Bioderka u niemowlaka – badania stawów biodrowych u niemowląt

2013-03-27 11:53

Bioderka u niemowlaka zaraz po urodzeniu ocenia lekarz neonatolog, później po pierwszym miesiącu życia ortopeda, który testuje biodra i zleca kontrolne USG stawów biodrowych u niemowlaka. Jest to konieczne, aby sprawdzić, czy dziecko nie ma dysplazji stawu biodrowego, czyli czy w okresie płodowym prawidłowo wykształciły się stawy biodrowe.

bioderka u niemowlaka badania stawow biodrowych u niemowlat
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Badania bioderek u niemowląt
  2. Terapia pieluszkowa: szerokie pieluchowanie
  3. Badanie USG stawów biodrowych u niemowlęcia
  4. Polecamy wideo:nasz specjalista dr n. med. Jacek Laskowski opowaida jak wyglądają badania bioderek u niemowlaka

Wrodzona dysplazja stawu biodrowego jest najczęściej występującą wadą wrodzoną u ludzi. Przyczyna wady nie jest do końca wyjaśniona, obecnie uważa się, że powstaje ona w wyniku zaburzenia rozwoju zawiązka miednicy i biodra. W Polsce dysplazja występuje u 4–10 proc. dzieci, 4–6 razy częściej pojawia się u dziewczynek.

Przeczytaj również: Najczęściej występujące WADY WRODZONE u dzieci

Badania bioderek u niemowląt

Im wcześniej dysplazja stawu biodrowego zostanie wykryta, tym większa szansa, że leczenie zakończy się powodzeniem. Dlatego pierwsze badanie bioderek noworodek ma zaraz po narodzinach. Jeśli neonatolog nie wykryje niczego, co mogłoby niepokoić, na kolejne badanie, tym razem do ortopedy, trzeba się wybrać, kiedy dziecko skończy 6 tygodni (ale przed ukończeniem 12 tygodni życia). Po to, by skorzystać z porady ortopedy dziecięcego albo poradni preluksacyjnej (zajmuje się diagnostyką i leczeniem wad wrodzonych i rozwojowych stawów), niezbędne jest skierowanie. Warto się po nie zgłosić już w 1. miesiącu życia dziecka i zawczasu umówić się na konsultację ortopedyczną, bo czas oczekiwania na wizytę bywa dość długi. Ortopeda dokładnie zbada oba stawy biodrowe niemowlaka, sprawdzi, czy nie ma objawów niestabilności i ograniczeń w odwodzeniu nóżek, oceni również, czy nóżki są takiej samej długości.

Przeczytaj również: Stawy biodrowe: jak dbać o bioderka niemowlaka?

Dobrze wiedzieć

Terapia pieluszkowa: szerokie pieluchowanie

Jeśli nieprawidłowości są nieznaczne, lekarz może zalecić układanie maluszka na brzuszku i szerokie pieluchowanie. Najlepsze do tego celu są pieluszki z flaneli, które nie zwijają się między nóżkami niemowlaka. To jednak niezła warstwa grzewcza, dlatego pieluchując dziecko w ten sposób, nie zakładamy już mu dodatkowego ubranka, by zapobiec odparzeniom, a u chłopców nie przegrzewać jąder. Zakładane na pieluszkę ubranka nie mogą być ani za obcisłe, ani zbyt luźne (bo wtedy pieluszka będzie się wysuwała).

Przeczytaj również: Dysplazja stawów biodrowych: badanie, diagnoza, leczenie

Badanie USG stawów biodrowych u niemowlęcia

Niemowlakowi warto również zrobić badanie USG stawów. Powinien was na nie rutynowo skierować ortopeda, nawet jeśli podczas badania nie wykryje niczego złego. Jeśli specjalista nie wyda wam skierowania, warto się o nie upomnieć. USG stawów biodrowych u niemowlaka pozwala bowiem na wykrycieu niego nieprawidłowości, których nie ujawnia zwykłe badanie lekarskie. Kilka procent dysplazji stawów biodrowych u niemowlaka to tak zwane „dysplazje nieme”, które można wykryć wyłącznie przez badanie USG, a które zdiagnozowane zbyt późno mogą wymagać operacji. Jeśli lekarz nie będzie chciał wydać wam skierowania, zróbcie to badanie na własną rękę (koszt: 60–100 zł). Zapisując malca na USG, trzeba podkreślić, że chodzi o USG stawów biodrowych, bo niezbędny jest do tego odpowiedni aparat. Upewnij się, że lekarz, który będzie wykonywał badanie, ma ważny certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, a aparat podczas ostatnich pięciu lat miał robione badania techniczne – to gwarantuje dobrą jakość badania. Na własną rękę nie róbcie natomiast maluszkowi zdjęcia RTG – u tak małych dzieci kości nie są jeszcze w pełni wykształcone, i na zdjęciu nie będzie widać większości stawu biodrowego.

Orzeczytaj również: Stawy biodrowe u niemowlaka: badanie USG stawów obowiązkowe

Polecamy wideo:nasz specjalista dr n. med. Jacek Laskowski opowaida jak wyglądają badania bioderek u niemowlaka

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza