Ból brzucha u niemowlaka - od czego dziecko boli brzuch. Przyczyny

ból brzucha u niemowlaka

Ból brzucha to dosyć częsta dolegliwość u niemowląt. Dziecko płacze, podkurcza nóżki, jest niespokojne. Jakie są tego przyczyny? Zobacz od czego może dziecko boleć brzuch.

Dla rodzica przyczyny bólu brzucha u niemowlaka nie są łatwe w zdiagnozowaniu. Co więcej, nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić, że płacz spowodowany jest właśnie dyskomfortem związanym z bólem brzucha. Dopóki niemowlę nie nauczy się mówić, ma ograniczone możliwości nawiązania kontaktu z otoczeniem. Nie jest w stanie powiedzieć, że coś go boli. Dlatego taki maluch stanowi duże wyzwanie dla rodziców jeśli chodzi o ocenę bólu. Warto pamiętać, że dzieci reagują na ból całym ciałem i zachowaniem. Na tej podstawie rodzic może zauważyć, że coś jest nie tak. Dziecko robi się kapryśne, może głośno jęczeć, stękać, płakać, a nawet spazmatycznie zanosić się od płaczu. Może występować brak łaknienia, bezsenność.

Zobacz także: Płacz niemowlaka: przyczyny. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu u niemowląt? Od czego dziecko boli brzuch?

•    Kolka jest częstym zespołem objawów klinicznych występujących w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Kilkukrotnie w ciągu doby dochodzi do napadowych, niemożliwych do uspokojenia epizodów płaczu lub krzyku z podkurczeniem nóżek. Nie poznano dotąd przyczyny tych dolegliwości. Ma zasadniczo łagodny charakter i zwykle ustępuje przed ukończeniem 4 miesiąca życia.
•    Alergia pokarmowa. U niemowląt najczęściej dotyczy mleka, jajek oraz orzeszków. Mogą jej towarzyszyć: wysypka, biegunka, kolki, ulewanie i wymioty, katar.
•    Zaparcia. Należy je podejrzewać gdy następuje nagłe zmniejszenie częstotliwości wypróżnień dziecka, dziecko oddaje stolec rzadko, a w dodatku z wielkim wysiłkiem (zaczerwienienie na twarzy, donośny płacz, niepokój, prężenie ciałka), kupa niemowlaka jest zbita, wysuszona i twarda. Zwykle przyczyną jest niewłaściwa dieta matki karmiącej piersią albo w przypadku karmienia butelką podawanie dziecku zbyt gęstej mieszanki mlecznej
•    Infekcja. Współistnienie bólu brzucha z biegunką może być wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. W takim wypadku objawy będą się nasilać, może dojść do odwodnienia, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.
•    Bóle psychogenne. U starszego niemowlaka ból brzucha i biegunka mogą mieć podłoże psychiczne i wynikać z jakiegoś stresu, np. zmiana opiekunki, wyjazd kogoś bliskiego z rodziny itp.
•    Niestrawność pokarmowa. Związana na przykład z rozszerzaniem diety niemowlaka. Dlatego zawsze należy wprowadzać do menu malucha nowe pokarmy pojedynczo, by wiedzieć, co ewentualnie mogło spowodować objawy

Zobacz także: Jak uspokoić płaczące dziecko? 9 sposobów na płacz niemowlaka.

Zobacz wideo: Co zrobić, żeby niemowlę przespało całą noc?

Aktualizacja: 2016-10-04 Publikacja: 2016-09-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.