Ospa wietrzna u dziecka: objawy, przebieg, leczenie

Ospa wietrzna u dziecka: objawy, przebieg, leczenie
fot.: photos.com

Ospa wietrzna daje u dzieci takie objawy jak: swędząca wysypka i gorączka. Ospa wietrzna, zwana też wiatrówką, to zakaźna choroba wirusowa, na którą chorują przede wszystkim dzieci, ale wirusem może zakazić się także dorosły, niemowlę, a nawet noworodek. Ospa wietrzna ma zazwyczaj łagodny przebieg i rzadko niesie ze sobą powikłania, ale jej najbardziej widoczny objaw, swędząca wysypka, jest wyjątkowo nieprzyjemna dla dziecka.

W Polsce co roku ospa wietrzna, z którą kojarzy się przede wszystkim swędząca wysypka, zbiera bogate żniwo – na wiatrówkę zapada około 200 tysięcy osób, większość zachorowań ma miejsce wiosną (luty-marzec), jednak w ostatnim czasie, prawdopodobnie w związku ze zmianami klimatycznymi, w ciągu roku ospa uderza kilka razy.

Ospa wietrzna: choroba bardzo zakaźna

Wirus ospy to herpeswirus VZV (Varicella Zoster Virus) przenoszony jest drogą kropelkową, a także przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez kontakt z osobą chorą na ospę lub półpasiec. Ospa wietrzna to choroba, która niezwykle długo rozwija się w organizmie. Ospa ujawnia się zwykle po dwóch-trzech tygodniach od zakażenia.

Dobrze wiedzieć

Jak zaczyna się ospa wietrzna

Pierwsze objawy ospy można pomylić z przeziębieniem. Na dwa dni przed ujawnieniem się choroby u dziecka pojawia się stan podgorączkowy i lekki katar, dziecko może cierpieć z powodu bólu głowy i ogólnego osłabienia. Już wtedy chore dziecko może stać się źródłem zakażenia.

Ospa wietrzna: jak wygląda wysypka?

Gorączka u dziecka stopniowo rośnie (nawet do 40° C) i w dwa, trzy dni wystąpieniu pierwszych objawów, pojawia się, zazwyczaj na tułowiu, swędząca wysypka. Wysypka początkowo ma postać różowych plamek, które szybko przekształcają się w grudki, a następnie na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem.
Dość szybko wysypka rozszerza się z tułowia na policzki, ramiona, skórę głowy, uda, czasem atakuje okolice oczu i ust. Po kilku dniach maluch cały jest usiany świeżymi pęcherzykami i strupkami, które po tygodniu odpadają.
Zwykle na skórze może powstawać od 250 do 500 pęcherzyków, w ciężkich przypadkach ospy wietrznej może ich być znacznie więcej.

Ospa wietrzna: leczenie

Choć ospa wietrzna ma dość oczywiste objawy, konieczne idź z dzieckiem do lekarza, by wykluczył inne choroby.
Ponieważ ospa wietrzna jest chorobą wirusową, nie podaje się w trakcie jej trwania antybiotyków. Podstawowym zadaniem rodziców jest ulżyć dziecko w chorobie poprzez podawanie leków obniżających temperaturę i łagodzących swędzenie. Ważne, by dziecko nie drapało swędzącej wysypki, bo może dojść do nadkażenia bakteryjnego, co sprawi, ze przebieg choroby będzie cięższy a na ciele dziecka pozostaną szpetne blizny.
Zwykle lekarze zalecają, by dziecko zostało w domu przez dwa tygodnie (tyle zazwyczaj trwa ospa wietrzna). Istotne jest bowiem to, że chore dziecko zaraża wszystkich wokół już na kilka dni przed wysypką i potem aż do przyschnięcia ostatnich pęcherzyków. Chore dziecko nie powinno się więc kontaktować z osobami, które nie chorowały na ospę wietrzną. Zdaniem wielu lekarzy, jeśli masz drugie, młodsze dziecko (ale które ukończyło już dziewięć miesięcy) dobrym rozwiązaniem jest jego jak najszybsze zaszczepienie niż czekanie, aż także zachoruje. Jeśli zaszczepisz je w ciągu 72 godzin od kontaktu z chorobą, szczepionka złagodzi przebieg ospy, albo wręcz ochroni je przed zakażeniem. A najlepszym rozwiązaniem jest wyprowadzenie młodszego dziecka na czas choroby np. do dziadków.

Nie przegap

Ospa wietrzna: sposoby na swędzącą wysypkę

Świąd towarzyszący wysypce jest chyba najtrudniejszym do zniesienia objawem ospy wietrznej. Każdy z nas wie, jak trudno jest powstrzymać się od drapania swędzącej wysypki nawet, gdy jest się dorosłym. Dziecko drapie się przede wszystkim przez sen, gdy skóra jest rozgrzana i uczucie swędzenia nasila się. Staraj się więc nie dopuścić do swędzenia:

  • Zrezygnuj z zalecanego (czasem nawet przez lekarzy pediatrów) Pudrodermu – choć początkowo łagodzi on świąd, to zasychając ściąga skórę i sprawia ból a poza tym pod jego „skorupką” mogą rozwijać się bakterie, co jest najprostszą drogą do powikłań.
  • Lekarze chorób zakaźnych zalecają smarowanie pęcherzyków gencjaną. Co prawda dziecko w fioletowe łatki brudzi wszystko dookoła, ale przecież stawką jest zdrowie dziecka, a gencjana da się zmyć spirytusem.
  • Obetnij dziecku paznokcie, myj mu często ręce, a na noc, szczególnie młodszemu dziecku, zakładaj bawełniane rękawiczki.
  • Lekarze chorób zakaźnych mówią, że zakaz mycia dziecka w czasie ospy to mit i polecają kilkuminutowe wieczorne kąpiele w delikatnym roztworze nadmanganiu potasu (woda powinna mieć jasnoróżowy kolor). Nie trzyj skóry dziecka ani gąbką, ani ręcznikiem, a jedynie osusz ją delikatnie.
  • Jeśli dziecko ma wysypkę w okolicach intymnych, przygotuj nasiadówkę w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku.
  • Jak przy każdej chorobie, podawaj dziecku dużo napojów, jednak ze względu na pęcherzyki, które najprawdopodobniej pojawią się w buzi zrezygnuj z kwaśnych napojów i herbatek. Bardzo często wysypka w buzi odbiera dziecku apetyt – sprawdzają się wtedy pokarmy płynne i w postaci papek, ale zasada jest taka sama jak  przy napojach – nic kwaśnego i drażniącego.
  • Jeśli swędzenie będzie wyjątkowo dokuczliwe, lekarz może zapisać dziecku leki przeciwhistaminowe oraz uspokajające, żeby mogło przespać noc. Tylko w wyjątkowych przypadkach podaje się leki antywirusowe lub immunoglobulinę.

Polecamy też

Ospa wietrzna może mieć powikłania

Ospa uważana jest za chorobę o lekkim przebiegu. Nie należy jej jednak lekceważyć. Może jej towarzyszyć wysoka gorączka - nawet 40 st. C. Powikłania ospy są groźne dla wszystkich, Najbardziej jednak dla niemowląt i osób po 16 roku życia. Najczęściej w wyniku ospy dzieci chorują na ropne zakażenie skóry, różę i ropowicę, zapalenie płuc i półpasiec. To bolesne, często zostawiające ślady na całe życie, powikłanie. Groźniejsze jednak są powikłania obejmujące ośrodkowy układ nerwowy. Te mogą zakończyć się niepotrzebną śmiercią.
Komplikacje mogą prowadzić do zapalenia płuc u kobiet w ciąży, a ich dzieciom grozić może tzw. ospa wrodzona, prowadząca do zaburzeń w rozwoju płodu w obrębie skóry, kończyn i centralnego układu nerwowego.

Ospa wietrzna: czy można uniknąć choroby?

Tak, możesz zaszczepić dziecko. Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko ospie wietrznej dziecko otrzymuje w wieku od 9 miesiąca życia do 12 roku życia, a potem po ukończeniu 13 lat powinno otrzymać dwie dawki szczepionki w odstępie minimum 6 tygodni. Szczepionka przeciw ospie wykazuje bardzo wysoką skuteczność, jednak nie jest uwzględniona w obowiązkowym kalendarzu szczepień.
Jeśli nie zdecydujesz się na szczepienie pozostaje ci unikanie kontaktu z osobami chorymi na ospę, oraz tymi, które mają z nimi styczność.
Jednak zdaniem wielu lekarzy przejście ospy w dzieciństwie tak naprawdę nadal jest chyba najlepszym rozwiązaniem, gdyż daje całkowitą odporność na zakażenie wirusem, który ją wywołuje.

Aktualizacja: 2016-07-26 Publikacja: 2011-06-20
Ocena: 3,7
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.