Lunatykowanie czyli somnambulizm u dzieci: przyczyny i sposoby na lunatykujące dziecko

W zależności od statystyk, lunatykowanie (somnambulizm) dotyczy od 15 do nawet 50 proc. dzieci w wieku 4-12 lat, częściej chłopców niż dziewczynek. I choć niepokoi, a nawet przeraża wielu rodziców, tak naprawdę nie ma w nim nic niezwykłego ani groźnego. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy dziecku bezpieczeństwo. Lunatykowanie dzieci nie jest traktowane jak choroba.

Lunatykowanie u dzieci to nieświadome wstawanie z łóżka i spacerowanie we śnie spowodowane jest niedojrzałością układu nerwowego, który ma jeszcze prawo do pewnych błędów. Dlatego z czasem dolegliwość ta przechodzi w spokojny sen dziecka i tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach lunatykowanie u dzieci wymaga leczenia.

Lunatykowanie u dzieci: jak zachowuje się lunatykujące dziecko?

Lunatykowanie dziecka to zupełnie coś innego niż ciche przekradanie się dziecka w nocy do łóżka rodziców. Takie dziecko, biegnąc do mamy, faktycznie nie śpi. Zaś lunatykujące dziecko wstaje z łóżka i wykonuje czynności, które mogłyby świadczyć o tym, że nie śpi, a w gruncie rzeczy śpi. Wędrując, ma otwarte oczy, automatycznie omija nawet najmniejsze przeszkody, czasem je, niekiedy zaczyna się bawić, ogląda książki. Zmierza do źródła światła – do salonu, sypialni, ale może też próbować wyjść z domu. Pytany, udziela odpowiedzi, choć może mówić wolniej i niekoniecznie składnie (co ciekawe, niektórzy mali lunatycy używają niecenzuralnych słów, nawet jeśli nie zdarza im się to na co dzień). Po jakimś czasie znów zasypia, ale niekoniecznie w swoim łóżku, rano można go znaleźć w fotelu lub wciśniętego w kąt pokoju. Dla lunatyka charakterystyczne jest też to, że następnego dnia nie pamięta swoich nocnych przygód.
Lunatykowanie nasila zmęczenie, stres, choroba (szczególnie tak, która przebiega z gorączką), nieuregulowany stres, przyjmowanie leków.

Sposoby na lunatykowanie dziecka

Jak już wspominaliśmy lunatyzmu u dzieci się nie leczy, chyba że jest on wyjątkowo uciążliwy i utrudnia życie dziecku, np. powoduje chroniczne zmęczenie w ciągu dnia. Wówczas stosuje się technikę wybudzania dziecka, a w skrajnych wypadkach podaje się leki. Sami rodzice jednak mogą wiele zdziałać, by uchronić dziecko przed nocnymi pobudkami lub ewentualnymi skutkami nocnych wycieczek:

  1. Przed snem zadbaj o lekką, ale i pożywną kolację. Ciężkostrawne dania mogą nasilać dolegliwości.
  2. Dopilnuj, by dziecko było zrelaksowane przed snem.
  3. Kładź dziecko zawsze o tej samej porze do łóżka.
  4. Każ dziecku załatwić się przed pójściem do łóżka. Nie podawaj mu owoców i napojów przed snem.
  5. Nie serwuj dziecku napojów zawierających kofeinę (coli, kawy, napojów energetyzujących);
  6. Zadbaj o spokój w czasie snu dziecka;
  7. Zrezygnujcie z piętrowego łóżka!
  8. Usuń ostre i niebezpieczne przedmioty  z otoczenia dziecka;
  9. Uniemożliw zbliżanie się dziecka do schodów, balkonu, okien.
  10. Dopilnuj, by okna i drzwi były zawsze zamknięte, najlepiej na klucz.
Autor tekstu: Agnieszka Czechowska
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Gradówka u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Gradówka u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Gradówka może przytrafić się nawet najmłodszemu dziecku. Pierwszym objawem gradówki jest guzek, ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Agrawa ciachnij tez z tylu na krotko to tego jakis konkretby kolor i odrazu lepiej. Wiem bo od lat mam ...

uzytkownik

Natalia super gratuluje :D

uzytkownik

Kochane, w te święta życzę wam smacznego jajeczka, bogatego zajączka, mokrego dyngusa i mnóstwo cierpliwości, zrozumienia i miłości od najbliższych ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Zdrowie małego dziecka. Wszystko o chorobach dziecięcych. Choroby zakaźne, świnka, różyczka, odra, ospa. Szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Owsiki, lamblioza, kurzajki, leczenie dziecka. Wszawica, jak się pozbyć wszy. Alergia u dzieci, dziecko ma atopowe zapalenie skóry. Co to jest celiakia. Zapobieganie wadom postawy, dziecko ma krzywy kręgosłup, osteoporoza u dzieci. Przeziębione dziecko, katar, kaszel, gorączka. Dziecko w szpitalu, możesz z nim zostać. Dziecko ma próchnicę, konieczne jest leczenie zębów mlecznych, czy warto na nie wydawać pieniądze. Dziecko u dentysty. Dziecko ma powiększone migdały. Czy wycięcie migdałków jest konieczne. Niebezpieczna angina, bolesne zapalenie ucha środkowego. Małe dziecko, pierwsza pomoc.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.