Przeziębienie u niemowlaka – co pomoże na katar?

przeziebienie u niemowlaka co pomoze na katar

Katar towarzyszący przeziębieniu u niemowlaka jest zwykle bardzo uciążliwy. Z powodu zatkanego noska maluszek może mieć problemy ze ssaniem mleka, z oddychaniem, jest rozdrażniony i płaczliwy. Na co trzeba zwrócić uwagę w przypadku przeziębienia u niemowlaka i jak dbać o zakatarzone niemowlę?

Przeziębiony niemowlak, którego męczy katar, wymaga szczególnej pielęgnacji. Co możesz zrobić, by ulżyć maluchowi?

Przeziębienie u niemowlaka: sposoby łagodzenia kataru

  • Nosek możesz mu oczyścić aspiratorem, uprzednio rozpuszczając zalegającą w nim wydzielinę kilkoma kroplami soli fizjologicznej albo roztworem wody morskiej. Gdy dziecko nie śpi, kładź je na brzuchu. Jeśli malec umie już obracać się na plecy, możesz podczas snu układać go tak, by główka znalazła się nieco wyżej, niż klatka piersiowa – na przykład podłóż pod materac złożony kocyk.
  • Pokój, w którym śpi przeziębiony maluch, powinien być często wietrzony. Najlepsza temperatura to ok. 20ºC. Ale wiele zależy od dolegliwości – przy nosie zablokowanym obrzękiem zalecane jest 17–18ºC i odpowiednio cieplejsze ubranie. Wyższe temperatury nasilają bowiem obrzęk śluzówki nosa i suchy kaszel. Jeśli grzeją już kaloryfery i masz wrażenie, że jest za sucho, włącz nawilżacz.
  • Podczas przeziębienia, któremu towarzyszy katar, ważne jest, by dziecko jak najwięcej piło, by zapobiec odwodnieniu. Jeśli karmisz piersią, jak najczęściej je przystawiaj – na początku mleko jest bardziej wodniste, dzięki czemu dziecko zaspokoi pragnienie. Malcowi karmionemu butelką regularnie podawaj do picia niewielkie ilości przegotowanej wody mineralnej.
  • Przy katarze wskazana jest również kąpiel, która wręcz pomaga złagodzić dolegliwości, bo parująca woda ułatwia oczyszczanie noska.

Katar u niemowląt

Katar u niemowląt wymaga reakcji i działania. Katar u małych dzieci katar trwa 3 tygodnie. Wynika to z niedojrzałego układu odpornościowego, który nie potrafi sprawnie zwalczyć zapalenia i przyczyny kataru. Zapytaliśmy eksperta jak zwalczyć katar u niemowlaka, jak ułatwić dziecku oddychanie, jak udrożnić nos niemowlaka oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Konsultacja:: dr Marek Pleskot, pediatra źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-07-21 Publikacja: 2012-12-21
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.