Botulizm dziecięcy czyli zatrucie jadem kiełbasianym u dzieci

2016-10-20 11:21

Zatrucie jadem kiełbasianym (botulizm) to zespół objawów wywołanych działaniem na organizm jadu kiełbasianego wytwarzanego przez bakterię Clostridium botulinum. Wyróżnia się także botulizm dziecięcy (niemowląt), jatrogenny, inhalacyjny oraz pochodzenia jelitowego dorosłych.

botulizm dziecięcy
Autor: thinkstockphotos.com Jedynym naukowo udowodnionym czynnikiem ryzyka botulizmu dziecięcego jest spożywanie miodu, więc najlepiej wyłączyć go z jadłospisu dzieci do ukończenia 12. miesiąca życia.

Spis treści

  1. Objawy ztrucia jadem kiełbasianym
  2. Botulizm dziecięcy
  3. Botulizm dziecięcy - objawy
  4. Zatrucie jadem kiełbasianym - diagnostyka
  5. Zatrucie jadem kiełbasianym - leczenie

Bakteria Clostridium botulinum blokuje wydzielanie acetylocholiny z zakończeń nerwów ruchowych, powodując wiotkie porażenie mięśni i upośledzenie funkcjonowania układu wegetatywnego. Do zatrucia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, w wyjątkowych przypadkach także przez zakażenie bakteryjne rany (botulizm przyranny). 

Objawy ztrucia jadem kiełbasianym

Do najważniejszych objawów zatrucia zalicza się objawy ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, zaparcia, bóle brzucha) oraz objawy toksycznego działania toksyny botulinowej (osłabienie i porażenie poszczególnych grup mięśni, opadanie powiek i senny wyraz twarzy, podwójne widzenie).

>> Co zrobić, by nie zarazić dziecka salmonellą?

Botulizm dziecięcy

Botulizm dziecięcy jest następstwem połknięcia zarodników C. botulinum, które kiełkują tworząc formy wegetatywne zdolne do namnażania się i produkcji neurotoksyny botulinowej (typu A, B, E) w świetle jelita grubego. Flora bakteryjna niemowląt nie jest w pełni ustabilizowana, dlatego też jest niezdolna do hamowania namnażania patogenu. Zachorowania występują od pierwszych dni życia do roku, chociaż nie ma ich dużo. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 do 20 tygodnia życia. Jedynym naukowo udowodnionym czynnikiem ryzyka botulizmu niemowląt jest spożywanie miodu, więc najlepiej wyłączyć go z jadłospisu dzieci do ukończenia 12. miesiąca życia.  Jest on niezalecany również dlatego, że działa alergizująco i zawiera dużą liczbą cukrów prostych, których nie zaleca się podawać tak małym dzieciom.

Zobacz:

Co robić w przypadku zatrucia pokarmowego u dziecka [PORADY]

Botulizm dziecięcy - objawy

Do pierwszych objawów klinicznych (które mogą wystąpić od kilku dni do kilku tygodni od spożycia miodu) botulizmu dziecięcego zalicza się zaparcia. Następnie pojawia się osłabienie siły mięśniowej oraz zmniejszona zdolność ssania, stłumiony płacz, ograniczenie spontanicznych ruchów, zmniejszone napięcie mięśni mimicznych twarzy, w cięższych przypadkach zaburzenia oddychania. Można również zaobserwować rozdrażnienie, opadanie powiek, rozszerzenie źrenic, suchość i zaczerwienienie śluzówek gardła. Początkowo objawy botulizmu niemowląt mogą być mylone ze zwykłym zatruciem pokarmowym, co opóźnia postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

>> Miód dla dziecka: od kiedy podawać i dlaczego jest taki zdrowy?

Zatrucie jadem kiełbasianym - diagnostyka

Diagnostyka botulizmu niemowląt polega na wyhodowaniu czynniki etiologicznego ze stolca, a w przypadku zaparć z wody wykorzystanej do wykonania wlewki doodbytniczej. Możliwe jest również wykrycie neurotoksyny botulinowej we krwi. Pomocne w postawieniu właściwego rozpoznania może być również badanie elektromiograficzne.

Zatrucie jadem kiełbasianym - leczenie

W leczeniu botulizmu dziecięcego istotną rolę odgrywa intensywna opieka medyczna, w razie potrzeby z możliwością żywienia enteralnego lub parenteralnego. Antybiotyki nie poprawiają przebiegu choroby (zwłaszcza przeciwwskazane jest podawanie aminoglikozydów, klindamycyny i polimyksyny B, do rozważania pozostaje tylko w nielicznych przypadkach trimetoprim- sulfametoksazol). Surowica przeciwbotulinowa nie jest zalecana ze względu na ryzyko działań niepożądanych i krótki czas półtrwania (5-8 dni). Lekiem z wyboru jest immunoglobulina przeciwbotulinowa (w dawce 1ml/kg masy ciała podawana dożylnie). Pojedyncza infuzja zapewnia ochronny poziom przeciwciał przez 6 miesięcy.Rokowanie jest dobre, śmiertelność nie przekracza kilku procent niemowląt. Botulizm nie jest chorobą zaraźliwą, nie jest przenoszony z osoby na osobę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza