GORĄCZKA u DZIECKA. Obniżać ją czy czekać?

Gorączka u dziecka: kiedy i jak zbijać gorączkę u dziecka
fot.: photos.com
Gorączka u dziecka: kiedy i jak zbijać gorączkę u dziecka

Kiedy dziecko ma gorączkę, mamy wpadają w panikę i chcą ją natychmiast zbijać farmakologicznie. Czy takie zachowanie jest słuszne? Może powinno się pozwolić organizmowi samodzielnie zwalczyć infekcję? Zobaczcie, co robić w takiej sytuacji!

Gdy dziecko ma gorączkę, trzeba zbijać temperaturę lekami czy nie? To pytanie zadaje sobie wiele mam. Jedne twierdzą, że trzeba organizmowi pozwolić zwalczyć infekcję, inne z kolei uważają, że przedłużanie gorączki to zbyt duże obciążenie dla organizmu. Jak jest w rzeczywistości?

Kiedy lepiej poczekać?

Kiedy na termometrze widzimy 37 kresek albo 37,5, nie panikujmy, że dziecko ma gorączkę i nie sięgajmy od razu po leki. Pozwólmy organizmowi zareagować i wytworzyć przeciwciała obronne przed wirusem. Przy takiej temperaturze trzeba obserwować dziecko, robić mu chłodne okłady i podawać dużo napojów.

Przy stanie podgorączkowym, bo tym de facto jest temperatura w okolicy 37-37,5 stopni (o czym często zapominamy) podawanie leków może wywołać tylko negatywne skutki. Środek farmakologiczny agresywnie zwalczy gorączkę i zatrzyma wytwarzanie się przeciwciał. Według zwolenników niezbijania temperatury to może doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych, a w konsekwencji do przedłużenia infekcji.

Nie przegap

A kiedy sięgnąć po leki?

Gdy dziecko ma gorączkę powyżej 38 stopni, większość mam uznaje, że trzeba sięgnąć po leki. Każda kolejna kreska wzbudza strach, jest też dużym obciążeniem dla organizmu dziecka. Potwierdzają to lekarze, którzy ostrzegają, że wysoka gorączka utrudnia pracę wielu narządów i może spowodować udar cieplny. U niektórych dzieci może również wywołać atak drgawek - w takiej sytuacji nie należy panikować, tylko podać lek przeciwgorączkowy, a następnie zrobić dziecku kąpiel. Woda nie powinna być jednak zbyt chłodna - wystarczy, że będzie miała o 2-3 stopnie mniej niż dziecko.

Gdy dziecko ma gorączkę powyżej 38,5 stopni, trzeba sięgnąć po środki farmakologiczne. Dobrze jest również stosować okłady, ale już nie tylko na głowę, ale również na całe ciało.

 

 Ibum jest mecenasem akcji punktdlamamy.pl >>


 

IBUM ZAWIESINA (MALINOWA)

IBUM FORTE, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Skład: 5 ml zawiesiny zawiera: Ibuprofen (Ibuprofenum) 200 mg. Wskazania do stosowania: Stany gorączkowe różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego. Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak: bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych), bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia), bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u osób, u których w trakcie leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) występowały w przeszłości jakiekolwiek objawy alergii w postaci zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki, skurczu oskrzeli lub astmy. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub nawracająca w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca. Nie stosować ibuprofenu jednocześnie z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym inhibitorami COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). III trymestr ciąży.  Naczyniowo-mózgowe lub inne czynne krwawienie. Zaburzenia krzepnięcia (ibuprofen może wydłużać czas krwawienia), skaza krwotoczna. Zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu, takie jak małopłytkowość. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Aktualizacja: 2016-08-09 Publikacja: 2016-06-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.