Szczepionki przeciwko pneumokokom i meningokokom: czy będą w końcu refundowane?

szczepienie

Zalecane od wielu lat szczepionki przeciwko pneumokokom i menigokokom nie są refundowane, a ich koszt często przewyższa możliwości finansowe przeciętnej rodziny. Z jednej strony lekarze zalecają szczepienie dzieci, z drugiej państwo nie zawsze daje taką możliwość.

Coraz więcej rodziców małych dzieci rezygnuje ze szczepień swoich pociech. Dzieje się tak nie tylko z powodu przekonań, czy na skutek propagandy przeciwników podawania dzieciom szczepionek, ale ze zwykłego błahego powodu jakim jest brak finansowych środków na szczepienie.

Szczepionki przeciwko pneumokokom i meningokokom: szczepionki są bardzo drogie!

Tak zwane szczepionki zalecane, a nie obowiązkowe są płatne. Same tylko pneumokoki to koszt 1200 zł. Nic więc dziwnego, że stać na nie tylko nielicznych. Dlaczego więc skoro te szczepionki są tak potrzebne jak twierdzą lekarze, nie ma ich na liście szczepionek obowiązakowych?

>> Polecamy też: Kalendarz szczepień dziecka 2016 >>

Szczepionki przeciwko pneumokokom i meningokokom: na jakiej zasadzie przyznawane są refundacje?

Nad listą szczepionek (ich podziałem na obowiązkowe i zalecane) co roku pracuje cała rzesza ekspertów. Co biorą pod uwagę? Przede wszystkim możliwości finansowe państwa, ale też aktualną sytuację epidemiologiczną.

>> Sprwadź też: Szczepienie niemowląt: szczepionki na błonicę, tężec i krztusiec >>

Polecamy wideo: szczepienia przeciwko pneumokokom i meningokokom

Aktualizacja: 2016-09-27 Publikacja: 2014-04-16
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.