Wszawica - jak stwierdzić, że dziecko ma wszy i jak się ich pozbyć

ekspert: dr Michał Kaniowski, lekarz z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma Puls źródło: miesięcznik "Zdrowie"
Wszawica - jak stwierdzić, że dziecko ma wszy i jak się ich pozbyć
fot.: photos.com
Wszawica - jak stwierdzić, że dziecko ma wszy i jak się ich pozbyć

Wszawica to nie kwestia zaniedbań higieny ani długości włosów. Wszy mogą pojawić się na każdej głowie, wystarczy jedynie bezpośredni kontakt z zakażoną głową lub przedmiotem. Nie ma się więc czego wstydzić, tylko trzeba zwalczyć insekty. Co robić, gdy odkryjesz wszy we włosach dziecka?

Nie zawsze wszawica była powodem do wstydu. W epoce baroku uważano, że dobrze jest mieć kilka wszy na głowie, by… wypijały „zepsutą krew”. Nie dopuszczano jedynie do ich nadmiernego namnażania się. Dzisiaj jednak wiadomo, że obecność wszy we włosach może tylko zaszkodzić.
Wszawica częściej dotyka dzieci, bo to one nie zachowują między sobą dystansu – stykają się głowami podczas zabawy, śpią razem, pożyczają sobie gumki do włosów, szczotki czy czapki. Wszy mogą przejść na głowę podczas bezpośredniego kontaktu z włosami innej osoby, a także przedmiotami takimi jak grzebienie, ręczniki, szaliki. Dlatego w ramach profilaktyki dobrze jest kontrolować głowę dziecka co dwa tygodnie, a także po powrocie z kolonii czy obozu, oraz uczulić latorośl, by nie pożyczała innym swoich osobistych przedmiotów.
Na szczęście wszy tylko pełzają, nie skaczą ani nie latają (należą co prawda do podgromady owadów uskrzydlonych, ale stanowią podrząd owadów wtórnie bezskrzydłych).
Bez pożywienia (na meblach czy w pościeli) przeżywają do 48 godzin. Warto wiedzieć, że gęstość czy długość włosów nie ma dla nich żadnego znaczenia.

Dobrze wiedzieć

Trzy gatunki

Wszy bytują tylko na ludziach, nie ma więc potrzeby przeglądania sierści psów i kotów. Nietypowe jest to, że ludzie są żywicielami aż dwóch gatunków wszy. Wesz ludzka (Pediculus humanus) bytuje na głowie i jest spokrewniona z wszą pasożytującą na szympansach, a wesz łonowa (Pthirus pubis) – z wszą gorylą.

Wszawica - jak rozpoznać, że dziecko ma wszy?

Niepokojącym sygnałem jest swędzenie skóry głowy i czerwone plamki na karku (jak po ugryzieniu komara) – ślady ugryzień wszy, które żywią się krwią. Jak rozpoznać wszy? Dorosłe mają wielkość ziaren sezamu (3–4 mm) i są przezroczyste, co utrudnia ich wykrycie. Gdy są najedzone, przyjmują kolor brunatny. Mają po 6 odnóży zakończonych haczykowatymi pazurami, którymi przyczepiają się do włosów. Żyją 2–3 miesiące, odżywiają się krwią do 4 razy dziennie. Gryzą skórę głowy i wstrzykują ślinę, która powoduje podrażnienie i swędzenie.
Wszy nie przenoszą chorób, ale wszawicy nie można lekceważyć. Jej konsekwencje to: krwawe wybroczyny, uszkodzenia skóry, uczulenie, dermatozy, możliwość infekcji wskutek rozdrapywania ranek.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.