KOLKA u niemowlaka: sprawdzone sposoby na kolkę

2014-04-13 17:50

Kolka u niemowlaka to częsty powód zmartwienia rodziców. Jeśli chcesz złagodzić ataki kolki u dziecka, wypróbuj sprawdzone sposoby na kolkę.

Kolka u dzieci. Proste sposoby na kolkę
Autor: photos.com Sposoby na kolkę niemowlęcą

Spis treści

  1. Sposób na kolkę u niemowlaka: odwróć uwagę
  2. Sposób na kolkę u niemowlaka: ogrzej brzuszek
  3. Masaż na kolkę u niemowlaka
  4. Sposób na kolkę u niemowlaka: daj do picia herbatkę
  5. Lekarstwo na kolkę u niemowlaka
  6. Kolka u niemowlaka: objawy, jak pomóc WIDEO
  7. Ulewanie, kolka i wymioty u niemowląt: WIDEO

Kolka po raz pierwszy może się pojawić już u 3-tygodniowego noworodka. Nie dotyka każdego malucha, zwykle trwa też stosunkowo krótko, przez kilka tygodni, rzadziej miesięcy. To dobra wiadomość. A druga dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków można szybko i skutecznie złagodzić ból brzuszka, który towarzyszy tej dolegliwości jaką jest kolka. Niekiedy jednak konieczne bywa wypróbowanie kilku sposobów na kolkę, zanim trafi się na właściwą metodę łagodzenia objawów kolki. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na kolkę u niemowlaka.

>>Kolka u niemowląt: przyczyny, zapobieganie i sposoby walki z kolką>>

Sposób na kolkę u niemowlaka: odwróć uwagę

Ta metoda na kolkę u niemowlaka bywa skuteczna, jeśli dolegliwości nie są bardzo silne, tzn. dziecko popłakuje, ale nie rozpacza. Warto wypróbować przy ataku kolki niemowlęcej kołysanie na rękach albo w kołysce. Spokojne, kojące ruchy mogą sprawić, że ukołysane dziecko zaśnie, a sen sprawi, że nie będzie odczuwało bólu. Niekiedy działa tez włączenie telewizora albo radia, a także płyty z muzyką, jakiej słuchałaś podczas ciąży – jednostajne, znajome odgłosy mogą uspokoić malucha. Bywa, że przy kolce pomaga taniec z dzieckiem na rękach przy muzyce, która zazwyczaj pozwala się dziecku wyciszyć. Rozwiązaniem może być też wyjście na spacer w wózku czy przejażdżka autem – obie te czynności „mechanicznie” usypiają wiele niemowląt.

Sposób na kolkę u niemowlaka: ogrzej brzuszek

Ciepło rozkurcza napięte mięśnie, co w pewien sposób pomaga pozbyć się gazów zalegających w jelitach. Brzuszek malutkiego dziecka można ogrzewać ciepłym ręcznikiem, przeprasowaną żelazkiem flanelową pieluszką, małym termoforem albo kompresem typu cold-hot (są dostępne w aptekach; przed ich użyciem koniecznie przeczytaj ulotkę). Przykładamy je do brzuszka dziecka, które trzymamy w ramionach. To, czy dziecko powinno być ubrane, czy lepiej je rozebrać, to kwestia indywidualna – niektórym dzieciom nie przeszkadza brak ubranka, ale są też takie, dla których rozbieranie w momencie, kiedy coś je boli, stanowi dodatkowy dyskomfort. Ważne, by okład nie był zbyt gorący (niemowlęca skóra jest delikatna i łatwo ulega podrażnieniom). Innym sposobem na ogrzanie brzuszka jest kąpiel w wanience wypełnionej ciepłą wodą. To jednak sposób dobry tylko dla tych dzieci, które lubią się kąpać. Nie stosuj tej metody, jeśli niemowlę z trudem znosi codzienne zabiegi higieniczne.

Masaż na kolkę u niemowlaka

Masaż pomaga usunąć z jelit nadmiar gazów. Najpierw warto zacząć od masażu pleców, podczas którego dziecko czuje bliskość rodzica, co pomaga mu się uspokoić. Połóż się na łóżku w pozycji półsiedzącej albo usiądź w fotelu. Ułóż malca w taki sposób, by swoim brzuszkiem dotykał twojej klatki piersiowej, a nóżki miał lekko podkurczone. Przytrzymuj go jedną ręką, a drugą masuj plecy spokojnymi ruchami okrężnymi, bez poklepywania czy uciskania. Masaż brzuszka wymaga innej pozycji. Malca najlepiej położyć obok siebie na łóżku. Potem brzuszek delikatnie natrzyj odrobiną oliwki albo oleju z kopru włoskiego, co złagodzi tarcie. Potem przez kilka, kilkanaście minut delikatnie wcieraj olejek w brzuszek okrężnymi ruchami palców, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, od prawej strony do lewej (dzięki temu pobudzane są ruchy robaczkowe jelit, co ułatwia usuwanie zalegających w nich gazów). Taki sam masaż możesz zrobić bez użycia olejku w sytuacji, gdy np. malec jest alergikiem.

Sposób na kolkę u niemowlaka: daj do picia herbatkę

Warto wypróbować te na bazie kopru włoskiego i rumianku – np. Plantex, Herbapol, Hipp czy Bobovita. Obydwa zioła wspierają pracę przewodu pokarmowego, bo wspomagają proces trawienia, działają rozkurczowo, a także przyspieszają perystaltykę jelit, co ułatwia pozbycie się gazów. Mogą mieć postać granulatu albo sproszkowanych ziół, są gotowe do spożycia po przygotowaniu ich zgodnie z instrukcją producenta. Herbatkę lub napar ziołowy podajemy zazwyczaj po posiłku, przez smoczek albo łyżeczką. Musi być lekko ciepły (optymalna temperatura to 33–35°C). Jeśli karmisz piersią, sama możesz pić taką herbatkę, bo jej składniki przenikają do pokarmu. Mama karmiąca piersią może dziennie wypić szklankę herbatki lub naparu ziołowego, rozkładając tę ilość na kilka porcji. Tylko dla mam karmiących przeznaczone są kapsułki Lactinatal, zawierające owoc kopru włoskiego i anyżu, które przeciwdziałają kolce, a dodatkowo pobudzają laktację.

Lekarstwo na kolkę u niemowlaka

Leki bez recepty można stosować zarówno profilaktycznie, jak i wtedy, gdy kolka jest dokuczliwa. U większości maluchów ten sposób jest najskuteczniejszy. W aptekach dostępne są preparaty na bazie simetikonu i dimetikonu. Zasada ich działania jest podobna, oba obniżają napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów, dzięki czemu organizm łatwiej je wydala. Leki na kolkę najczęściej dostępne są w postaci kropelek, które podaje się dziecku na łyżeczce albo bezpośrednio na język. Niektóre, np. Bobotic, można wymieszać z niewielką ilością wody. Sposób podawania różni się w zależności od preparatu, np. Infacol podaje się przed posiłkiem, a Colinox po jedzeniu – dlatego zawsze trzeba przeczytać ulotkę. Trzeba też sprawdzić, przez ile czasu dany lek zachowuje swoje właściwości po pierwszym otwarciu butelki.

Kolka u niemowlaka: objawy, jak pomóc WIDEO

Kolka u niemowlaka jest związana z niedojrzałością przewodu pokarmowego dziecka. Objawy kolki pojawiają się najczęściej po około 3. tygodniu życia dziecka. Objawami kolki u niemowlaka są silne bóle brzucha, krzyk dziecka, które trwają przez około 3 godziny, 3 razy w tygodniu i przez 3 tygodnie. Czasami kolka u niemowlaka jest mylona z dyschezją niemowlęcą, która choć podobna w objawach - związana jest z problemami oddania stolca przez dziecko. Na czym polega różnica między kolką u niemowlaka a dyschezją? W jaki sposób pomóc dziecku? Posłuchaj naszego eksperta.

Ulewanie, kolka i wymioty u niemowląt: WIDEO

Ulewanie u niemowląt, kolka u niemowląt, wymioty u noworodków i niemowląt - to najczęstsze problemy trawienne u najmłodszych dzieci. Co zrobić, by złagodzić nieprzyjemne dla niemowlaka dolegliwości? W jaki sposób zapobiegać kolkom, ulewaniu i wymiotom u niemowląt i noworodków? Posłuchaj rad eksperta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza