Jak dbać o delikatną skórę dziecka podczas wakacji?

2017-07-11 12:09

Idealne wakacje to takie bez przykrych niespodzianek. Niestety powodów, które mogą zepsuć dziecku wakacje jest wiele. Podrażnienia i otarcia skóry, oparzenie słoneczne, użądlenie osy, komary, meszki… Nie wszystkich zagrożeń da się uniknąć, ale można i warto być na nie przygotowanym.

Zdrowa skóra dziecka na wakacjach
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Podrażnienia skóry i otarcia naskórka
  2. Ukąszenia owadów
  3. Odparzenia u dziecka

Nawet jeśli wzorowo opiekujesz się dzieckiem, może dojść do sytuacji, kiedy o jego zdrowiu albo o waszym dalszym urlopie zdecyduje to, czy będziesz w stanie fachowo udzielić mu pomocy.

Podrażnienia skóry i otarcia naskórka

Najczęściej dochodzi do nich u maluszków, które raczkują albo właśnie zaczynają chodzić. Starsze dzieci również w czasie zabawy mogą upaść, otrzeć skórę. Częściej dotykają również zanieczyszczonych przedmiotów. Jeśli dziecko ma podrażnioną lub otartą skórę, miejsce to należy dokładnie umyć wodą z mydłem i osuszyć sterylnym gazikiem, nie zawsze konieczne jest zakładanie opatrunku. Zawsze warto natomiast zastosować środek, który działa antybakteryjnie, a jednocześnie łagodząco na naskórek.

Ukąszenia owadów

Latem dokuczają w równym stopniu wszystkim. Jednak małe dzieci mogą reagować na nie silniej niż dorośli.

  • Komary, meszki - w jadzie owadów, które żywią się krwią, znajdują się substancje hemolityczne. Kiedy jad dostanie się do tkanek, powstaje silny stan zapalny, powodujący obrzęk i zaczerwienienie skóry, świąd i ból. Na powierzchni skóry tworzy się bąbel. Szybko zniknie, jeśli nie jest drażniony przez drapanie. Pieczenie i ból można złagodzić, smarując bąbel specjalnym żelem na ukąszenia. Pomagają również preparaty w sprayu, zwłaszcza te działające łagodząco i ochronnie na skórę. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu u dziecka sprawdź, od jakiego wieku jest dozwolony, a najlepiej zabierz ze sobą na wyjazd środek przeznaczony dla najmłodszych.
  • Osy, pszczoły - osa nie zostawia żądła, pszczoła tak. Jak najszybciej usuń żądło – rób to ostrożnie, bo na jego końcu jest woreczek z jadem. Miejsce ukąszenia przemyj wodą i przyłóż do niego zimny okład. Dyskomfort skutecznie łagodzą preparaty zawierające w swoim składzie mentol, który pozostawia przyjemne uczucie chłodu. Na skórze może pojawić się piekące albo bolące zaczerwienienie (powinno minąć po upływie 24 godzin). Uwaga: jeśli dziecko zacznie puchnąć bądź owad ukąsił je w język albo w szyję, szybko jedź z nim do szpitala.

Odparzenia u dziecka

Już kwadrans leżakowania na plaży bez ochrony może się dla malca skończyć bolesnym oparzeniem lub odparzeniami skóry. Na takie sytuacje narażone są szczególnie niemowlęta, których skóra jest bardzo cienka i delikatna, a także mniej elastyczna, niż skóra dorosłych. Już niewielka drobina piasku między fałdkami maleństwa może skutkować odparzeniem, a nawet wywołać stan zapalny. Dlatego wybierając się z niemowlakiem na plażę czy spacer nigdy nie wolno zapomnieć o ochronie skóry maleństwa z pomocą kremu z filtrem. Nie wystawiaj dziecka również na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Szczególnie wrażliwe miejsca na skórze dziecka: szyjkę, miejsca pod pachami i pachwiny, staraj się utrzymywać zawsze suche. Jeśli jednak dojdzie do podrażnienia, zastosuj preparat zawierający w swoim składzie pantenol lub aloes - mają one działanie łagodzące i nawilżające. Dzięki temu, pozwalają szybko zregenerować podrażniony naskórek.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza