6 sposobów na przeziębienie u niemowlaka

inhalacje, przeziębienie
Inhalowanie to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na przeziębienie u niemowląt.

Większość jesiennych infekcji nie jest groźna, ale wymaga mądrego działania. Co robić, jeśli niemowlę nagle się rozchoruje? Nie wpadaj w panikę. Nie każda infekcja wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza, a jeśli będziesz wiedziała, jak postępować, być może uda się ją zwalczyć bez pomocy specjalisty, stosując metody naturalne i preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Poznaj 6 sposobów na przeziębienie u niemowlaka.

Infekcje dróg oddechowych u dzieci przebiegają w burzliwym tempie. Dziecko, które jeszcze rano było zdrowe, kilka godzin później może mieć kaszel, zatkany nos i podwyższoną temperaturę. Pół biedy, jeśli te objawy wystąpią wówczas, gdy w przychodni dyżuruje pediatra lub lekarz rodzinny. Ale większość infekcji u niemowląt zaczyna się bądź nasila wieczorem, kiedy rodzice zdani są tylko na siebie. Sprawdź 6 sposobów na przeziębienie u niemowlaka.

6 sposobów na przeziębienie u niemowlaka: zmierz temperaturę

Mierzenie gorączki u niemowlaka to jeden ze sposobów na przeziębienie u niemowlaka, czynność, którą trzeba wykonać w pierwszej kolejności, bo od wyniku, jaki pokaże termometr, zależy dalsza strategia. Małemu dziecku najwygodniej jest mierzyć temperaturę w uchu – przy tym sposobie pomiaru o gorączce mówimy, jeśli temperatura przekracza 37,6–38°C. Jeśli mierzysz ją w odbycie, powodem do interwencji jest temperatura przekraczająca 38°C. Wtedy należy ją obniżać, a najskuteczniej zrobią to leki przeciwgorączkowe, które zaczynają działać w ciągu pół godziny po podaniu – po dwóch godzinach temperatura powinna spaść o około 2°C.

Niemowlakom do 4. miesiąca życia można podać tylko paracetamol, starszym – paracetamol lub ibuprofen. Zakazana jest aspiryna (polopiryna), bo może wywołać niebezpieczny zespół Reye’a. U najmłodszych dzieci najlepsze są  czopki, starszemu można podać lek w postaci syropu. Dawka powinna być dostosowana do wagi dziecka. Jeśli po podaniu leku z jednej grupy nie ma efektu, można podać lek z drugiej grupy.

Czasem mogą też pomóc metody naturalne: przykładanie chłodnych okładów na czoło i kark dziecka, owinięcie łydek ręcznikiem zmoczonym wodą o temperaturze pokojowej. Chłodny okład można też położyć na brzuszek – w ten sposób schładzana jest krew przepływająca przez żyłę w okolicy wątroby, co również obniża temperaturę ciała. Gorączkujący niemowlak musi być lekko ubrany, a zamiast kołdry lepszy będzie cienki kocyk.

6 sposobów na przeziębienie u niemowlaka: nie zmuszaj do leżenia

Jeśli dziecko wyraźnie źle się czuje, powinno mieć zapewnioną możliwość snu i wypoczynku w dobrze przewietrzonym, niezbyt nagrzanym pomieszczeniu (temperatura odpowiednia dla chorych dzieci to ok. 20°C). Ale jeśli mimo przeziębienia ma ochotę na zabawę, wtedy należy mu to umożliwić i nie kłaść do łóżka wbrew jego woli.

6 sposobów na przeziębienie u niemowlaka: dawaj dużo pić

To ważne w przypadku gorączki, bo dziecko wtedy obficie się poci i traci sporo płynów. Ale nawet jeśli gorączki nie ma, warto mu dawać pić, bo dobrze nawilżone błony śluzowe gardła zmniejszają kaszel, poza tym to jedna z barier dla wirusów i bakterii. Niemowlaka karmionego piersią wystarczy częściej przystawiać, a dziecku karmionemu butelką można podawać przegotowaną letnią wodę albo herbatkę dla niemowląt, starszakowi – herbatkę z sokiem z malin.

Przeziębienie u dziecka - co ze żłobkiem i przedszkolem, gdy dziecko ciągle choruje

6 sposobów na przeziębienie u niemowlaka: udrożniaj nosek

Kolejnym sposobem na przeziębienie u niemowlaka jest udrożnianie noska. Gdy infekcji towarzyszy katar, koniecznie trzeba oczyszczać nosek, by stale był drożny. Dopiero trzyletnie dzieci potrafią same go wydmuchać. Młodszemu trzeba pomóc – niemowlęciu oczyszczamy nosek za pomocą aspiratora, uprzednio wpuszczając do każdej dziurki kilka kropli soli fizjologicznej albo porcję wody w sprayu. Starszemu dziecku można oczyścić nos za pomocą zwiniętej w rulonik chusteczki higienicznej. Jeśli te metody nie wystarczą, można użyć kropli do nosa, jednak nie wolno ich stosować dłużej niż trzy dni, bo mogą uszkodzić śluzówkę noska.

Nie przegap

6 sposobów na przeziębienie u niemowlaka: spróbuj złagodzić kaszel

Jak większość dolegliwości związanych z przeziębieniem, kaszel zazwyczaj nasila się wieczorem. Jakie są sposoby na przeziębienie u niemowlaka, kiedy towarzyszy my kaszel? Można go łagodzić różnymi sposobami, co jednak zależy od wieku dziecka i od rodzaju kaszlu. Na początku przeziębienia dziecku dokucza kaszel suchy, bardzo męczący. Złagodzi go picie mleka lub wody. Powietrze w pokoju dziecka trzeba nawilżać – suche podrażnia śluzówki, przez co ból gardła jest większy, a kaszel się nasila. Małym dzieciom zwykle nie podaje się preparatów hamujących odruch kasłania, bo mogą upośledzać oddychanie. Taki lek może zalecić tylko lekarz, i tylko wtedy, gdy uzna, że jest on niezbędny. Gdy kaszel z suchego zmieni się na mokry, klatkę piersiową można smarować maścią rozgrzewającą, która pomaga go złagodzić. Dwa razy dziennie trzeba nią smarować klatkę piersiową i plecy.

Przy kaszlu mokrym warto też oklepywać plecy dziecka własną dłonią. Należy to robić raz dziennie, rano. Dziecko układamy na swoich kolanach, tak by jego brzuszek dotykał naszych ud, a główka była niżej niż tułów. Jedną ręką przytrzymujemy barki, drugą, złożoną w "łódkę", delikatnie oklepujemy plecy opuszkami palców przez minutę.

Niemowlętom nie podaje się syropów, których skład oparty jest na wyciągach naturalnych: z bzu, ziela tymianku, liści babki lancetowatej, kwiatu lipy itp. Mogą one bowiem uczulać. Starszemu dziecku warto jednak taki syrop podać, bo nie tylko zmniejszy kaszel, ale również wzmocni organizm i pomoże szybciej uporać się z infekcją. Jeśli skończyło rok i nie jest alergikiem, można dać mu syrop na bazie miodu lub łyżeczkę miodu – jego słodki smak nasila produkcję śliny, co łagodzi podrażnienie gardła, a zawarte w nim substancje oddziałują na receptory odpowiedzialne za łagodzenie bólu gardła i odruchu kaszlu. Warto też sięgać po syropy, które oprócz miodu zawierają naturalne ekstrakty roślinne, rozrzedzające zalegającą wydzielinę i wspomagające jej usuwanie, np. ekstrakt z młodych pędów świerku.

6 sposobów na przeziębienie u niemowlaka: rób inhalacje

Inhalacje - ostatni z 6 sposobów na przeziębienie u niemowlaka. Pomagają i na katar, i na kaszel. Jeśli masz specjalny inhalator (nebulizator), dziecko możesz inhalować za pomocą wlanej do niego soli fizjologicznej albo wody w ampułkach. Jeśli nie, dziecko można inhalować parówką z wody z dodatkiem ziół (pod warunkiem że nie jest alergikiem). Wystarczy w dużym garnku zagotować kilka litrów wody, wsypać po jednej płaskiej łyżce szałwii, rumianku i tymianku, całość przez minutę, dwie gotować, a potem ustawić garnek w okolicy łóżeczka.

Przeziębienie niemowlaka: kiedy jechać do lekarza?

  • Są przypadki, kiedy przeziębione dziecko trzeba pokazać lekarzowi. Pediatra powinien zbadać niemowlę poniżej 3. miesiąca życia, jeśli jego temperatura przekracza 38°C.
  • Gdy dziecko ma więcej niż 3 miesiące, ale mniej niż 3 lata, do lekarza trzeba pojechać, jeśli ma 39°C i więcej, jest apatyczne i osłabione albo pobudzone, gorączka nie ustępuje mimo leków, dziecko jest bardzo słabe.
  • Starsze dziecko, który mimo infekcji chętnie pije, można kurować w domu przez kilka dni – być może infekcja minie sama.

Dołącz do dyskusji na forum Mjakmama24.pl. Wypowiedz się na temat: czy współczesne mamy wolą same leczyć swoje dzieci?

Aktualizacja: 2016-07-12 Publikacja: 2015-12-01
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.