Jak dbać o delikatną skórę dziecka podczas wakacji?

Zdrowa skóra dziecka na wakacjach

Idealne wakacje to takie bez przykrych niespodzianek. Niestety powodów, które mogą zepsuć dziecku wakacje jest wiele. Podrażnienia i otarcia skóry, oparzenie słoneczne, użądlenie osy, komary, meszki… Nie wszystkich zagrożeń da się uniknąć, ale można i warto być na nie przygotowanym.

Nawet jeśli wzorowo opiekujesz się dzieckiem, może dojść do sytuacji, kiedy o jego zdrowiu albo o waszym dalszym urlopie zdecyduje to, czy będziesz w stanie fachowo udzielić mu pomocy.

Podrażnienia skóry i otarcia naskórka

Najczęściej dochodzi do nich u maluszków, które raczkują albo właśnie zaczynają chodzić. Starsze dzieci również w czasie zabawy mogą upaść, otrzeć skórę. Częściej dotykają również zanieczyszczonych przedmiotów. Jeśli dziecko ma podrażnioną lub otartą skórę, miejsce to należy dokładnie umyć wodą z mydłem i osuszyć sterylnym gazikiem, nie zawsze konieczne jest zakładanie opatrunku. Zawsze warto natomiast zastosować środek, który działa antybakteryjnie, a jednocześnie łagodząco na naskórek.

Ukąszenia owadów

Latem dokuczają w równym stopniu wszystkim. Jednak małe dzieci mogą reagować na nie silniej niż dorośli.

  • Komary, meszki - w jadzie owadów, które żywią się krwią, znajdują się substancje hemolityczne. Kiedy jad dostanie się do tkanek, powstaje silny stan zapalny, powodujący obrzęk i zaczerwienienie skóry, świąd i ból. Na powierzchni skóry tworzy się bąbel. Szybko zniknie, jeśli nie jest drażniony przez drapanie. Pieczenie i ból można złagodzić, smarując bąbel specjalnym żelem na ukąszenia. Pomagają również preparaty w sprayu, zwłaszcza te działające łagodząco i ochronnie na skórę. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu u dziecka sprawdź, od jakiego wieku jest dozwolony, a najlepiej zabierz ze sobą na wyjazd środek przeznaczony dla najmłodszych.
  • Osy, pszczoły - osa nie zostawia żądła, pszczoła tak. Jak najszybciej usuń żądło – rób to ostrożnie, bo na jego końcu jest woreczek z jadem. Miejsce ukąszenia przemyj wodą i przyłóż do niego zimny okład. Dyskomfort skutecznie łagodzą preparaty zawierające w swoim składzie mentol, który pozostawia przyjemne uczucie chłodu. Na skórze może pojawić się piekące albo bolące zaczerwienienie (powinno minąć po upływie 24 godzin). Uwaga: jeśli dziecko zacznie puchnąć bądź owad ukąsił je w język albo w szyję, szybko jedź z nim do szpitala.

To Ci się przyda

Octedin - pielęgnuje i nie szczypie!

Na wakacje zabierz ze sobą buteleczkę Octedinu. Przyda Ci się w sytuacji, kiedy zajdzie potrzeba szybko zareagować na mały przypadek, który skutecznie może zepsuć wasze wakacje. Szybko załagodzi dyskomfort związany z podrażnieniami skórnymi u dziecka.

Octedin to płyn do  oczyszczania skóry, który dzięki zawartości wyciągu z nagietka pielęgnuje i regeneruje naskórek i koi podrażnienia. Zawarty w preparacie mentol pozostawia na skórze przyjemne uczucie chłodu oraz zapewnia ochronę skóry przed bakteriami. Płyn zawiera również oktenidynę. Składnik ten wykazuje działanie antybakteryjne. Produkt nie zawiera alkoholu, nie szczypie i nie podrażnia skóry.

Skóra jest największym i najbardziej zewnętrznym organem naszego organizmu, stanowi pierwszą i najważniejszą barierę ochronną. Prawidłowa higiena skóry, zwłaszcza miejsc podrażnionych, jest szczególnie istotna dla utrzymania jej we właściwej kondycji. Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, dlatego w szczególny sposób należy zadbać o jego właściwą strukturę poprzez odpowiednie oczyszczanie, zastosowanie środków o właściwościach regeneracyjnych, kojących i antybakteryjnych. Spray Octedin łączy w sobie wszystkie te funkcje.

Odparzenia u dziecka

Już kwadrans leżakowania na plaży bez ochrony może się dla malca skończyć bolesnym oparzeniem lub odparzeniami skóry. Na takie sytuacje narażone są szczególnie niemowlęta, których skóra jest bardzo cienka i delikatna, a także mniej elastyczna, niż skóra dorosłych. Już niewielka drobina piasku między fałdkami maleństwa może skutkować odparzeniem, a nawet wywołać stan zapalny. Dlatego wybierając się z niemowlakiem na plażę czy spacer nigdy nie wolno zapomnieć o ochronie skóry maleństwa z pomocą kremu z filtrem. Nie wystawiaj dziecka również na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Szczególnie wrażliwe miejsca na skórze dziecka: szyjkę, miejsca pod pachami i pachwiny, staraj się utrzymywać zawsze suche. Jeśli jednak dojdzie do podrażnienia, zastosuj preparat zawierający w swoim składzie pantenol lub aloes - mają one działanie łagodzące i nawilżające. Dzięki temu, pozwalają szybko zregenerować podrażniony naskórek. Preparatem, który łączy łagodzące i regenerujące właściwości aloesu z nawilżającym i ochronnym działaniem pantenolu oraz antybakeryjną skutecznością oktenidyny jest Octedin mini 0+. Można go stosować już od pierwszych dni życia, aby chronić i pielęgnować delikatną skórę maleństwa.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-07-11 Publikacja: 2017-07-11
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Phytopharm
Phytopharm
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.