Odparzona pupa: sposoby na zaczerwienioną skórę pod pieluszką

Odparzona pupa
fot.: thinkstockphotos.com
Odparzona pupa jest czerwona, rozgrzana i boli dziecko.

Odparzoną pupę choć raz w życiu będzie miało każde niemowlę. Warto zawczasu poznać sposoby, które pomogą skutecznie uporać się z tym problemem. Oto 12 sposobów na odparzoną i zaczerwienioną skórę pod pieluszką.  

Statycznie odparzenia pupy pojawiają się częściej w chłodne dni, gdy dzieci są ciepło ubierane, śpią pod kołderką albo w śpiworku, a w ciągu dnia czas spędzają głównie w dobrze nagrzanych pomieszczeniach. Pod pieluszką tuż przy skórze jest wtedy bardzo ciepło, co w połączeniu z wilgocią stwarza większe ryzyko podrażnień okołopieluszkowych. Odparzona skóra jest zaczerwieniona, rozgrzana. Boli, a więc dziecko jest niespokojne i płacze. Niby wiadomo, co wtedy robić – jednak diabeł tkwi w szczegółach, które warto poznać, by szybciej i skuteczniej pomóc maluchowi.

Odparzona pupa: jak często zmieniać pieluszkę?

Jeśli jest tylko zamoczona, co dwie godziny, i natychmiast, gdy dziecko zrobi kupę.

Czytaj również: Jak zmienić pieluszkę niemowlakowi? 4 porady

Odparzona pupa: ile razy dziennie i czym myć pupę?

Najlepiej ciepłą wodą bez mydła podczas każdej zmiany pieluszki. Można to robić na dwa sposoby: albo wacikami zmoczonymi wodą delikatnie przecierać skórę, albo umyć malca pod bieżącą wodą. Można używać wilgotnych chusteczek, ale powinny one być dobrze nasączone płynem, by podczas oczyszczania skóry zanadto o nią nie tarły. Do przemywania można też użyć wody zmieszanej z lekko różowym roztworem nadmanganianu potasu, który działa antybakteryjnie. Myjąc skórę dziewczynki pamiętaj, by robić to ruchem od przodu do tyłu (by bakterie kałowe nie przedostały się do pochwy). U chłopca trzeba oczyścić okolice moszny i skórę pod penisem. Nie ściągaj napletka – jedynie delikatnie odsłoń ujście cewki moczowej i przemyj je.

Czytaj także: 5 skutecznych sposobów na odparzoną pupę niemowlaka

Odparzona pupa: jak osuszać pupę po myciu?

Ręcznik delikatnie przykładamy do skóry, aż wchłonie całą wilgoć. Jeśli na odparzonej pupie pojawiły się bolesne nadżerki i skóra jest uszkodzona, lepiej użyć ręczników jednorazowych, bo w bawełnianych, wiszących w ciepłej i wilgotnej łazience, mogą się namnażać bakterie. Skóry nie pocieramy, bo to może sprawić maluszkowi dodatkowy ból. Ważne, by dokładnie osuszyć nie tylko pośladki, ale również wszystkie fałdki skórne na udach i w pachwinach, nawet jeśli nie są zaczerwienione, bo jeśli będą wilgotne, i w tych miejscach może dojść do odparzenia.

Odparzona pupa: Czemu skórę pod pieluszką trzeba wietrzyć i na czym to polega?

Wietrzenie pupy polega na tym, że przez pewien czas po zdjęciu pieluszki, umyciu i osuszeniu skóry – np. przez kwadrans albo dłużej – dziecko leży bez pieluszki, by pupa ładnie doschła. Malca najlepiej położyć na rozłożonym na podłodze kocyku, pod którym jest nieprzemakalna ceratka – gdy się zmoczy, nic się nie stanie. Można dać mu coś do zabawy, by nie domagał się wzięcia na ręce.

Odparzona pupa: Jakie środki na odparzenia są najskuteczniejsze?

Warto stosować maści i kremy, które mają w składzie substancje łagodzące zmiany zapalne i podrażnienia: alantoinę, d-pantenol, tlenek cynku. Ważne, by był to specyfik działający leczniczo, a nie tylko profilaktycznie. Preparat nakładamy cienką warstwą na całą czystą, osuszoną i przewietrzoną chorą skórę, omijając błony śluzowe. Ważne, by warstwa kosmetyku była naprawdę cienka i nie blokowała dostępu powietrza do skóry. Nie wolno jednocześnie używać kremu i zasypki, bo wtedy puder zbije się w twarde grudki, boleśnie ocierające skórę.

Czytaj również: Jak pielęgnować skórę niemowlaka? Poznaj praktyczne wskazówki!

Odparzona pupa: Czy odparzoną pupę można zasypywać mąką ziemniaczaną?

Są zwolennicy i przeciwnicy tego pomysłu. Skrobia zawarta w mące łagodzi zmiany skórne, jednak w połączeniu z wilgocią mogą się tworzyć grudki, które będą dodatkowo drażnić. Mąkę można jednak dodawać do wody podczas kąpieli (garść mąki na wanienkę wody) albo zrobić z niej krochmal, który mieszamy z wodą – i w nim wykąpać dziecko.

Odparzona pupa: Jak zakładać pieluszkę?

Robimy to ostrożnie, by nie urazić chorej skóry. Pieluszkę trzeba zapiąć lekko, bo pomiędzy nią a brzuszkiem dziecka powinno zostać tyle miejsca, by mama swobodnie mogła wsunąć tam palec. Dzięki temu do skóry malca będzie dochodziło powietrze, co przyspiesza gojenie.

Odparzona pupa: Czy w trakcie leczenia odparzeń można wychodzić z dzieckiem na spacery?

Tak, ale niezbyt daleko. Ważne jest, aby w razie zabrudzenia pieluszki szybko można było wrócić do domu i przewinąć malca.

Czytaj także: Krem czy maść dla niemowląt: co stosować?

Odparzona pupa: Jaka pozycja jest dla dziecka najlepsza?

To zależy od tego, gdzie są dolegliwości. Jeśli odparzenie obejmuje przednią część ciała, lepiej układać dziecko na plecach, jeśli ulokowało się na pośladkach, w ciągu dnia malec lepiej będzie się czuł, leżąc na brzuszku.

Odparzona pupa: Czy trzeba zmienić rodzaj stosowanych pieluszek?

Tak, jeśli istnieje ryzyko, że to one są przyczyną dolegliwości – bo są sztywne albo nie przepuszczają powietrza w wystarczającym stopniu. Nie ma takiej
potrzeby wówczas, gdy do odparzeń doszło na skutek opóźnień w przewijaniu.

Odparzona pupa: Jak ubierać dziecko mające silnie odparzoną skórę?

Do skóry musi docierać powietrze, dlatego śpioszki powinny być niezbyt grube, przewiewne, luźniejsze – wtedy pieluszka nie będzie dociśnięta do ciała. Najlepiej, aby były z czystej bawełny.

Czytaj także: Jak z odparzeniami radzą sobie mamy na forum Mjakmama24.pl?

Odparzona pupa: Kiedy trzeba się poradzić lekarza?

Wizyta jest konieczna, jeśli odparzenia nie znikają, mimo zastosowanych środków na skórze pojawiły się nadżerki albo krostki – w takiej sytuacji może być niezbędne zastosowanie maści z antybiotykiem, przepisywanej na receptę.

Obejrzyj film: Nauka korzystania z nocnika

Aktualizacja: 2016-10-16 Publikacja: 2015-12-21
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.