Katar u niemowlaka: sposoby na katar u niemowlęcia

Katar u niemowlaka
fot.: photos.com
Katar u niemowlaka: sposoby na katar u niemowlęcia, jak czyścić nosek aspiratorem, kiedy do lekarza

Katar u niemowlaka jest zazwyczaj pierwszym objawem infekcji. Zobacz, co możesz zrobić, aby choroba nie rozhulała się u dziecka na dobre. Dlaczego należy walczyć z katarem u niemowlęcia i w jaki sposób ulżyć zakatarzonemu dziecku?

Wydzielina cieknąca z nosa może pojawić się nawet u noworodka, choć zazwyczaj dokucza starszym niemowlętom. Dziecko może zarazić się katarem od innych domowników bądź osób, z którymi styka się na spacerze czy w sklepie, w którym robisz zakupy podczas spaceru. Katar u niemowlaka to dla niego wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, dlatego jeśli w waszym otoczeniu jest ktoś, kto kicha i cieknie mu z nosa, lepiej, by nie zbliżał się do malca. Jak jednak postępować, gdy doszło już do zakażenia?

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dobrze wiedzieć

Jak czyścić nosek aspiratorem?

Zanim zaczniesz maluszkowi usuwać z noska nadmiar wydzieliny, połóż go na sztywnym podłożu – stole, przewijaku – bo dzięki temu łatwiej ci będzie unieruchomić jego główkę. To ważne, bo gdy podczas oczyszczania noska maluch zacznie poruszać główką, końcówka urządzenia może uszkodzić śluzówkę. Następnie wsuń jedną rękę pod główkę i lekko ją unieś (ta pozycja zapobiegnie cofaniu się języka podczas oczyszczania nosa, co mogłoby skutkować zablokowaniem dróg oddechowych malca). Następnie wsuń dziecku do nosa końcówkę aspiratora i dalej postępuj według instrukcji na opakowaniu urządzenia.

Dlaczego trzeba walczyć z katarem u niemowląt?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że popularne powiedzenie „katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni” nie odnosi się do niemowląt. Próba przeczekania, aż sam minie, może zapewnić wam wiele nieprzespanych nocy. Kanały nosowe u niemowląt są bowiem bardzo wąskie i nawet niewielki obrzęk błony śluzowej powoduje niedrożność noska.

Maluszkowi ciężko się oddycha, ma też problemy z jedzeniem, bo często musi przerywać ssanie, by zaczerpnąć powietrza. Oddychanie przez usta sprawia zaś, że połyka więcej powietrza, doprowadzając w efekcie do rozdęcia żołądka i jelit i wysokiego ustawienia przepony, co dodatkowo utrudnia oddychanie. Niedrożny nosek utrudnia też sen (a czasem wręcz go uniemożliwia), dziecko jest więc płaczliwe i rozdrażnione. Ale jest jeszcze kilka powodów, dla którego z katarem lepiej walczyć, gdy tylko się pojawi.

U bardzo małych dzieci katar może być przyczyną zapalenia ucha, gdyż nos, gardło i ucho środkowe leżą u nich bardzo blisko siebie. Wydzielina nieusunięta w porę z noska spływa więc do uszu i tam zasycha, stając się pożywką dla bakterii, które mnożą się bez przeszkód. Zalegająca w nosie wydzielina może też nieodwracalnie uszkodzić błonę śluzową i rzęski, zdarza się również, że prowadzi do przerostu i obrzęku błon śluzowych. Przewlekły katar może być również jedną z przyczyn zaburzeń oddychania, często określanych jako sapka – dziecko oddychając, ma rozszerzone skrzydełka nosa i rozchylone usta. To jeszcze nie koniec: po kilku dniach katar z przezroczystego może zrobić się żółtawy albo zielonkawy. To znak, że doszło do tzw. nadkażenia bakteryjnego. W takim przypadku domowe metody walki z katarem zwykle nie są skuteczne i być może malca czeka kuracja antybiotykowa.

Przeczytaj również: Katar alergiczny u dziecka 

Sposoby na katar u niemowlęcia

Metod walki z katarem jest kilka. Zazwyczaj trzeba je łączyć, bo stosowanie tylko jednej z nich rzadko jest stuprocentowo skuteczne. Co więc możesz robić?

 • Często udrażniaj nosek. Warto to robić kilka razy dziennie, zawsze przed karmieniem i przed położeniem malca spać. Masz do dyspozycji kilka sposobów. Nosek można odblokować specjalnym aspiratorem – do wyboru masz zwykły bądź na baterie. Zwykły ma kształt tulejki, której węższy koniec wkłada się do dziurki w nosie, a na szerszy zakłada rurkę. Koniec rurki trzeba następnie włożyć sobie do ust i mocno zassać powietrze, które wysysa zalegającą w nosku wydzielinę wprost na specjalny filtr. Aspiratory na baterie od zwykłych różni to, że zamiast samemu zasysać powietrze, wystarczy nacisnąć przycisk uruchamiający mały silniczek, który wytwarza podciśnienie. Nosek możesz też udrożnić morską wodą w sprayu. Znajdująca się w próżniowym opakowaniu pod ciśnieniem woda rozpuszcza zaschniętą wydzielinę. Potem wystarczy ją delikatnie usunąć zwiniętą w rulonik chusteczką higieniczną albo za pomocą aspiratora. Wreszcie możesz też użyć soli fizjologicznej. Stosuje się ją tak: z chusteczki higienicznej zrób kilka małych ruloników. Do każdej dziurki w nosie wlej jedną, dwie krople soli. Poczekaj chwilę, aż rozpuści wydzielinę, i zbierz ją rulonikiem z chusteczki.
Dobrze wiedzieć

Spacer jest dobry na katar!

Podczas kataru nie powinnaś rezygnować z wychodzenia na dwór. Jeśli maluszek nie ma gorączki, na spacerze poczuje się lepiej. Świeże powietrze obkurcza błonę śluzową noska, a więc dziecku lżej się oddycha. Dobrze jednak, by na dworze była w miarę ładna, bezwietrzna pogoda i by oczywiście nie padało.

 • Nawilżaj powietrze w pokoju dziecka. Zbyt suche może zwiększyć katar, bo wysusza i podrażnia błonę śluzową noska, przez co ta produkuje więcej wydzieliny. Najskuteczniejsze są nawilżacze, ale jeśli nie masz takiego sprzętu, często wietrz pomieszczenie, a na grzejniku połóż zmoczony ręcznik.
 • Pilnuj, by główka malca była wyżej niż klatka piersiowa, bo w tej pozycji będzie mu łatwiej oddychać. Gdy malec nie śpi, możesz układać go na leżaczku bądź w nosidełku samochodowym. W łóżeczku warto zaś podłożyć pod materacyk złożony kocyk albo dziecięcą poduszkę. Uwaga: ten sposób nadaje się dla dzieci, które potrafią już same obracać się na brzuszek i na plecy. Maluchy, które nie opanowały jeszcze tej umiejętności, mogłyby zsunąć się z materaca i zrobić sobie krzywdę.
 • Jak najczęściej kładź malca na brzuszku, oczywiście gdy nie śpi – wówczas wydzielina sama wypływa z noska.
 • Stosuj inhalacje, np. z rumianku. Zabieg zmniejsza obrzęk błon śluzowych, co ułatwia odpływanie wydzieliny. Do tego celu najlepszy jest specjalny inhalator, ale jeśli go nie masz, możesz użyć także płaskiego garnka z gorącą wodą. Wlej do niego preparat do inhalacji, a potem posadź sobie dziecko na kolanach i podstaw mu pod nosek naczynie w takiej odległości, by unosząca się para nie oparzyła malca. Preparaty do inhalacji można również rozpylać w dziecięcym pokoju za pomocą nawilżacza powietrza, pod warunkiem że producent urządzenia dopuszcza taką możliwość.

Przeczytaj również: Sposoby na zaparcia u niemowląt 

 • Dawaj dziecku dużo pić. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj malca częściej niż zwykle. Jeśli butelką – malec może pić dodatkowo przegotowaną i ostudzoną wodę dla dzieci bądź soki i herbatki dopasowane do wieku. W sklepach są nawet specjalne herbatki dla przeziębionych niemowląt. W ich składzie są wyciągi z ziół (m.in. mięty i anyżku), a mogą je pić również mamy karmiące piersią, bo substancje aktywne przenikają do pokarmu i tą drogą mogą trafić do organizmu maluszka.
 • Skórę pod nosem dziecka możesz smarować maścią majerankową. Podczas jednej aplikacji nabierz odrobinę maści na opuszek palca albo zwiniętą w rulon chusteczkę. Uważaj, by maść nie dostała się do noska, bo podrażni błony śluzowe.
 • Krople do nosa stosuj tylko w ostateczności, po konsultacji z pediatrą. Choć przynoszą chwilową ulgę – podrażniają śluzówkę i mogą wywoływać przewlekły katar, dlatego u niemowląt nie powinno się ich stosować dłużej niż przez trzy dni.

Przeczytaj również: O czym świadczy wysypka u dziecka?

Problem - rozwiązanie

Gdy urodził się Bartuś, Ania chodziła do przedszkola i często chorowała. Siłą rzeczy mały również często łapał różne infekcje. Każdy jego katar był dla nas dużym wyzwaniem. Po którejś z kolei bezsennej nocy, kiedy ciągle musiałam nosić Bartka, bo inaczej miał zablokowany nosek, mąż sprawił mi niespodziankę – wrócił do domu z chustą do noszenia niemowląt. Wreszcie mogłam nocą odciążyć kręgosłup, a w ciągu dnia ugotować spokojnie obiad, kiedy Bartuś, przytulony do mnie, spał w chuście z główką wyżej niż nogi.
Aneta z Grudziądza, mama Ani i Bartka

Kiedy z katarem trzeba udać się do lekarza?

Niekiedy domowe metody zawodzą i katar się nie zmniejsza, lecz infekcja się rozszerza. Gdy dojdą inne objawy, jak kaszel czy podwyższona temperatura bądź wyciek z nosa zrobi się gęstszy i zmieni kolor, konieczna jest wizyta u lekarza. Malca powinien obejrzeć lekarz również wtedy, gdy:

 • wyciek z nosa utrzymuje się długo, ale oprócz niego nie ma żadnych innych objawów – być może jego przyczyną jest alergia; napady kichania czy przezroczysta wydzielina sącząca się z noska mogą świadczyć o tym, że malec jest uczulony np. na któryś ze składników diety, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy pierze znajdujące się w pościeli
 • katar męczy noworodka, czyli dziecko w 1. miesiącu życia
 • dziecku leci tylko z jednej dziurki, co może świadczyć o tym, że druga jest zablokowana (np. przez coś, co malec wepchnął sobie do noska)
 • maluszek często łapie się za uszko badź pociera o nie ręką – to pierwszy sygnał, że wkrótce może dojść do zapalenia ucha.

Polecamy wideo: Jak używać aspiratora do oczyszczania noska dziecka?

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-10-25 Publikacja: 2012-10-02
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.