Atopowe zapalenie skóry: kosmetyki i pielęgnacja skóry niemowlaka

Kapiel niemowlecia mycie wlosow niemowlaka
fot.: photos.com
Kąpiel niemowlęcia: mycie włosów niemowlaka

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt (AZS): jakie wybrać kosmetyki? Dzięki odpowiedniej pielęgnacji oraz właściwemu postępowaniu coraz łatwiej powstrzymać objawy choroby. Jak dbać o skórę atopową u niemowląt? Kosmetyki i pielęgnacja skóry atopowej u niemowlaka.

Najpierw jest strach. O to, że dziecku dolega coś strasznego, bo skóra niemowlaka z atopowym zapaleniem wygląda jak poparzona, pojawiły się wypryski, które maluch drapie aż do krwi, i strupy, odrywające się wraz z ubraniem. Potem jest gorączkowe szukanie lekarza – takiego, który nie zbagatelizuje problemu, ale rozpozna atopowe zapalenie skóry. Diagnozę wielu rodziców przyjmuje jako wybawienie, bo gdy wiadomo, z czym mają do czynienia, będzie też jasne, jak to leczyć. Ale dopiero teraz zaczynają się schody, bo atopowe zapalenie skóry to choroba podstępna i ciągle tajemnicza. Nie bardzo wiadomo, co ją wywołuje, trudno też wykryć, co powoduje zaostrzenie choroby, trudno doprowadzić do tak zwanego stanu wyciszenia, gdy objawy AZS na pewien czas ustępują. A nawet gdy już się to uda, byle co może z powrotem wywołać stan zapalny skóry u niemowlęcia. Mimo to warto – i trzeba – walczyć. Oprócz leków, które niemowlakowi przepisał lekarz, mamy do dyspozycji cały arsenał środków, ułatwiających przetrwanie podczas zaostrzenia choroby i przedłużających czas, gdy AZS „śpi”.

Dobrze wiedzieć

Skórze niemowlaka mogą szkodzić perfumy, czasem nawet składnik zapachowy kosmetyków używanych przez kogoś z domowników. W takim wypadku trzeba na stałe wyeliminować je z otoczenia dziecka.

Kosmetyki dla niemowląt z atopowym zapaleniem skóry: emolienty

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej i wybór odpowiednich kosmetyków dla niemowląt. Bez niej nie sposób odnieść sukcesu w walce z chorobą, co podkreślają i dermatolodzy, i alergolodzy. Jest tak, ponieważ skóra osób chorujących na atopowe zapalenie charakteryzuje się upośledzoną syntezą ceramidów i związków lipidowych (w czym zresztą niektórzy specjaliści upatrują przyczyn występowania tej choroby). Z tego właśnie powodu skóra atopowa u niemowląt nie jest w stanie właściwie spełniać swojego podstawowego zadania, to znaczy stworzyć bariery, chroniącej organizm przed środowiskiem zewnętrznym. Słabiej – w porównaniu ze zdrową skórą – utrzymuje wodę w naskórku, łatwiej też przepuszcza alergeny i drobnoustroje. Niektóre różnice można wyczuć również, dotykając ciała dziecka – jego skóra jest napięta, wysuszona, mało elastyczna. Skóra niemowląt z atopowym zapaleniem jest też nadwrażliwa. Nieodłącznym towarzyszem choroby jest bardzo nasilony świąd skóry.
Właśnie dlatego pielęgnacja skóry ma tak duże znaczenie. Niemowlę z AZS nie pielęgnuje się zwykłymi kosmetykami dla dzieci, można w nich bowiem znaleźć składniki, które szkodzą chorej skórze, jak choćby aloes i niektóre odmiany rumianku, do niedawna uznawane za całkowicie bezpieczne. Atopikowi nie posłużą też barwniki i substancje zapachowe, dodawane do niektórych kremów dla dzieci. Do codziennej higieny, nawilżania i natłuszczania trzeba używać kosmetyków sprzedawanych w aptekach, a przeznaczonych dla osób ze skórą atopową. Im prostszy skład kosmetyku, tym mniejsze ryzyko, że któraś z substancji podrażni skórę. Formuła kosmetyku powinna być oparta na substancjach, które potrafią wzmocnić naturalną barierę lipidową skóry – najlepiej na emolientach. To takie kosmetyczne cegiełki – potrafią wklejać się w szczeliny warstwy lipidowej naskórka, uzupełniać je i na nowo stworzyć barierę ochronną, zapobiegającą nadmiernej utracie wody przez skórę, a w konsekwencji jej zbytniemu wysuszaniu się. Emolientów jest ponad tysiąc – nie sposób wymienić ich wszystkich, najlepiej więc na opakowaniu kosmetyku szukać po prostu hasła „zawiera emolienty”. Ponieważ od prawidłowego doboru preparatu do pielęgnacji skóry atopowej zależy przebieg terapii, a więc stan skóry niemowlęcia, wybór warto skonsultować z lekarzem, który zaleci najlepszy preparat kosmetyk. A potem należy konsekwentnie go stosować. Ale uwaga – skóra po pewnym czasie stosowania emolientu może przestać na niego reagować bądź też jego efektywność znacznie się zmniejszy. W takim przypadku trzeba znaleźć inny preparat, który będzie skuteczny. Podstawą pielęgnacji jest natłuszczanie skóry. Kosmetyk nakładamy cienką warstwą, delikatnie wklepując go w skórę niemowlęcia (bez jej pocierania!), a potem kilkakrotnie w ciągu dnia powtarzamy aplikację, ponieważ natłuszczające działanie kremów i emulsji emolientowych utrzymuje się bowiem tylko około czterech godzin.

Polecamy też

Kosmetyki i kąpiel niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry

Emolientów (w postaci żelu czy oliwki) używa się również do mycia i kąpieli. Twarz niemowlaka można myć ciepłą, przegotowaną wodą, chyba że lekarz zaleci stosowanie emolientów również i do higieny buzi – wówczas jednak trzeba bardzo pilnować, by preparat nie dostał się do oczu. Niemowlę z AZS musi mieć zawsze czyste ręce – trzeba je myć kilka razy dziennie, również emolientem, a po umyciu od razu natłuścić. Zabiegiem, który u dzieci z AZS wykonujemy obowiązkowo raz dziennie, jest kąpiel. Niemowlę trzeba kąpać dość krótko, w ciepłej wodzie z dodatkiem emolientu. Po kąpieli ciało trzeba delikatnie osuszyć, przykładając do skóry ręcznik, i od razu nałożyć preparat pielęgnacyjny. Wodę do mycia i kąpieli niemwlaka z atopowym zapaleniem skóry lepiej jest wcześniej przegotować, tak by odparować chlor, bo nasila on objawy alergii.

>>KĄPIEL NIEMOWLAKA: co robić, kiedy dziecko płacze w kąpieli?>>

Również włosy niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry trzeba myć w odpowiedni sposób – emolientem albo bardzo delikatnym szamponem. W tym drugim przypadku dziecku trzeba nałożyć na główkę tzw. specjalne rondo, po którym woda spłynie w pewnej odległości od skóry na ciele, by szampon jej nie podrażnił. Niekiedy, w przypadku zaostrzenia choroby, konieczne bywa stosowanie w pielęgnacji skóry atopowej bardzo tłustych maści, które przygotowuje farmaceuta na podstawie przepisu zleconego przez lekarza. W takim wypadku trzeba poprosić lekarza o szczegółowe informacje dotyczące równoczesnego stosowania maści i emolientów.

>>Pielęgnacja niemowlęcia: mąka ziemniaczana>>

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt: świąd i zakażenie

Choć paznokietki niemowlęcia są delikatne i malutkie, trzeba dbać o to, by u dziecka z AZS zawsze były czyste i starannie obcięte. Nie mogą mieć zadziorów ani ostrych końców, trzeba je obcinać na półokrągło – inaczej mogą być przyczyną problemów. Dlaczego? Atopowemu zapaleniu towarzyszy świąd skóry. W okresie zaostrzenia choroby jest on tak dokuczliwy, że chore dziecko nie jest w stanie powstrzymać się od drapania. Drapiąc się, często aż do krwi, uszkadza sobie skórę, już osłabioną permanentnym stanem zapalnym. W ranki wnikają bakterie (między innymi częsty u atopików gronkowiec złocisty), co jeszcze nasila i tak już duży stan zapalny skóry dziecka. Objawy zakażenia skóry można poznać między innymi po tym, że skóra jest mocno czerwona, zaogniona, gorąca w dotyku i tworzą się na niej pęcherzyki z przezroczystym, miodowym wysiękiem, które po jakimś czasie przekształcają się w strupki. Niemowlęta, których skóra jest w takim stanie, wymagają opieki lekarskiej, czasem konieczna bywa również hospitalizacja. Gdy doszło już do zakażenia bakteryjnego skóry, konieczne bywa podanie antybiotyku. Jeśli zmiany skórne u dziecka są ostre, konieczne może być również miejscowe podanie sterydów, które złagodzą stan zapalny. W tym przypadku ważne jest, by przestrzegać zaleconego czasu leczenia, gdyż preparaty te niszczą kolagen (składnik białkowy skóry właściwej) i mogą być przyczyną powstawania rozstępów czy przedwczesnego starzenia się skóry.

Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci: wideo

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie wymagające specjalnej pielęgnacji. Jakiej? O tym szerzej opowiada pediatra Andrzej Mierzecki z kliniki ENEL MED.

konsultacja: dr n. med. Dorota Kwiatkowska, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z warszawskich klinik SkinClinic Med & Beauty źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-07-06 Publikacja: 2016-06-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.