Gdy dziecko nie lubi się kąpać

Mama radzi mamie

Adaś mało płacze, świetnie przesypia noce. Jednak znienawidził kąpiele: to był histeryczny płacz, a do tego bezdech w takim stopniu, że robił się cały siny. Nikt nie umiał nam pomóc.

Słyszeliśmy tylko: to trzeba przetrwać, a kąpieli niektóre dzieci po prostu nie lubią. Ale jak można bezczynnie patrzeć na zanoszące się płaczem ukochane maleństwo? Zaczęliśmy próbować myśleć jak Adaś – co może go uspokoić, czego może potrzebować? Postanowiliśmy, że przed każdą kąpielą, cokolwiek by się nie działo, przez pół godziny będziemy tylko i wyłącznie dla niego. Żadnych telefonów, wychodzenia z pokoju po cokolwiek, żadnych rozmów na temat pracy, itp. Tylko zabawa z Adasiem, uśmiechy i rozmowy. I tak powstało „PÓŁ GODZINY DLA RODZINY”. Do wanienki zaczęliśmy wkładać go tylko na brzuszku. O dziwo, położony na pleckach – histeryzował, a gdy leżał w wodzie na brzuszku, był niesa-mowicie zadowolony. Systematyczność i wytrwanie w postanowieniu odniosły fenomenalne skutki: teraz Adaś uwielbia kąpiele, już krótko po wprowadzeniu tego wyłącznego czasu dla niego zrobił się spokojniejszy, noce przesypia fantastycznie. Do dziś pół godziny przed kąpielą spędzamy wspólnie w sypialni, gdzie Adaś z gołymi nóżkami turla się po łóżku, wkłada nóżki do buzi, śmieje się, a my robimy wszystko, żeby go
rozśmieszyć. Widać, jak nasza obecność wyłącznie dla niego, bliskość, ciepło, rozmowy i zabawy z nim uszczęśliwiają go, jak wspaniale się rozwija. Wiem, że czasem po całym dniu pracy i zmagań trudno znaleźć siły na uśmiech i człowiek marzy o tym, żeby po prostu odpocząć, jednak takie „pół godziny dla rodziny“ daje dziecku niesamowicie wiele. I dla jego uśmiechu warto zapomnieć o wszystkim i być tylko dla niego.

Aktualizacja: 2014-02-05 Publikacja: 2009-05-26
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.