Odwodnienie u niemowlaka: jak mu zapobiegać?

biegunka, doustne płyny nawadniające, odwodnienie
Doustne płyny nawadniające zapobiegają groźnemu odwodnieniu niemowlęcia.

Odwodnienie u niemowlaka może miec bardzo poważne skutki. Dlaczego warto pić wodę? Bo od niej zależą kondycja i sprawność całego organizmu. Dotyczy to wszystkich, ale zwłaszcza niemowląt i małych dzieci. Jak zapobiegać odwodnieniu  u niemowlaka?

Woda odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu człowieka, a odwodnienie, szczególnie u niemowląt i dzieci może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia.  Woda stanowi aż 3/4 wagi niemowlęcia. Dlatego należy dbać o to, aby codziennie dostarczać dziecku odpowiednią ilośc płynów.

Odwodnienie u niemowlaka: dlaczego woda jest potrzebna?

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka, i to nie tylko latem. Owszem podczas upałów powinno ono pić więcej, gdyż woda bierze udział w regulacji temperatury ciała, ale zimą dziecko też jej potrzebuje! Dzięki niej możliwy jest przebieg wszystkich procesów metabolicznych – od oddychania poprzez trawienie. Woda jest rozpuszczalnikiem elektrolitów i produktów przemiany materii, usuwa toksyny, wspomaga więc proces oczyszczenia organizmu, jest źródłem wielu składników mineralnych, które za jej pośrednictwem są rozprowadzane do wszystkich komórek ciała. I wreszcie – to właśnie z niej zbudowane jest ludzkie ciało.

>> Doustne płyny nawadniające: czy podawać je niemowlakowi?

Odwodnienie u niemowlaka: kiedy wody jest za mało?

Prawidłowe nawodnienie dziecka jest niezmiernie ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Woda jest elementem każdej jego komórki i tkanki. Dzięki niej zachodzi trawienie, wchłanianie i transport składników odżywczych, a także wiele innych ważnych dla zdrowia procesów – mówi Sylwia Gudej z Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Organizm dziecka, podobnie jak dorosłego, wydala wodę 24 godziny na dobę – traci ją podczas oddychania, wydalania produktów przemiany materiiczy pocenia. Dlatego jej ilość trzeba uzupełniać, inaczej organizm dziecka odwodni się. Utrata płynów u niemowląt następuje niezwykle szybko, gdyż ich metabolizm jest bardziej intensywny, a rezerwa wody w organizmie – mniejsza.

Dodatkowo malec nie zawsze rozumie, czym jest uczucie pragnienia i sam nie upomni się o picie. Warto dodać, że na niedobór wody, będący skutkiem większego zapotrzebowania na płyny, najbardziej narażone są dzieci poniżej 4. roku życia, ale również kobiety w ciąży i karmiące mamy (w ciąży wzrost zapotrzebowania organizmu na wodę wynosi około 300 ml na dobę, a podczas laktacji zapotrzebowanie zwiększa się nawet o 800 ml).

>> Biegunka u niemowlaka: jak pomóc dziecku? 5 sposobów na biegunkę

Odwodnienie u niemowlaka: ile wody powinien pić niemowlak?

Niemowlę karmione piersią nie wymaga dodatkowego nawadniania, gdyż pokarm mamy w 87 proc. składa się z wody. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dzieci w pierwszym półroczu życia nie powinny więc pić żadnych płynów.

Wodę jako napój dodatkowy można wprowadzić po ukończeniu 6. miesiąca życia, czyli wtedy, kiedy również zwiększają się potrzeby żywieniowe. – Zapotrzebowanie na wodę u dzieci odpowiada 10–15 proc. ich masy ciała. Dlatego dziecko w wieku 1–3 lat powinien przyjmować ok. 1250 ml płynów na dobę – tłumaczy Sylwia Gudej. Jednak warto zaznaczyć, że na taką ilość składają się napoje (zaspokajają ok. 80 proc. zapotrzebowania) i pokarmy stałe (ok. 20 proc.). Oznacza to, że małe dziecko powinno wypijać około 1 litra płynów dziennie.

>> Wszystko, co warto wiedzieć o rotawirusach

Odwodnienie u niemowlaka: woda z kranu czy z butelki?

Do zaspokojenia pragnienia oczywiście najlepsza jest woda. Jest najzdrowsza i zawiera naturalne składniki odżywcze. Kranówka w Polsce jest czysta i bezpieczna, mimo to warto ją filtrować z zanieczyszczeń (które przedostają się do niej po tym, jak opuści oczyszczalnię) lub jonizować. Jednak zgodnie z zaleceniami IMiD do „rozprowadzania mleka modyfikowanego i pojenia niemowląt należy używać wody podziemnej, naturalnie czystej chemicznie i mikrobiologicznie”. Zdaniem dietetyka Sylwii Gudej, wybierając wodę dla małych dzieci, trzeba mieć na uwadze jej bezpieczeństwo i wysoką jakość. – Dla niemowląt zaleca się naturalne wody o niskim stopniu mineralizacji i niskosodowe, natomiast do diety dzieci po 1. roku życia można już wprowadzać wody średniozmineralizowane – tłumaczy dietetyk. Inne płyny dozwolone dla maluchów to herbatki dla dzieci i mocno rozcieńczone soki. Im mniej słodkiego picia w diecie malca, tym będzie on zdrowszy. Badania pokazują, że soki i inne napoje z cukrem odpowiadają za próchnicę i nadwagę u dzieci (zmaga się z nią co piąty uczeń).

Aktualizacja: 2016-08-16 Publikacja: 2015-12-29
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.