Wirusowe choroby zakaźne: świnka, ospa, odra, różyczka

Odra to jedna z czterech głównych chorób zakaźnych. Wirusowe choroby zakaźne mają zazwyczaj u dzieci do 14. roku życia łagodniejszy przebieg. Wiele osób nadal uważa, że im wcześniej dziecko złapie infekcję, tym szybciej nabierze odporności i że przechorowanie ospy, świnki, odry czy różyczki jest dla dziecka lepsze niż szczepienie. To nie do końca prawda. Nigdy bowiem nie wiadomo, jaki infekcja będzie miała przebieg. Według najnowszej wiedzy prowokowanie zakażenia jest działaniem nieodpowiedzialnym, bo może skończyć się poważnymi powikłaniami, nawet śmiercią.

Często można spotkać się z opinią, że przed infekcjami pochodzenia bakteryjnego należy chronić wszystkie dzieci, zaś zakażenie wirusowe może być prowokowane, by dziecko szybciej miało za sobą choroby zakaźne. Według najnowszej wiedzy prowokowanie zakażenia jest działaniem nieodpowiedzialnym, bo może skończyć się poważnymi powikłaniami, nawet śmiercią. Nigdy bowiem nie wiadomo, jaki wirusowa choroba zakaźna będzie miała przebieg, choć zwykle do 14 roku życia jest łagodniejszy niż u osób starszych.

Wirusowe choroby zakaźne: łagodne dla dzieci, niebezpieczne dla dorosłych

Jeśli ktoś nie przebył choroby zakaźnej w dzieciństwie, jako dorosły będzie chorował ciężej, a zakażenie może zakończyć się poważnymi powikłaniami. Dzieje się tak ponieważ u dorosłych choroby wieku dziecięcego często przebiegają nietypowo i lekarzom trudno je rozpoznać. A gdy diagnoza i leczenie się opóźniają, ryzyko powikłań rośnie. Często jednak powikłania są skutkiem tego, że dorosły organizm jest jakby nieprzystosowany do zwalczania chorób okresu dziecięcego.

Dobrze wiedzieć

"Jak pielęgnować dziecko z chorobą zakaźną" (Wyd. Lekarskie PZWL) to pozycja obowiązkowa w domowej biblioteczce. Zawiera zwięzłe i jasne opisy objawów, zasad pielęgnowania i żywienia oraz rady na temat zapobiegania poszczególnym chorobom. Autorzy podpowiadają, jak postępować, gdy dziecko ma gorączkę, jak ją obniżać i jak chronić malucha przed odwodnieniem.

Uwaga! Ani szczepionka, ani przebycie choroby zakaźnej nie stanowi gwarancji, że już nigdy na nią nie zachorujemy. Pamiętajmy jednak, że choroba po szczepieniu ma przebieg łagodniejszy, a ryzyko powikłań jest znacznie mniejsze.

Wirusy to najprostsza forma życia. Większość ma właściwości chorobotwórcze. Są mniejsze od bakterii i rozmnażają się w komórkach organizmu człowieka. Informacje genetyczne o swoich właściwościach przekazują sobie przez kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA-wirusy) lub kwas rybonukleinowy (RNA-wirusy). DNA-wirusy są trwalsze, RNA - słabsze.

Autor tekstu: Anna Jarosz
Konsultacje: dr hab. n. med. Eugeniusz Małafiej, mikrobiolog, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
Źródło: miesięcznik "Zdrowie"
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Ospa wietrzna: objawy, leczenie, zapobieganie
Ospa wietrzna: objawy, leczenie, zapobieganie

Jedną z najbardziej zakaźnych chorób jest ospa wietrzna. Szacuje się, że w ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Ja się znów przeprowadziłam do innego mieszkania. I mam tu koleżankę i chodzę jej pomagać przy najmłodszej córce. Mała ma ...

uzytkownik

Hanka ja też mam podgrzewacz i jak dla mnie to cud techniki.:P tak jak Mavro dla mnie to było meeega ...

uzytkownik

Mój dziadek - bliźniak był leworęczny. Moja mama była leworęczna, ale przekładano jej do prawej ręki długopis. Ja jestem leworęczna, ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Zdrowie małego dziecka. Wszystko o chorobach dziecięcych. Choroby zakaźne, świnka, różyczka, odra, ospa. Szczepienia obowiązkowe, szczepienia dodatkowe: rotawirus, meningokoki, pneumokoki. Owsiki, lamblioza, kurzajki, leczenie dziecka. Wszawica, jak się pozbyć wszy. Alergia u dzieci, dziecko ma atopowe zapalenie skóry. Co to jest celiakia. Zapobieganie wadom postawy, dziecko ma krzywy kręgosłup, osteoporoza u dzieci. Przeziębione dziecko, katar, kaszel, gorączka. Dziecko w szpitalu, możesz z nim zostać. Dziecko ma próchnicę, konieczne jest leczenie zębów mlecznych, czy warto na nie wydawać pieniądze. Dziecko u dentysty. Dziecko ma powiększone migdały. Czy wycięcie migdałków jest konieczne. Niebezpieczna angina, bolesne zapalenie ucha środkowego. Małe dziecko, pierwsza pomoc.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.