Przeciwnicy szczepień: powstał sejmowy zespół do walki z obowiązkowymi szczepieniami

przeciwnicy szczepień
fot.: Thinkstock
Przeciwnikom szczepień zależy m. in. na likwidacji sankcji wobec rodziców, którzy nie szczepią dzieci.

Przeciwników szczepień w Polsce i na świecie przybywa. Znaleźli oni również swoją reprezentację w polskim Sejmie - powstał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Jego członkowie zajmą się m. in. kwestią karania rodziców za nieszczepienie dzieci i sprawą niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

O powstaniu parlamentarnego zespołu, który ma na celu walkę m. in. z obowiązkowymi szczepieniami poinformowała 8 lutego 2016 roku na swoim profilu na Facebooku Justyna Socha, szefowa największej w Polsce organizacji, zrzeszającej przeciwników szczepień - Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepionkach "STOP NOP". Pierwsze posiedzenie zespołu antyszczepionkowców odbyło się 10 lutego, z udziałem Justyny Sochy, która w 2015 roku bez powodzenia startowała do Sejmu z ugrupowania Kukiz '15. To właśnie wywodzący się z niego posłowie tworzą parlamentarny zespół, mający zająć się kwestią szczepień. W skład zespołu wchodzą cztery osoby: Jerzy Kozłowski, Paweł Skutecki, Wojciech Bakun i Piotr "Liroy" Marzec.

Przeczytaj również: Szczepienia u dzieci: troska o dziecko przed szczepieniem, w trakcie szczepienia i po szczepieniu

Przeciwnicy szczepień: o co będą walczyć w Sejmie?

Sejmowy zespół stawia sobie pięć głównych celów do zrealizowania. Przede wszystkim, przeciwnicy szczepień chcą zlikwidować sankcje, jakie czekają na rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Chcą w związku z tym pracować, jak pisze Justyna Socha, z ekspertami niezależnymi od koncernów farmaceutycznych oraz organizacjami pozarządowymi: lekarskimi i farmaceutycznymi.

Zespół chce również opracować nowe zasady zgłaszania i monitorowania przypadków, w których doszło do wystąpienia u dziecka niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Zespół uważa, że takie działanie pomoże stworzyć prawdziwy bilans zysków i strat, wynikający z poddawania dzieci szczepieniom ochronnym.

Kolejnym, ważnym dla przeciwników szczepień punktem jest sprawienie, by organy za to odpowiedzialne informowały, jak pisze Justyna Socha, "o możliwych skutkach ubocznych i powikłaniach po stosowaniu szczepionek". Chcą oni również, by powstał specjalny fundusz, który wypłacałby odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne.

Przeczytaj również: Szczepienia u dzieci - fakty i mity. Czy warto je wykonywać?

 

Nie przegap

Inicjatorom zespołu zależy także na powstaniu kampanii społecznych, mających na celu informowanie pacjenta o jego prawach, związanych ze szczepieniami. Edukacja dotycząca praw pacjenta miałaby się również znaleźć w podstawie programowej już w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Ostatnim z założeń przeciwników szczepień jest zbadanie istniejącego ich zdaniem konfliktu interesów między lekarzami i urzędnikami, w tym ekspertami odpowiedzialnymi za program szczepień ochronnych w Polsce.

Przeczytaj również: Nie szczepię dziecka, zapłacę karę. Co grozi rodzicom za nieszczepienie dzieci?

Przeciwnicy szczepień: jak obecnie wygląda kwestia szczepień w Polsce?

Jak wygląda kalendarz szczepień 2016 w Polsce? Dzieci do 1. roku życia obowiązkowo szczepione są przeciwko WZW typu B, błonicy, krztuścowi, tężcowi, Haemophilus influenzae typu B oraz polio. Natomiast dzieci do 2. roku życia otrzymują szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce oraz czwartą już dawkę przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. W 6. roku życia dziecko otrzymuje dawkę przypominającą szczepionki przeciwko błonicy, krztuścowi, tężcowi i polio, a w 10. roku życia - dawki przypominające szczepionki przeciwko śwince, odrze i różyczce. 14. rok życia to czas na drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko tężcowi i błonicy. W 19. roku życia nastolatek otrzymuje trzecią dawkę przypominającą te szczepionki.

Polecamy też

Szczepienia ochronne dzieci – przeciwwskazania

Przeciwwskazań do szczepień jest niewiele. Jednym z nich jest czynna gruźlica, zakażenie wirusem HIV, wrodzone zaburzenia odporności. Jednak często zdarza się tak, że i przy takich chorobach przeciwskazania do szczepień mogą być czasowe lub dotyczyć tylko niektórych rodzajów szczepionek.

Aktualizacja: 2016-07-15 Publikacja: 2016-03-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.