Zatkany nos u niemowlaka. Sprawdź domowe sposoby na katar

Katar u niemowlaka: domowe sposoby na zatkany nosek
fot.: photos.com
Katar u niemowlaka: domowe sposoby na zatkany nosek

Zatkany nos u niemowlaka to częsta przypadłość, do tego bardzo przykra dla dziecka. Każdy zna sposoby na zatkany nos, ale które domowe sposoby na katar u niemowlaka są skuteczne i bezpieczne? Poniżej przedstawiamy szybkie sposoby na katar u niemowlaka.

Katar u niemowlaka to choroba, której nie należy lekceważyć, bo ze względu na to, że samodzielne oczyszczanie nosa jest poza zasięgiem niemowlaka, może prowadzić do komplikacji w postaci zapalenia ucha, zatok, oskrzeli czy zapalenia płuc. Na zatkany nos u niemowlaka, tak jak i u starszych dzieci jak i dorosłych, nie ma lekarstwa, ale jest kilka domowych sposobów na katar, dzięki którym chore dziecko poczuje ulgę. Pamiętaj jednak, że gdy dziecko ma katar zbyt długo i/lub towarzyszą mu inne objawy, np. gorączka, a naturalne sposoby na katar nie działają, należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Domowe sposoby na zatkany nos. Jak szybko zwalczyć katar?

  • Oczyszczanie nosa to podstawa. Jednym ze sposobów na zatkany nos jest aspirator, który można kupić w aptece. Zwykle w zestawie jest plastikowy pojemniczek w kształcie tulejki i gumowa rurka z ustnikiem. Koniec pojemniczka, który jest węższy, wsuwa się do noska. Nie ma niebezpieczeństwa, że uszkodzi śluzówkę, gdyż jest tak wyprofilowany, że do dziurki wsuwa się tylko jego niewielki fragment, który nie dotyka ścianek nosa. Na drugi, szerszy, zakłada się specjalną rurkę, przez którą rodzic zasysa powietrze. Silny ciąg powietrza wysysa zalegającą w nosku wydzielinę. Do aspiratora zakłada się filtry z gąbki lub waty, które uniemożliwiają przedostanie się wydzieliny do rurki zasysającej powietrze.
  • Sól fizjologiczna na katar i woda morska rozpuszczają gęstą wydzielinę, co udrażnia nosek i ułatwia oddychanie. W aptece można kupić małe, jednorazowe pojemniczki z solą morską. Sposób aplikacji jest prosty: z chusteczki higienicznej zrób kilka malutkich ruloników. Potem do każdej dziurki nosa wlej dwie krople soli i wysusz ją przygotowanym uprzednio rulonikiem. Inaczej aplikuje się wodę morską w sprayu. Jest ona zamknięta w próżniowym opakowaniu i rozpylana pod ciśnieniem. Taki preparat podczas jednej aplikacji wpuszcza się do każdej dziurki tylko raz. Podczas zabiegu główka malca powinna być wyżej niż reszta ciała, bo nadmiar wody spłynie do gardła – jeśli dziecko będzie leżeć, może się zadławić. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, by zapuszczać preparat delikatnie, by dziecko pozwoliło na kolejne zapuszczenie soli.

Zobacz jak działa aspirator do nosa

Szybki sposób na katar: inhalacja

Inhalacje udrażniają nosek, bo zmniejszają obrzęk błon śluzowych i ułatwiają odpływanie wydzieliny. Jeśli nie masz specjalnego inhalatora, wlej do płaskiego garnka z gorącą wodą napar z rumianku, szałwii czy olejek eteryczny polecony przez lekarza. Potem posadź sobie dziecko na kolanach (jeśli nie potrafi jeszcze siedzieć samodzielnie, przytrzymaj je tak, by było wyprostowane) i podstaw mu pod nosek naczynie. Powinno być w takiej odległości, by unosząca się para nie oparzyła malca. Preparaty do inhalacji można też rozpylać za pomocą nawilżacza powietrza, pod warunkiem że producent urządzenia dopuszcza taką możliwość (sprawdź w instrukcji).

>>>Przeczytaj także jak inhalować niemowlę

Zatkany nos u niemowlaka nie lubi leżenia na brzuszku i oklepywania

Nie zlikwiduje to infekcji, ale w tej pozycji wydzielina łatwiej spływa z noska. Na brzuszku układaj dziecko, kiedy nie śpi. Pamiętaj jednak, że niemowlaka nie można zostawiać w tej pozycji bez opieki! Warto też kilka razy dziennie oklepać dziecko. Jak to się robi? Układasz niemowlaka na kolanach, tak by główkę miał nieco niżej niż resztę ciała. Składasz dłoń w łódeczkę i oklepujesz jego plecy od dołu do góry, po obu stronach kręgosłupa (a nie po nim!). Dzięki temu dziecku łatwiej pozbyć się wydzieliny, która dostała się już do dolnych dróg oddechowych i mogłaby stać się świetną pożywką dla chorobotwórczych bakterii.

Domowy sposób na zatkany noc: ciepłe nóżki i rozgrzane plecy

Możesz posmarować plecy i stopy maścią zawierającą olejki eteryczne. Rozgrzeje ona dziecko oraz ułatwi mu pozbycie się kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny przy katarze. A olejki eteryczne pozwolą niemowlęciu oddychać przez nosek.

Zatkany nos u niemowlaka: pamiętaj o odpowiedniej diecie

  • Niemowlę karmione piersią. W mleku mamy znajdują się przeciwciała, które pomogą maluchowi szybciej zwalczyć przeziębienie. Dziecko, zwłaszcza jeśli ma temperaturę, należy przystawiać do piersi częściej – po to, by mogło się napić (na początku karmienia mleko jest rzadsze, dzięki czemu zaspokaja pragnienie). Tuż przed karmieniem trzeba oczyścić dziecku nosek z zalegającej w nim wydzieliny. Inaczej malec może mieć kłopoty ze ssaniem, gdyż oddychania ustami nie da się pogodzić ze ssaniem. Jeśli dziecko zdecydowanie odmawia ssania piersi, odciągaj pokarm i podawaj mu go łyżeczką.
  • Niemowlęta karmione sztucznie trzeba dopajać nawet wtedy, gdy są zdrowe, a przy katarze trzeba o tym pamiętać podwójnie. Dziecku najlepiej jest podawać do picia wodę źródlaną, przeznaczoną dla niemowląt (większość ze sprzedawanych w sklepach wód trzeba przegotować). Starszym niemowlętom można dawać do picia soki owocowe, dostosowane do wieku (są one słodkie, dlatego dziecko nie powinno ich wypijać więcej niż 150 ml dziennie).

Temperatura w pokoju niemowlaka: wietrz i nawilżaj pomieszczenie

Zbyt suche powietrze wysusza śluzówki w nosku i gardle dziecka, co może nasilać dolegliwości. Powietrze możesz nawilżać na kilka sposobów. Najłatwiej położyć na grzejniku wilgotny ręcznik bądź ustawić tuż przy nim miskę z wodą. Skuteczniejszy będzie jednak specjalny nawilżacz powietrza. Takie urządzenia można kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Tańsze nawilżacze mają ograniczony zasięg, dlatego przed zakupem zmierz pokój, w którym zamierzasz go ustawić.
Większość rodziców ma skłonności do przegrzewania pokoju dziecka. Temperatura w pokoju niemowlaka, nie powinna przekraczać 20–21°C, a niestety, zwykle dochodzi 23–24° C, czasem nawet jest jeszcze wyższa. Kilka razy dziennie otwieraj okno i wietrz mieszkanie i to nie tylko wtedy, gdy dziecko ma katar. Ważne, by niemowlak nie leżał w przeciągu (możesz na czas wietrzenia wynieść go do innego pokoju).

Katar u niemowląt

Katar u niemowląt wymaga reakcji i działania. Katar u małych dzieci katar trwa 3 tygodnie. Wynika to z niedojrzałego układu odpornościowego, który nie potrafi sprawnie zwalczyć zapalenia i przyczyny kataru. Zapytaliśmy eksperta jak zwalczyć katar u niemowlaka, jak ułatwić dziecku oddychanie, jak udrożnić nos niemowlaka oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Aktualizacja: 2016-07-24 Publikacja: 2011-07-13
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.