Przepuklina - objawy przepukliny u dziecka, kiedy operacja

Uwaga: przepuklina
fot.: Jupiterimages

Przepuklina u dziecka to stan, którego nie wolno lekceważyć. U niemowląt i małych dzieci najczęściej występuje przepuklina brzuszna. Przepukliny tworzą się w okolicach pępka dziecka - przepuklina pępkowa oraz okolicy pachwiny - przepuklina pachwinowa lub moszny - przepuklina mosznowa.

Przepuklina u dziecka nie musi być groźna, ale zawsze dziecko powinien obejrzeć specjalista. Najczęściej u dzieci pojawia się przepuklina pępkowa, ale mogą pojawić się też: przepuklina pachwinowa i u chłopców - przepuklina mosznowa.

Jak powstaje przepuklina u dziecka?

W przypadku niemowląt i małych dzieci najczęściej mamy do czynienia z przepuklinami brzusznymi. Dzieci mają jeszcze słabe mięśnie, dlatego w cieńszych miejscach ich powłok brzusznych powstają niekiedy luki. Gdy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć lub z wysiłkiem próbuje się załatwić, mięśnie nie wytrzymują ciśnienia, które pojawia się w brzuszku: jelita zostają rozepchnięte od środka, a napotykając na lukę – wysuwają się przez nią na zewnątrz. Tak powstaje przepuklina u dziecka.

Zazwyczaj takie słabe miejsca znajdują się w okolicy pępuszka dziecka i to właśnie przepuklina pępkowa jest najczęstszą dolegliwością noworodków i małych dzieci. Zdarza się jednak, że „dziura” pojawia się u dziecka w okolicy pachwiny lub – w przypadku chłopców – w mosznie. Mamy wtedy do czynienia z przepukliną pachwinową i przepukliną mosznową.

Kiedy konieczna operacja przepukliny u dziecka?

Jeśli przepuklina pojawia się w pachwinie dziecka (z jednej lub z obu stron) lub w mosznie (u chłopców) oznacza to, że dziecko czeka zabieg chirurgiczny. W przeciwieństwie do pępkowej, przepuklina pachwinowa i przepuklina mosznowa nie cofa się sama, dlatego trzeba ją usunąć operacyjnie. Najlepiej operację przepukliny pachwinowej lub mosznowej wykonać, zanim dziecko skończy pierwszy rok życia. Zabieg nie jest niebezpieczny, dziecko pozostaje w szpitalu 2–3 dni.

Zanim jednak nadejdzie termin operacji, lekarz pokaże ci, jak odprowadzać przepuklinę (będziesz to robiła w domu za każdym razem, gdy pojawi się „balonik”). Najlepiej odprowadzać ją w czasie kąpieli lub snu dziecka, gdy mięśnie dziecka są rozluźnione – delikatnie ucisnąć palcem wypukłość, wpychając ją do środka.

Chowanie (odprowadzanie) przepukliny i uwięźnięcie jelit

Nauka chowania przepukliny pachwionowej lub przepukliny mosznowej jest niezwykle istotna, może się bowiem zdarzyć, że wypchniętych jelit nie da się odprowadzić i dojdzie do ich uwięźnięcia (matka musi wiedzieć, czy rzeczywiście tak jest). Uwięźnięcie jelit grozi niedokrwieniem fragmentu narządów i ich martwicą. Pierwszym objawem takiej sytuacji jest zasinienie uwypuklonego miejsca, dlatego, gdy tylko stwierdzisz, że przepukliny nie da się odprowadzić, jedź z dzieckiem natychmiast do szpitala.

Zobacz też:

Wyrostek robaczkowy u dziecka - objawy i leczenie zapalenia

Konsultacje: dr Anna Żochowska, pediatra neonatolog, ordynator oddziału noworodkowego szpitala w Otwocku źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-04-10 Publikacja: 2014-12-05
Ocena: 4,4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.