Maluch

Na grupach dla mam codziennie pojawiają się pytania o to, który fotelik rowerowy dla dziecka wybrać. Polecanych modeli szukają już rodzice niemowląt, jednak pora ostudzić zapał. Ekspertka wyjaśnia, do jakiego wieku lepiej nie wozić w nim dziecka.
Kto z nas nie widział choć raz czerwonej wstążeczki przy niemowlęcym wózku? W dobie fascynacji ezoteryką i astrologią wiele osób wraca do dawnych wierzeń. „Średniowiecze” – powiedzą złośliwi. Skąd jednak bierze się ogromna popularność symboli takich jak czerwony rzemyk czy „oko proroka”?
Wszechobecny cukier, pseudokompociki, zupy na kostce. Żłobkowe menu ładnie wygląda tylko na papierze? "Diabeł tkwi w szczegółach" - przekonuje Doktor Ania, która walczy o uszczelnienie przepisów w kwestii żywienia dzieci w placówkach. I dodaje: "Jest grupa osób, które z wielu przyczyn kompletnie nie interesują się tym co jedzą ich dzieci".
Kąpiel w pianie to niebywała frajda dla większości dzieci, ale także rodziców. Na rynku jest bardzo akcesoriów, które pozwalają spienić wodę, a dodatkowo mają obłędny zapach i kolor. Warto jednak pamiętać, że nie każde dziecko może kąpać się w wannie pełnej piany. Pediatra wyjaśnia, o czym należy pamiętać.
Nie wszystkie dzieci współpracują przy myciu zębów. Niektóre wpadają w histerię, inne uciekają i za nic nie lubią szorowania zębów. Często więc ta codzienna rutyna jest prawdziwą walką. Ta mama znalazła na to sposób.
Niespokojny sen podczas snu może występować zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Ma różne oblicza i może wynikać ze zbyt wielu wrażeń i bodźców, ze złego snu, albo być nawet pierwszym objawem zbliżającej się infekcji. Podpowiadamy, co robić, aby pomoc mu przespać całą noc?
Usypianie dziecka to często mało przyjemny czas w domu. Płacze, ucieczki z łóżka i nerwy rodzica. Po prostu koszmar. Powodów takiego zachowania malucha może być wiele. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny i jak sobie z tym radzić.
Często zastanawiamy się, dlaczego jedne dzieci już w wieku kilku lat mówią znacznie więcej niż ich rówieśnicy. Naukowcy znaleźli na to odpowiedź. Wbrew pozorom, powód jest dość prosty.
Dwulatek macha do kogoś w rogu pokoju, trzylatek opowiada, że odwiedziła go babcia (choć zmarła, zanim się urodził). Takich historii jest wiele. Czy to prawda, że maluchy widzą... duchy?
Wiele mam wpada w panikę słysząc o tym, że inne dzieci w tym samym wieku mówią kilkadziesiąt słów, tymczasem ich własne ogranicza swoją komunikację do "tata", "mama", "daj" czy "nie". Czy jest się czym martwić?
„Przecież woli do mamy”, „Tylko u mamusi dobrze się czuje” – te słowa działają na niektóre mamy, jak czerwona płachta na byka. Przemęczonym mamom, mogą wydawać się wygodnym rozgrzeszeniem dla taty, babć i reszty rodziny, by nie pomóc przy dziecku. „Marzę o chwili spokoju w święta” – pisze do nas nasza czytelniczka. A my pytamy psychologa dziecięcego, jak sprawić, by bliscy odpowiednio komunikowali się z maluchem, który ma mamozę.
Gdy przychodzi czas mikołajek w polskich domach zaczyna się masowe straszenie Świętym Mikołajem. Rodzice chcą w ten sposób zachęcić dzieci do dobrego zachowania. Jak jednak zauważa psycholog dziecięca, to błędna droga i podkreśla, by uważać na to, co mówimy dzieciom w tym okresie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza