Przyczyny przedwczesnego porodu: dlaczego dzieci rodzą się za wcześnie?

2021-10-07 14:05

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najczęstszą przyczyną przedwczesnych porodów są różnego rodzaju infekcje. Z pozoru niegroźne, czasem przebiegające w łagodny, bezobjawowy sposób mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Poznaj wszystkie przyczyny przedwczesnego porodu.

wcześniak
Autor: Getty Images Dlaczego niektóre dzieci rodzą się za wcześnie?

Przedwczesny poród niesie za sobą ryzyko wielu powikłań i schorzeń ujawniających się w trakcie rozwoju wcześniaka m.in. niesprawności umysłowej, zaburzeń pracy jelit, serca, płuc, wady wzroku czy słuchu. Zmniejszenie ryzyka przedwczesnego porodu to zadanie, przed którym staje nie tylko mama, ale również opiekujący się nią w czasie ciąży lekarz.

Pierwszym krokiem do powodzenia na tej drodze jest poznanie czynników, które mogą przedwczesny poród spowodować. Poznaj najczęstsze przyczyny przedwczesnego porodu. 

Spis treści

  1. Eksperci szukają przyczyn przedwczesnego porodu
  2. Czynniki ryzyka porodu przedwczesnego
  3. Zalecenia dla kobiet z grupy ryzyka przedwczesnego porodu
Pielęgnacja wcześniaka w domu

Eksperci szukają przyczyn przedwczesnego porodu

Przyczyn przedwczesnych porodów lekarze najczęściej dopatrują się w złym stanie zdrowia kobiety oraz w historii jej wcześniejszych porodów. Nie są to jednak jedyne czynniki wpływające na możliwość wcześniejszego porodu. Często zapominamy, że dużą rolę odgrywa:

  • życie w stresie,
  • skażenie środowiska,
  • praca fizyczna
  • złe warunki socjalne.

Jeżeli kobieta w ciąży narażona jest na któryś z wymienionych czynników, to prawdopodobieństwo wystąpienia przedwczesnego porodu rośnie.

Dowiedz się: Jakie zagrożenia niesie za sobą przedwczesny poród?

"W około 50% przypadków za przedwczesny poród odpowiadają różnego rodzaju infekcje. Wśród nich najczęściej wymienia się infekcję jamy zębowej, pochwy czy zakażenie dróg moczowych.” - twierdzi prof. Tomasz Paszkowski, ginekolog i honorowy członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Czynniki ryzyka porodu przedwczesnego

infekcje (najczęściej infekcja pochwy, zakażenie dróg moczowych, ale także infekcja jamy zębowej) – najczęstsza przyczyna przedwczesnych porodów!

przebyte wcześniej poronienie lub poród przedwczesny

wcześniejsza liczba ciąż (4 lub więcej)

wysoki poziom stresu u matki (stres związany z pracą, z sytuacją osobistą, stres fizyczny, emocjonalny, zaburzenia psychosomatyczne, niski status społeczno - finansowy)

wiek poniżej 18 roku życia lub powyżej 34

wcześniejsze leczenie bezpłodności

krótki odstęp czasu między poprzednią ciążą a teraźniejszą (mniej niż rok)

palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie środków odurzających

przewlekłe i ciężkie choroby, w przypadku których kontynuacja ciąży zagraża życiu matki lub choroby płodu

niski status ekonomiczny, praca, która naraża pacjentkę na wysiłek i stres

*źródło: Konferencja „Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości”.

Sprawdź: Jak wcześniak dogania rówieśników? - rozmowa z neonatologiem

Zalecenia dla kobiet z grupy ryzyka przedwczesnego porodu

Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, którzy zdrowie kobiet w ciąży i dzieci uznają za szczególny priorytet, przygotowali dla tej grupy kobiet zagrożonej ryzykiem przedwczesnego porodu specjalne zalecenia. Zgodnie z ich stanowiskiem kobiety spodziewające się dziecka i karmiące powinny dostarczać organizmowi min. 400 mg czystego DHA z alg dziennie.

„W przypadku wystąpienia czynników ryzyka porodu przedwczesnego, zaleca się suplementację na poziomie min. 600 mg DHA z alg dziennie” – podkreśla prof. Paszkowski.

Rekomendacje te są zgodne z wynikami badania przeprowadzonego przez prof. Susan Carlson**, które wykazało 85% mniejsze ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet przyjmujących DHA z alg (ok. 500 mg dziennie przez cały czas trwania ciąży), niż w grupie, która tego składnika nie przyjmowała.

Zobacz: Urodziłam wcześniaka w 25 tygodniu ciąży - prawdziwa historia małej Patrycji

Do zaleceń PTG dotyczących suplementacji DHA powinna stosować się każda przyszła mama. Szczególnie, że nie wszystkim porodom przed terminem można zapobiec. Niektóre przedwczesne porody są skutkiem takich czynników, których nie da się odpowiednio wcześnie wyeliminować. Podjęcie jednak takich działań zmniejszających ryzyko urodzenia wcześniaka, jak suplementacja DHA z alg może sprawić, że ryzyko porodu przed terminem zostanie zminimalizowane.

Dzięki temu wydarzenie, któremu towarzyszą niepowtarzalne emocje, jakim jest przyjście na świat Twojego dziecka pozostaną niezakłócone obawą o jego zdrowie czy życie. Warto o to zadbać szczególnie, że masz na to wpływ.

materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza