Gorączka przy ząbkowaniu. Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowaniu
Gorączkę podczas ząbkowania obniża się w taki sam sposób, jak podczas infekcji.

Gorączka przy ząbkowaniu budzi twój niepokój? Zanim w buzi dziecka pojawi się ząbek, niemowlę może mieć podwyższoną temperaturę. Skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu, jak ją złagodzić i kiedy powinna budzić niepokój rodziców. Jak zbić temperaturę przy ząbkowaniu.

Ząbkowanie u niemowląt, czyli wyrzynanie się pierwszych ząbków, to trudny czas i dla rodziców, i dla maluszka. Pierwsze ząbki pojawiają się zazwyczaj około 6, 7 miesiąca życia (czasem wcześniej) i mogą być widoczne w buzi nawet po kilku tygodniach od pojawienia się pierwszych objawów ząbkowania. Przez cały ten czas maluszek może być niespokojny, płaczliwy, odczuwać niechęć do jedzenia. Gorączka przy ząbkowaniu zdarza się również dość często.

>> Afty w buzi dziecka sprawiają ból i powodują rozdrażnenie. Można im jednak zapobiegać, a gdy się pojawią, skutecznie zaradzić!

>> Ząbkowanie bez bólu: co robić, by niemowlak nie cierpiał z powodu ząbkowania

Skąd się bierze gorączka przy ząbkowaniu?

Gdy dziecko ząbkuje, dziąsła są lekko obrzęknięte, rozpulchnione, a samo miejsce, przez które lada moment przebije się ząbek – zaczerwienione. Wiąże się to z  niewielkim stanem zapalnym dziąseł, wywołanym przez wyrzynający się ząb. Reakcją organizmu, a konkretnie układu odpornościowego, jest wtedy wyższa niż normalnie temperatura ciała. Zazwyczaj jest ona tylko podwyższona i mierzona w uchu nie przekracza 38 stopni C, a w pupie 38,5 stopni C – do tych wartości  może być traktowana jako stan fizjologiczny towarzyszący ząbkowaniu. Ponieważ jednak w trakcie ząbkowania dziecko jest osłabione, może przyplątać się jakaś infekcja. Dlatego jeśli temperatura jest wyższa, albo towarzyszą jej kaszel, biegunka lub wymioty, trzeba skonsultować się z lekarzem, bo te objawy świadczą o tym, że dziecko nie tylko ząbkuje, ale również jest chore.

>> Gorączka u niemowlaka: jak mierzyć temperaturę, jak zbijać gorączkę, kiedy do lekarza?

Jak obniżyć temperaturę przy ząbkowaniu?

Gorączka przy ząbkowaniu nie wymaga żadnego działania. Gdy jednak dziecko ma ?temperaturę 38,5 stopnia C lub wyższą, konieczna jest szybka interwencja. Gorączkę podczas ząbkowania obniża się w taki sam sposób, jak podczas infekcji: podając maluszkowi preparat na bazie paracetamolu albo ibuprofenu w dawce dopasowanej do jego wagi. Forma leku ma znaczenie wówczas, jeśli oprócz gorączki występują dolegliwości dodatkowe takie jak kaszel, biegunka lub wymioty. Gdy malec kaszle lub wymiotuje, lepszy będzie lek w formie czopka. Jeśli ma biegunkę, podajemy lek w formie płynu. Ciało gorączkującego dziecka należy schłodzić (a nie, jak radzono dawniej, przykrywać – wtedy  gorączka jeszcze wzrośnie). Dziecko trzeba lekko ubrać, można tez wykąpać w wodzie o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała lub położyć na brzuszek i czoło chłodny kompres. Dziecko powinno jak najwięcej pić, by się nie odwodniło – karmione piersią należy jak najczęściej przystawiać, karmionemu butelką zaś podawać letnią, przegotowaną wodę.

>> Żele na ząbkowanie: czy warto je stosować? [PRAWDY I MITY]

Polecamy wideo: Ząbkowanie u niemowląt.

Aktualizacja: 2017-06-26 Publikacja: 2016-10-10
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.