Kolka u niemowlaka. Bezpieczne i skuteczne leki na kolkę niemowlęcą

Jakie leki na kolkę u niemowląt są bezpieczne?
fot.: Shutterstock
Jakie leki na kolkę u niemowląt są bezpieczne?

Kolka u niemowlaka to powszechny problem, który spędza sen z powiek wielu rodzicom. Po leki na kolkę u niemowlaka sięgamy zazwyczaj wtedy, kiedy zawodzą wszystkie inne metody poskromienia kolki u niemowlaka. Tymczasem to właśnie od leków na kolkę u niemowlaka najlepiej zacząć walkę z tą uciążliwą dolegliwością. Aby lek na kolkę, który podajesz dziecku, zadziałał, musi być właściwie dobrany - skonsultuj się więc ze swoim pediatrą.

Na początek ostrzeżenie: lek na kolkę u niemowlaka, nawet jeśli jest sprzedawany bez recepty, najlepiej skonsultować z pediatrą, ze względu na to, że kolka u niemowlaka może mieć różne przyczyny. Niektóre niemowlęta brzuszek boli z powodu gazów, które rozciągają delikatne ścianki jelit. Inne mają kolki wywołane nietolerancją laktozy. Aby środek, który podajesz dziecku na kolkę, zadziałał, musi być właściwie dobrany. Leki i preparaty na kolkę, które opisujemy poniżej, dostępne są bez recepty. Jeśli jednak opiekujący się dzieckiem lekarz uzna, że dolegliwości są bardzo silne, może przepisać preparat dostępny wyłącznie na receptę.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Nie przegap

Preparaty ziołowe z koprem włoskim na kolkę niemowlęcą

Koper włoski to ziele, które wspiera pracę przewodu pokarmowego. Uzyskiwany z niego wyciąg oraz olejek zmniejszają napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, wspomagając proces trawienia i wzmagają ruchy perystaltyczne jelit, ułatwiając odejście gazów. Preparaty na bazie kopru włoskiego mają najczęściej postać granulatu albo sproszkowanych ziół. Aby nadawały się do spożycia, trzeba je przygotować w sposób, jaki zaleca producent na opakowaniu. Zazwyczaj granulat wystarczy rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody (albo w mleku, jeśli producent tak zaleca), a zioła zalać wrzątkiem i poczekać, aż naciągną. Przed podaniem herbatki dziecku trzeba ją schłodzić, tak aby była lekko ciepła. Najwygodniej podawać ją łyżeczką albo przez smoczek. Jeśli niemowlę nie potrafi jeszcze pić w ten sposób, a ty karmisz piersią, sama możesz pić taką herbatkę. Większość preparatów tego typu podajemy po posiłku. W aptekach i sklepach z artykułami dla niemowląt znajdziesz:

 • Plantex, granulat do sporządzania roztworu doustnego, od 2. tygodnia życia, ok. 10 zł/10 saszetek;
 • Gripe Water, woda koperkowa, od 1. miesiąca życia, 15 zł/150 ml;Fenicol, krople z naturalnym olejem z owoców kopru włoskiego, od 2. miesiąca życia, 18 zł /13 ml;
 • Herbapol Lublin, owoc kopru włoskiego, herbatka w saszetkach do zaparzania, od 1. miesiąca życia, 5 zł/30 saszetek;
 • Herbapol Pruszków, herbatka z owoców kopru włoskiego, od 1. miesiąca życia, 5 zł/30 saszetek;
 • HiPP BIO, herbatka z owoców kopru włoskiego, od 1. miesiąca życia, 12 zł/20 saszetek;
 • HiPP, herbatka z kopru włoskiego, od 1. miesiąca życia, 15 zł/200 g;
 • Bobovita, herbatka z kopru włoskiego, po 1. miesiącu życia, 12 zł/200 g;
 • MIO BIO, herbatka Mały Brzuszek z owoców kopru włoskiego, od 1. miesiąca życia, 9 zł/20 torebek.

Polecamy też

Leki na kolkę u niemowlaka na bazie simetikonu i dimetikonu

Simetikon to związek, który obniża napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w pokarmie i śluzie przewodu pokarmowego. Dzięki temu pękają one i są wchłaniane przez ścianki jelit albo bez trudu wydalane z organizmu, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu kolki niemowlęcej. Leki zawierające simetikon najczęściej są w postaci kropli. Sposób dawkowania i podania leku zawsze opisany jest w ulotce. Niektóre z nich (np. Infacol) podaje się przed każdym posiłkiem, zakraplając bezpośrednio do buzi, głęboko na język maluszka. Inne, choćby Espumisan, można podawać przed lub po karmieniu, podając na łyżeczce (zmieszane z odrobiną wody albo mleka). Niezależnie od rodzaju preparatu, przed odmierzeniem jego dawki butelką trzeba potrząsnąć. Pamiętaj też, by zapisać sobie datę otwarcia butelki z lekiem – niektóre bowiem zachowują swoje właściwości tylko przez 30 dni od daty pierwszego użycia.
W aptekach sprzedawane są m.in.:

 • Infacol, krople, powyżej 1. miesiąca życia, 20 zł/50 ml;
 • Espumisan, krople dla niemowląt powyżej 1. miesiąca życia, 25 zł/30 ml;
 • Bobotic, krople, od 28. dnia życia, 15 zł/30 ml;
 • Colinox, krople, bez ograniczeń wiekowych, 29 zł/20 ml.

Innym związkiem, który ułatwia usuwanie gazów z przewodu pokarmowego, jest dimetikon. Działa na bardzo podobnej zasadzie co simetikon – zmniejsza napięcie powierzchniowe gazów, ułatwiając ich wydalenie z jelit. W aptekach dostępne są krople Esputicon – można je podawać niemowlętom już od 1. miesiąca życia (15 zł/5 g).

Środki zawierające laktazę sposobem na kolkę niemowlęcą

Jeśli przyczyną kolki jest nietolerancja laktozy (dwucukru występującego w mleku), lekarz może zalecić podawanie dziecku preparatu z laktazą. Laktaza to naturalny enzym, którego niedobór może prowadzić do nietolerancji laktozy. Nietolerancja laktozy może zaś powodować nawracające bóle brzucha o charakterze kolki. Enzym laktaza rozkłada laktozę, sprawiając, że staje się ona lepiej  przyswajalna. To łagodzi bądź całkowicie eliminuje dolegliwość. Jedynym preparatem tego typu, sprzedawanym w aptekach, jest Delicol – krople dla niemowląt, do stosowania już od pierwszych dni życia (cena: ok. 40 zł/15 ml). Podaje się je przed jedzeniem.

Polecamy wideo: Przyczyny i objawy kolki niemowlęcej

Kolka jelitowa u małych dzieci jest bardzo powszechna. Szacuje się, że choruje na nią już co drugie niemowlę. Kolka jest jednym ze schorzeń, których przyczyny trudno jednoznacznie określić. Lekarze uważają, że główną przyczyną bólu są gazy powstające w nierozwiniętym jeszcze układzie pokarmowym dziecka. Zapytaliśmy eksperta o inne przyczyny kolki jelitowej i o to czy można jej zapobiec. Dowiesz się również jakie są typowe objawy, które powoduje kolka.

Rozwiąż test i sprawdź kim jest dla Ciebie dziecko?

Kim jest dla Ciebie dziecko?
źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-09-06 Publikacja: 2012-05-14
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.