Kupka noworodka i niemowlęcia: zapach, kolor i wygląd ma znaczenie

Kupka niemowlęcia: zapach, kolor i wygląd ma znaczenie
fot.: photos.com

Zapach, kolor i wygląd kupki noworodka czy niemowlęcia może wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka. Po czym poznać, że kupka noworodka wygląda właściwie? I czy kupka niemowlęcia, które jest zdrowe powinien mieć taki kolor i zapach, z jakim masz do czynienia przy przewijaniu swojego dziecka? Kiedy kolor, zapach, konsystencja czyli wygląd kupki noworodka czy niemowlęcia powinien cię skłonić do wizyty u lekarza?

Pierwsza kupka noworodka, tzw. smółka, jest kleista, czarnozielona i nie ma zapachu. Zawiera dużą ilość bilirubiny (barwnika odpowiadającego m.in. za żółtaczkę noworodkową) oraz substancje zgromadzone w trakcie życia płodowego, m.in. wody płodowe i śluz. Dziecko oddaje smółkę przez pierwsze dwa, trzy dni po urodzeniu. W trzecim, czwartym dniu życia zaczynają się tzw. stolce przejściowe. Są one luźniejsze i jaśniejsze niż smółka – wynika to ze stopniowego zasiedlania przewodu pokarmowego przez pożyteczne bakterie. Dziecko może oddawać je nawet kilka razy dziennie. Potem kupka niemowlęcia może zmieniać się jak kameleon. Raz jest zielonkawa, innym razem brązowa albo żółta, półpłynna albo o zwartej konsystencji. Zależy to od sposobu karmienia i stanu zdrowia dziecka.

Dobrze wiedzieć

Co zdradza wygląd i zapach kupki niemowlęcia:

  • bladoszara, odbarwiona kupka sygnalizuje problemy z wątrobą;
  • ciemna, prawie czarna – takie stolce oddają dzieci przyjmujące preparaty żelaza; zmianę koloru powodują też szpinak i buraczki oraz krwawienie z przewodu pokarmowego;
  • wodnista, zielonkawa, ze śluzem, ropą lub krwią, oddawana kilkanaście razy na dobę – oznacza, że malec ma biegunkę obfite, półpłynne stolce, z resztkami niestrawionego pokarmu, mogą świadczyć o celiakii (nietolerancji glutenu);
  • ciemnozielona, czasem spieniona kupka może świadczyć o alergii lub nietolerancji pokarmowej, a jeśli karmisz piersią, może też oznaczać, że zachwiane zostały proporcje między mlekiem z I i II fazy – na początku karmienia mleko jest słodsze, a jeśli dziecko possie pierś przez chwilę i przysypia, być może zjada za dużo słodkiego mleka.

Jak wygląda kupka niemowlęcia karmionego piersią?

Niemowlęta karmione mlekiem mamy mogą robić kupę po każdym karmieniu, a także między nimi – dziennie jest ich nawet kilkanaście. Kupka niemowlęcia karmionego piersią zwykle pachnie serwatką lub skwaśniałym mlekiem i przybiera różne odcienie złota, żółci i pomarańczy, a po zetknięciu z powietrzem – zielenieje. Kupki mają konsystencję musztardy albo są półpłynne i całe wsiąkają w pieluchę. Około szóstego, siódmego tygodnia życia praca przewodu pokarmowego dziecka zaczyna się normować, dlatego też niemowlę kupkę robi rzadziej – raz, dwa razy dziennie. Potem może robić kupki raz na kilka, a nawet kilkanaście dni – układ pokarmowy dziecka dojrzewa i przyswaja pokarm mamy niemal w całości.

Jak ulżyć dziecku w czasie przeziębienia?

Kupka niemowlęcia karmionego butelką

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli dziecko dostaje mleko modyfikowane. Wówczas kupka niemowlęcia jest jasnobrązowa albo jasnożółta, ma konsystencję margaryny i zgniły zapach. Malec robi kupę od jednego do czterech, pięciu razy na dobę. Niekiedy kupka niemowlęcia karmionego butelką jest twarda i zbita, a malec, wypróżniając się, stęka albo płacze. Taki stan świadczy o tym, że niemowlę ma zaparcie, spowodowane bądź zbyt gęstą mieszanką (kiedy do wody wsypałaś za dużo proszku) albo też źle dobranym mlekiem. W takich przypadkach warto częściej poić dziecko, można też – w porozumieniu z lekarzem – zmienić mieszankę na taką zawierającą probiotyki i prebiotyki, które usprawniają pracę przewodu pokarmowego. Warto również zrobić maluchowi ciepły okład i pomasować brzuszek. Nie należy natomiast wywoływać wypróżnienia za pomocą czopka, bo rozleniwia to mechanizm zwieraczy odbytu.

Rozszerzenie diety: kupka niemowlęcia zmienia wygląd i zapach

Kupka niemowlęcia zmienia zapach i wygląd zmienia się, kiedy zaczynasz rozszerzać maluchowi dietę. Jego przewód pokarmowy musi się przyzwyczaić do nowych składników, dlatego też co kilka dni możesz znaleźć w pieluszce coś nowego. To, jak będzie wyglądać i pachnieć, zależy od tego, co malec dostał do jedzenia. Utarte jabłko lub gotowana marchew mają działanie zapierające. Wówczas kupka malca będzie twarda, brązowawa. Buraczki i brokuły sprawiają, że stolce są rzadsze i zielonkawobrązowe.

Czytaj też: Jak rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią?

Kiedy kupka noworodka lub niemowlęcia wymaga konsultacji z lekarzem?

Są sytuacje, które rzeczywiście wymagają konsultacji z lekarzem. Jest tak, kiedy maluch ma biegunkę – oddaje kilka do kilkunastu wodnistych stolców na dobę (nieleczona biegunka może poważnie odwodnić organizm malucha!). Porady lekarskiej wymagają też uporczywe zaparcia, a także stolce zawierające resztki niestrawionego pokarmu bądź smoliście czarne (taka barwa kupki może świadczyć o tym, że znajduje się w niej domieszka krwi).

Kupka w pieluszce: pielęgnacja pupy

Pośladki wielokrotnie narażone na działanie moczu i kału łatwo się odparzają. Niewyleczone odparzenia mogą zaś doprowadzić do bolesnego dla dziecka pieluszkowego zapalenia skóry. Dlatego zmieniaj dziecku pieluszkę od razu, kiedy zrobi kupę. Gdy zdejmiesz pieluszkę, przemyj skórę dziecka ciepłą wodą albo wilgotnymi chusteczkami, potem osusz i nasmaruj kremem zapobiegającym odparzeniom.

Czytaj też: Sposoby na odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry

konsultacja:: dr Małgorzata Gołkowska, pediatra neonatolog, Instytut Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-07-31 Publikacja: 2016-08-16
Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.