Ospa wietrzna u dziecka: objawy, przebieg, leczenie

Ospa wietrzna u dziecka: objawy, przebieg, leczenie
fot.: photos.com

Swędząca wysypka i gorączka może być sygnałem, że ospa wietrzna zaatakowała twoje dziecko. Ospa wietrzna, zwana też wiatrówką, to zakaźna choroba wirusowa, na którą chorują przede wszystkim dzieci, ale wirusem może zakazić się także dorosły, niemowlę, a nawet noworodek. Ospa wietrzna ma zazwyczaj łagodny przebieg i rzadko niesie ze sobą powikłania, ale jej najbardziej widoczny objaw, swędząca wysypka, jest wyjątkowo nieprzyjemna dla dziecka.

W Polsce co roku ospa wietrzna, z którą kojarzy się przede wszystkim swędząca wysypka, zbiera bogate żniwo – na wiatrówkę zapada około 200 tysięcy osób, większość zachorowań ma miejsce wiosną (luty-marzec), jednak w ostatnim czasie, prawdopodobnie w związku ze zmianami klimatycznymi, w ciągu roku ospa uderza kilka razy.

Ospa wietrzna: choroba bardzo zakaźna

Wirus ospy to herpeswirus VZV (Varicella Zoster Virus) przenoszony jest drogą kropelkową, a także przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez kontakt z osobą chorą na ospę lub półpasiec. Ospa wietrzna to choroba, która niezwykle długo rozwija się w organizmie. Ospa ujawnia się zwykle po dwóch-trzech tygodniach od zakażenia.

Jak zaczyna się ospa wietrzna

Pierwsze objawy ospy można pomylić z przeziębieniem. Na dwa dni przed ujawnieniem się choroby u dziecka pojawia się stan podgorączkowy i lekki katar, dziecko może cierpieć z powodu bólu głowy i ogólnego osłabienia. Już wtedy chore dziecko może stać się źródłem zakażenia.

Ospa wietrzna: jak wygląda wysypka?

Gorączka u dziecka stopniowo rośnie (nawet do 40° C) i w dwa, trzy dni wystąpieniu pierwszych objawów, pojawia się, zazwyczaj na tułowiu, swędząca wysypka. Wysypka początkowo ma postać różowych plamek, które szybko przekształcają się w grudki, a następnie na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem.
Dość szybko wysypka rozszerza się z tułowia na policzki, ramiona, skórę głowy, uda, czasem atakuje okolice oczu i ust. Po kilku dniach maluch cały jest usiany świeżymi pęcherzykami i strupkami, które po tygodniu odpadają.
Zwykle na skórze może powstawać od 250 do 500 pęcherzyków, w ciężkich przypadkach ospy wietrznej może ich być znacznie więcej.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.