Czyszczenie uszu niemowlaka: odczarowujemy mity

2015-06-24 12:43

Czyszczenie uszu niemowlaka sprawia czasem rodzicom sporo problemów. Nic dziwnego, skoro wokół tego tematu narosło wiele mitów. Czas je odczarować.

Czyszczenie uszu niemowlaka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Czyszczenie uszu niemowlaka nie powinno odbywać się za pomocą patyczków higienicznych.

Można je zamoczyć w kąpieli czy nie? Słuchać babci, która mówi, żeby zawsze zasłaniać czapeczką niemowlęce uszy, czy koleżanki sugerującej, że to nieprawda? Usuwać woskowinę patyczkami czy tylko palcem? No i czy warto przyklejać plastrem odstającą małżowinę, żeby była zgrabniejsza? To tylko niektóre z mitów, jakie można usłyszeć na temat dziecięcych uszu i czyszczenia uszu niemowlaka.

Czyszczenie uszu niemowlaka: najczęściej powtarzane mity

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest ten, że po wieczornej kąpieli trzeba niemowlęciu okrywać głowę i uszy czapeczką. Tymczasem nie ma takiej potrzeby, chyba że w domu jest bardzo zimno, czyli mniej niż 19–20°C. Maluszkowi nic się nie stanie bez czapki. To nieprawda, że przeziębi uszy i głowę, bo zapalenie uszu wywołują bakterie i wirusy, a nie spanie bez czapki. Wystarczy po kąpieli dokładnie osuszyć głowę, włosy i małżowiny uszne dziecka.

>>Dowiedz się również, jak prawidłowo czyścić uszy niemowlaka>>

Nieprawdą jest także to, że czyszczenie uszu niemowlaka najlepiej przeprowadzać za pomocą patyczków kosmetycznych. Nigdy, przenigdy nie wolno wsuwać kosmetycznych patyczków do ucha dziecka. W ten sposób można jedynie narobić kłopotu: uszkodzić zewnętrzny przewód słuchowy, spowodować krwawienie, a nawet uszkodzić błonę bębenkową. Zdarzały się przypadki uszkodzenia ucha i spowodowania niedosłuchu poprzez niewłaściwą toaletę uszu. Poza tym w przewodzie słuchowym są specjalne rzęski, które chronią przewód słuchowy i pomagają usunąć woskowinę. Manewrowanie w uchu powoduje uszkadzanie rzęsek i może nasilać produkcję woskowiny. Zatem efekt bywa odwrotny do zamierzonego.

Co więcej, patyczki kosmetyczne tylko pozornie pomagają w usuwaniu woskowiny z przewodu słuchowego. Owszem, część woskowiny przylega do szorstkiej powierzchni patyczka, ale większość zostanie po prostu wepchnięta głębiej, tworząc z czasem korek upośledzający słuch. Taką zbitą woszczynę bardzo trudno jest usunąć w domowych warunkach. Konieczna może się okazać pomoc laryngologa. Z pozostałymi mitami na temat czyszczenia uszu niemowlaka, ich zdrowia i pielęgnacji, rozprawiamy się w lipcowym wydaniu M jak Mama.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza