Gazy u niemowlaka. Co podawać na wzdjęcia u niemowlaka?

Gazy u niemowląt. Przyczyny, leczenie, zapobieganie gazom u niemowląt
fot.: photos.com
Gazy u niemowląt. Przyczyny, leczenie, zapobieganie gazom u niemowląt

Gazy u niemowlaka to nadmiar powietrza w jelitach. Wzdęcia u dziecka objawiają się m.in. płaczem po jedzeniu płacze, prężeniem się i przykurczaniem nóżek. Przyczyny gazów jelitowych u niemowlaka mogą być różne, począwszy od kolki jelitowej, poprzez spożywanie pokarmów wzdymających przez matkę karmiącą piersią, niestrawność, pasożyty układu pokarmowego, uchyłkowatość jelit aż po stres.

Gazy u niemowlaka to niekoniecznie kolka jelitowa. Składają się zazwyczaj z dwutlenku węgla, wodoru, azotu i metanu, które powstają w wyniku rozkładu węglowodanów złożonych. Połknięte przez dziecko powietrze dostarcza do tej mieszanki tlenu. Gdy nieprzyswojone składniki pożywienia ulegają utlenieniu, powstają gazy jelitowe o nieprzyjemnej woni. To dlatego u dzieci, które w czasie jedzenia połykają duże ilości powietrza, dochodzi do wytworzenia większej niż normalnie ilości gazów. Gazy w jelitach u niemowlaka  to całkiem naturalne zjawisko. Jeśli są w odpowiedniej ilości i nie mają nieprzyjemnego zapachu, nie stanowią powodów do zmartwień. Wręcz przeciwnie, usprawniają perystaltykę jelit. Ale są sytuacje, gdy zaczynają stanowić prawdziwy problem.

Gazy u niemowlaka: objawy

Gazy jelitowe kojarzą się rodzicom przede wszystkim z kolką jelitową. Dziecko ma wzdęty brzuch i często mu się odbija, często puszcza gazy o nieprzyjemnym zapachu, czemu może towarzyszyć wypróżnianie się. Do głównych objawów gazów u niemowląt zalicza się: wzdęcia brzucha, bóle brzucha, odbijanie gazów przez jamę ustną, ulewanie, oddawanie gazów przez odbytnicę – potocznie „prutanie”. Objawy, które powinny wzbudzić niepokój rodziców: silne bóle brzucha, słyszalne przelewania w jamie brzusznej, biegunka i spadek masy ciała.

Gazy u dziecka: przyczyny gazów jelitowych u niemowląt

Za powstawanie gazów jelitowych odpowiada przede wszystkim kolka jelitowa, ale nie tylko. Powodem mogą być także:

 • nieprawidłowe karmienie piersią,
 • pospieszne i łapczywe ssanie piersi przez dziecko, co sprzyja łykaniu powietrza,
 • pokarmy wzdymające w diecie matki karmiącej piersią
 • nieprawidłowości w rozszerzaniu diety niemowlaka,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • pasożyty w przewodzie pokarmowym dziecka,
 • uchyłkowatość jelit,
 • zespół jelita drażliwego,
 • nieżyt żołądka,
 • niestrawność pokarmowa,
 • nietolerancja niektórych składników pokarmowych, np. nietolerancja laktozy,
 • choroba trzewna, czyli celiakia,
 • nadmierne ilości witaminy C (powyżej 500 mg dziennie)stres i nadmierne pobudzenie nerwowe.

Wzdęcia u niemowlaka: diagnostyka

By znaleźć przyczynę nadmiaru gazu w jelitach lekarz zleci badania diagnostyczne: morfologię krwi, posiew kału, USG przewodu pokarmowego, a w niektórych przypadkach również badanie endoskopowe. Gdy okaże się, że przyczyną problemów jest choroba układu pokarmowego u niemowlaka, konieczne będzie specjalistyczne leczenie.

Dowiedz się również jak rozpoznawac dlaczego dziecko płacze

Gazy jelitowe u dziecka: co podawać na wzdęcia u niemowląt?

Możesz podawać dziecku herbatkę z kopru włoskiego (ułatwia oddawanie gazów) i rumianku (pomaga w wypróżnianiu się, ale może uczulać).
Obserwuj dziecko i eliminuj z jego diety pokarmy, po których nasilają się gazy i wzdęcia. Ogólnie przyjmuje się, że należą do nich m.in.: fasola, zielony groszek, groch, soczewica, kiełki pszenicy, otręby, kapusta, kalafior, szpinak, brokuły, brukselka, bakłażan, cebula, seler, marchewka, rodzynki, morele, śliwki. Pilnuj by dziecko jadło regularnie, nie było głodne (potem zbyt łapczywie je i połyka powietrze) ani przekarmione (perystaltyka przeciążonych jelit jest wolniejsza).
Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, skonsultuj z lekarzem jej zmianę na taką o obniżonej zawartości laktozy.
Masuj brzuszek dziecka kolistymi ruchami, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Możesz użyć do masaży oliwki. przyciśnięcie nóżek dziecka do brzuszka, i położenie niemowlaka na brzuszku przyspieszają wydalanie gazów.

Dowiedz się jakie jest 7 najczęstszych problemów z trawieniem u niemowląt

Zobacz wideo: Kolka u niemowląt

Aktualizacja: 2016-09-14 Publikacja: 2012-01-25
Ocena: 2,3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.