Grypa żołądkowa: jak walczyć z grypą żołądkową u dziecka?

grypa
fot.: Thinkstock
Grypa żołądkowa jest uciążliwa dla całej rodziny.

Grypa żołądkowa, biegunka wirusowa, jelitówka – to określenia infekcji układu pokarmowego, za którą odpowiedzialny jest rotawirus. Podobno każde dziecko w wieku 5 lat miało z nim do czynienia przynajmniej raz (najbardziej podatne na chorobę są dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 3. rokiem życia). Jak walczyć z grypą żołądkową u dziecka?

Czy wiecie, że wystarczy kilkanaście wirusów (każdy z nich ma średnicę równą zaledwie 75 milionowej części milimetra!), by twoje dziecko dopadła biegunka?

>> Rotawirusy - jak nie dopuścić do odwodnienia

Grypa żołądkowa: jak walczyć z nią u dziecka? Łatwo się zarazić

Rotawirus to mikrob z rodziny reowirusów, którym zarazić się jest bardzo łatwo. Przenosi się na dłoniach, zabawkach, można go „złapać” przez kontakt ze śliną lub gdy ktoś chory kichnie obok nas. Dlatego na grypę żołądkową chorują zazwyczaj całe rodziny, żłobki i przedszkola. I to nie raz. Bo chociaż infekcja stymuluje pojawienie się przeciwciał i po chorobie człowiek zdobywa odporność na dany typ rotawirusa, to jednak jest ich tyle, że wystarczy na kilka zachorowań  w życiu. 

>>Grypa żołądkowa u dzieci: niby-grypa wywołana rotawirusem>>

Grypa żołądkowa: jak walczyć z nią u dziecka? Pierwsze oznaki choroby

Rotawirus po przedostaniu się do organizmu namnaża się w jelitach, uszkadzając ich nabłonek. To powoduje nudności, bóle brzucha, biegunkę oraz podwyższoną temperaturę, która może dojść nawet do 40 st. C. Ponieważ zarówno wymioty, jak i problemy z wypróżnianiem mogą być silne i trwać kilka dni, skutkiem infekcji są często zaburzenia elektrolitowe i odwodnienie (dotyczy to zwłaszcza niemowląt, które tracą wodę wyjątkowo szybko). Dlatego dzieciom, które przechodzą infekcję rotawirusową powinno się podawać regularnie co kilka minut bardzo niewielkie ilości chłodnej wody (zbyt duże porcje płynu lub jego zbyt wysoka temperatura może prowokować wymioty) lub pierś, jeśli niemowlę jeszcze jest karmione naturalnie. Typowe objawy odwodnienia to bladość skóry, suchość śluzówek, zatrzymanie oddawania moczu i senność. Jeśli zauważysz je u swojego dziecka, natychmiast jedź z nim do szpitala lub wezwij pogotowie, bo konieczne może być podanie kroplówki nawadniającej i uzupełniającej elektrolity.

Zobacz film: Rotawirusy

Aktualizacja: 2016-09-18 Publikacja: 2016-02-29
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.