Ospa wietrzna u dziecka: objawy, przebieg, leczenie

ospa

Ospa wietrzna, zwana też wiatrówką, to zakaźna choroba wirusowa, na którą chorują przede wszystkim dzieci, ale wirusem może zakazić się także dorosły, niemowlę, a nawet noworodek. Ospa wietrzna daje u dzieci takie objawy jak: swędząca wysypka i gorączka. Ma zazwyczaj łagodny przebieg i rzadko niesie ze sobą powikłania, ale jej najbardziej widoczny objaw, swędząca wysypka, jest wyjątkowo nieprzyjemna dla dziecka.

W Polsce co roku ospa wietrzna, z którą kojarzy się przede wszystkim swędząca wysypka, zbiera bogate żniwo – na wiatrówkę zapada około 200 tysięcy osób, większość zachorowań ma miejsce wiosną (marzec-maj), jednak w ostatnim czasie, prawdopodobnie w związku ze zmianami klimatycznymi, w ciągu roku ospa uderza kilka razy. Jeśli weźmiemy pod uwagę wiek, to szczyt zachorowań przypada pomiędzy 2. a 6. rokiem życia (95 proc. przypadków dotyczy osób ponizej 20. roku życia).

Ospa wietrzna: choroba bardzo zakaźna

Wirus ospy to herpeswirus VZV (Varicella Zoster Virus), który przenoszony jest drogą kropelkową. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z osobą chorą na ospę lub półpasiec - zarówno poprzez wydzielinę z górnych dróg oddechowych, jak i przez bezpośredni kontakt z płynem pęcherzykowym ze zmian skórnych. Ospa wietrzna to choroba, która niezwykle długo rozwija się w organizmie. Ospa ujawnia się zwykle po dwóch-trzech tygodniach od zakażenia.

>> Afty w buzi dziecka sprawiają ból i powodują rozdrażnenie. Można im jednak zapobiegać, a gdy się pojawią, skutecznie zaradzić!

Dobrze wiedzieć

Jak zaczyna się ospa wietrzna

Pierwsze objawy ospy można pomylić z przeziębieniem lub grypą. Na dwa dni przed ujawnieniem się choroby u dziecka pojawia się stan podgorączkowy i lekki katar, dziecko może cierpieć z powodu bólu głowy i ogólnego osłabienia. Może stracić apetyt. Już wtedy chore dziecko może stać się źródłem zakażenia.

Ospa wietrzna: jak wygląda wysypka?

Gorączka u dziecka stopniowo rośnie (nawet do 40° C) i w dwa, trzy dni wystąpieniu pierwszych objawów, pojawia się, zazwyczaj na tułowiu, swędząca wysypka. Wysypka początkowo ma postać różowych plamek, które szybko przekształcają się w grudki, a następnie na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem.
Dość szybko wysypka rozszerza się z tułowia na policzki, ramiona, skórę głowy, uda, czasem atakuje okolice oczu i ust. Po kilku dniach maluch cały jest usiany świeżymi pęcherzykami i strupkami, które po tygodniu odpadają.
Zwykle na skórze może powstawać od 250 do 500 pęcherzyków, w ciężkich przypadkach ospy wietrznej może ich być znacznie więcej.

źródło: materiały prasowe ViraSoothe

Ospa wietrzna: leczenie

Choć ospa wietrzna ma dość oczywiste objawy, konieczne idź z dzieckiem do lekarza, by wykluczył inne choroby. Ponieważ ospa wietrzna jest chorobą wirusową, nie podaje się w trakcie jej trwania antybiotyków, ale też leków przeciwwirusowych. Podstawowym zadaniem rodziców jest ulżyć dziecku w chorobie poprzez podawanie leków obniżających temperaturę i łagodzących swędzenie. Ważne, by dziecko nie drapało swędzącej wysypki, bo może dojść do nadkażenia bakteryjnego, co sprawi, że przebieg choroby będzie cięższy, a na ciele dziecka pozostaną szpetne blizny. Zwykle lekarze zalecają, by dziecko zostało w domu przez dwa tygodnie (tyle zazwyczaj trwa ospa wietrzna). Istotne jest bowiem to, że chore dziecko zaraża wszystkich wokół już na kilka dni przed wysypką i potem aż do przyschnięcia ostatnich pęcherzyków. Chore dziecko nie powinno się więc kontaktować z osobami, które nie chorowały na ospę wietrzną. Zdaniem wielu lekarzy, jeśli masz drugie, młodsze dziecko (ale które ukończyło już dziewięć miesięcy) dobrym rozwiązaniem jest jego jak najszybsze zaszczepienie niż czekanie, aż także zachoruje. Jeśli zaszczepisz je w ciągu 72 godzin od kontaktu z chorobą, szczepionka złagodzi przebieg ospy, albo wręcz ochroni je przed zakażeniem. A najlepszym rozwiązaniem jest wyprowadzenie młodszego dziecka na czas choroby np. do dziadków. W przypadku noworodków, których matki zachorowały na ospę, rozważa się możliwość podania swoistej immunoglobuliny. 

Nie przegap

Ospa wietrzna: sposoby na swędzącą wysypkę

Świąd towarzyszący wysypce jest chyba najtrudniejszym do zniesienia objawem ospy wietrznej. Każdy z nas wie, jak trudno jest powstrzymać się od drapania swędzącej wysypki nawet, gdy jest się dorosłym. Dziecko drapie się przede wszystkim przez sen, gdy skóra jest rozgrzana i uczucie swędzenia nasila się. Staraj się więc nie dopuścić do swędzenia:

  • Obetnij dziecku paznokcie, myj mu często ręce, a na noc, szczególnie młodszemu dziecku, zakładaj bawełniane rękawiczki.
  • Nie jest zalecane stosowanie na wysypkę gencjany, która maskuje zmiany na skórze i może opóźnić dostrzeżenie nadkażenia. Nie zaleca się także stosowania na zmiany pudrów płynnych - zatykają wykwity, zwiększają ryzyko nadkażeń - ich wysychania sprawia dziecku ból.
  • Lekarze chorób zakaźnych mówią, że zakaz mycia dziecka w czasie ospy to mit i polecają krótkie, kilkuminutowe wieczorne kąpiele w delikatnym mydle. Nie trzyj skóry dziecka ani gąbką, ani ręcznikiem, a jedynie osusz ją delikatnie.
  • Jak przy każdej chorobie, podawaj dziecku dużo napojów, jednak ze względu na pęcherzyki, które najprawdopodobniej pojawią się w buzi zrezygnuj z kwaśnych napojów i herbatek. Bardzo często wysypka w buzi odbiera dziecku apetyt – sprawdzają się wtedy pokarmy płynne i w postaci papek, ale zasada jest taka sama jak przy napojach – nic kwaśnego i drażniącego.
  • Jeśli swędzenie będzie wyjątkowo dokuczliwe, lekarz może zapisać dziecku leki przeciwhistaminowe oraz uspokajające, żeby mogło przespać noc. Tylko w wyjątkowych przypadkach podaje się leki antywirusowe lub immunoglobulinę.
  • w przypadku występowania nasilonego świądu błon śluzowych w okolicach krocza, można zastosować żel z lidokainą.

Polecamy też

Ospa wietrzna może mieć powikłania

Ospa uważana jest za chorobę o lekkim przebiegu. Nie należy jej jednak lekceważyć. Może jej towarzyszyć wysoka gorączka - nawet 40 st. C. Powikłania ospy są groźne dla wszystkich, najbardziej jednak dla niemowląt i osób po 16. roku życia. Najczęściej w wyniku ospy dzieci chorują na ropne zakażenie skóry, różę i ropowicę, zapalenie płuc i półpasiec. To bolesne, często zostawiające ślady na całe życie, powikłanie. Groźniejsze jednak są powikłania obejmujące ośrodkowy układ nerwowy.  Komplikacje mogą także prowadzić do zapalenia płuc u kobiet w ciąży, a ich dzieciom grozić może tzw. ospa wrodzona, prowadząca do zaburzeń w rozwoju płodu w obrębie skóry, kończyn i centralnego układu nerwowego.

Ospa wietrzna: czy można uniknąć choroby? Szczepienie przeciwko ospie

Tak, możesz zaszczepić dziecko. Dostępna jest szczepionka przeciwko ospie wietrznej, zawierająca żywy atenuowany wirus VZV. Szczepienie najlepiej wykonać między 12. a 18. miesiącem życia, w odstępie minimum 6 tygodni. Szczepionka przeciw ospie wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Dla dzieci uczęszczających do żłobka, szczepionka jest bezpłatna. 
Jeśli nie zdecydujesz się na szczepienie pozostaje ci unikanie kontaktu z osobami chorymi na ospę, oraz tymi, które mają z nimi styczność.

Aktualizacja: 2017-06-26 Publikacja: 2017-04-01
Ocena: 4,3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.