w przypadku maluchów lekarz po prostu powinien wiedzieć każdą zmianę, żeby ewentualnie wykluczyć guzki innego pochodzenia).

Gradówka u dzieci: domowe sposoby na obrzęki

W oczekiwaniu na wizytę można domowymi metodami próbować walczyć z lekkimi obrzękami:

  • masaż powieki – skuteczne będzie pocieranie powieki w kierunku jej brzegu. Ułatwi to opróżnienie guzka z łoju.
  • ciepłe okłady – pomogą zmniejszyć obrzęk, a tym samym zlikwidować dyskomfort w oku. W przypadku dziecka najłatwiej będzie wykonać okład z ugotowanego na twardo ciepłego (nie gorącego!!!) jaja w skorupce. Taki kompres powinno się robić kilka razy dziennie po 20 min.

Gradówka u dzieci: leczenie

Lekarz tylko oglądając powiekę, oceni, czy mamy do czynienia z gradówką (niepotrzebne jest wykonywanie dodatkowych badań). W zależności od zaawansowania zmiany zleci leki (maści do smarowania, krople, niekiedy antybiotyki doustne). Czasem konieczne jest ostrzykiwanie zmiany sterydem, a jeśli to nie pomoże, trzeba będzie wyłyżeczkować gradówkę. Wykonuje się to w warunkach ambulatoryjnych (nie trzeba zostawać w szpitalu) – lekarz robi znieczulający zastrzyk, a potem usuwa guzek. Jeśli gradówka dotyczy małego dziecka, które nie będzie spokojne w czasie zabiegu, a inne sposoby leczenia nie skutkują, konieczne bywa wykonanie zabiegu w krótkotrwałej narkozie (wówczas konieczny będzie pobyt w szpitalu).

Gradówka u dzieci: zapobieganie

Jeśli dziecko przeszło już gradówkę, trzeba zacząć podwójnie dbać o higienę oczu. Staraj się więc dwa razy dziennie przemywać oczy dziecku wacikiem zwilżonym letnia przegotowaną wodą.

Autor tekstu: Agnieszka Czechowska
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Moczenie dzienne u dzieci powyżej 3. roku życia: przyczyny i leczenie
Moczenie dzienne u dzieci powyżej 3. roku życia: przyczyny i leczenie

Moczenie dzienne u dzieci powyżej 3. roku życia to objaw chorobowy. W ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Blabla no w sumie to dobrze bo masz jeszcze troszku czasu O kurde ciekawe ile bedzie dzidzia ważyć Powiem szczerze ...

uzytkownik

Ja nie sprzątam ... w sumie inaczej. Sprzątam prawie codziennie, wię specjalnie na święta nie muszę. Okna myłam niedawno, więc ...

uzytkownik

To jak trzecie dziecko, masz rację, tez na godzinę się domaga uwagi, rano wstaje i późno idzie spać ;-) No ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Zdrowie małego dziecka. Wszystko o chorobach dziecięcych. Choroby zakaźne, świnka, różyczka, odra, ospa. Szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Owsiki, lamblioza, kurzajki, leczenie dziecka. Wszawica, jak się pozbyć wszy. Alergia u dzieci, dziecko ma atopowe zapalenie skóry. Co to jest celiakia. Zapobieganie wadom postawy, dziecko ma krzywy kręgosłup, osteoporoza u dzieci. Przeziębione dziecko, katar, kaszel, gorączka. Dziecko w szpitalu, możesz z nim zostać. Dziecko ma próchnicę, konieczne jest leczenie zębów mlecznych, czy warto na nie wydawać pieniądze. Dziecko u dentysty. Dziecko ma powiększone migdały. Czy wycięcie migdałków jest konieczne. Niebezpieczna angina, bolesne zapalenie ucha środkowego. Małe dziecko, pierwsza pomoc.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.