4 pytania o smoczek dla noworodka i niemowlaka

Smoczek
Dzieci wolą smoczki silikonowe od kauczukowych. Silikonowe są bezzapachowe i nie odkształcają się pod wpływem gorącej temperatury.

Smoczek dla noworodka: podawać go dziecku czy nie? A jeśli tak, jaki smoczek będzie najlepszy dla niemowlaka i nie spowoduje wad zgryzu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w naszym tekście.

Smoczek do uspokajania ma swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi twierdzą, że powoduje problemy ze zgryzem, drudzy – że jest najlepszym sposobem na łzy. Oto cała prawda o tym najpopularniejszym chyba dziecięcym akcesorium.

Smoczek dla noworodka zaburza karmienie naturalne? Nie

Smoczki anatomiczne mają specjalny kształt, dzięki któremu mięśnie języka i żuchwy pracują tak jak podczas korzystania z piersi. Taki smoczek stymuluje prawidłowy odruch ssania, dlatego nie należy się obawiać, że będzie przyczyną problemów z karmieniem naturalnym. O takim ryzyku można mówić tylko w odniesieniu do dzieci w pierwszych tygodniach życia. Niemowlęta muszą nauczyć się techniki wyciągania mleka, a smoczek im w tym nie pomoże. Dlatego przez pierwsze 3–4 tygodnie życia nie powinny go używać.

Czytaj także: >> Jak odstawić smoczek? 5 wskazówek >>

Smoczek dla noworodka zaspokaja potrzebę ssania. Tak

Dzieci rodzą się z wielką potrzebą ssania. Ta czynność daje im poczucie bezpieczeństwa i uspokaja. Najsilniej odczuwają to maluszki do 5. miesiąca życia. Wtedy biorą do buzi wszystko, co trafi do ich rączek: zabawki, skrawek ubranka, ssą też własne paluszki. Aby zaspokoić tę potrzebę u dziecka, warto skorzystać z pomocy smoczka. Ważne tylko, by nie traktować go jako leku na wszystkie problemy: marudzenie, nudę, zmęczenie itd. Warto też kontrolować długość ssania smoczka przez dziecko, np. wyjmować mu go z buzi, gdy zaśnie.

Smoczek dla niemowlaka: lepszy kciuk niż smoczek? Nie

Dzieci poznają świat przez buzię, dlatego wszystko do niej wkładają. Nie ma w tym nic złego, o ile ssanie kciuka nie przerodzi się w nawyk. Dlatego jeśli niemowlak ma silną potrzebę ssania i często sięga paluszkiem do buzi, lepiej podać mu smoczek. Po pierwsze: od smoczka łatwiej dziecko odzwyczaić, bo można mu go po prostu zabrać. Po drugie, ssanie kciuka, w przeciwieństwie do ssania smoczka, może powodować wady zgryzu (np. wypychanie zębów do przodu).

Czytaj także: >> Zrób to sama: jak uszyć zawieszkę na smoczek? >>

Smoczek dla noworodka i niemowlaka: długie ssanie smoczka jest szkodliwe. Tak

Potrzeba ssania mija wraz z wiekiem i około 8. miesiąca życia jest już dużo słabsza niż przy urodzeniu. To dobry moment, by zacząć ograniczać podawanie smoczka i odzwyczajać dziecko od uspokajacza. Zbyt długie ssanie może prowadzić do nawyku, który jest szkodliwy i może powodować zmiany w aparacie mowy, skutkujące wadami wymowy, np. seplenieniem. Może też być przyczyną wad zgryzu, dlatego maksymalnie ok. 2. roku życia niemowlak powinien definitywnie pożegnać się ze smoczkiem.

Cechy dobrego smoczka

  • Anatomiczny kształt – gumka smoczka powinna mieć kształt brodawki piersiowej i jak ona rozciągać się pod wpływem ssania. Powinna być spłaszczona od dołu i wypukła od góry, co wpływa na właściwe ułożenie języka i kształt podniebienia. Miękka część gumki (znajdująca się w buzi) i twardsza (między wargami) gwarantuje, że mięśnie dziecka podczas ssania będą pracować prawidłowo.
  • Odpowiedni rozmiar do wieku – zbyt duży smoczek może prowokować wymioty, zbyt mały – będzie zaburzał pracę mięśni i powodował zmiany w zgryzie.
  • Otworki w tarczce – plastikowa część smoczka powinna mieć otworki, dzięki którym malec będzie miał dostęp powietrza.
  • Materiał w zależności od upodobań – smoczki mogą być wykonane z silikonu (przezroczyste) lub z lateksu (żółte). Te pierwsze nie odkształcają się tak szybko, nie mają zapachu ani smaku, podczas gdy lateksowe smoczki „pachną” gumą i dlatego nie wszystkie dzieci je akceptują. Lateks ma jednak inne zalety – lepiej udaje pierś mamy, bo jest miękki, dlatego też trudniej go przegryźć, w przeciwieństwie do silikonu, który jest twardy i czasem pęka pod naporem małych ząbków. Noworodki powinny trenować na twardszych smoczkach silikonowych. Starsze dzieci, które potrafią już dobrze ssać, mogą używać smoczków lateksowych.
Aktualizacja: 2016-10-17 Publikacja: 2016-02-28
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.