Ropiejące oko niemowlaka: przyczyny i leczenie

Zniekształcony obraz widzenia świata czyli dlaczego niemowlakom ropieją oczy?
fot.: photos.com

Ropienie oczu u niemowląt to jedna z tych dolegliwości, które wydają się błahe, jednak w rzeczywistości wiążą się z koniecznością leczenia antybiotykiem. Ropiejące oczy to choroba bardzo uciążliwa. Dolegliwość powoduje u dziecka duży dyskomfort, a nieleczona może być groźna dla zdrowia dziecka. Dowiedz się, dlaczego dziecku ropieją oczy i jak sobie z tym poradzić?

Ropiejące oko u niemowlaka to niepokojący objaw. Zwykle zaropiałe oczy u dziecka zauważamy z samego rana. Dziecko budzi się i tym razem zamiast zwykłych małych „śpioszków” w kącikach oczu widzimy pozlepiane rzęsy i obfitą wydzielinę na dolnej oraz górnej powiece. W skrajnych przypadkach niemowlę może nawet mieć problemy z otwarciem oczu, bo powieki są ze sobą silnie „sklejone” nadmiarem wydzieliny.

>> Pocenie główki u niemowlaka: co robić, gdy dziecko poci się podczas snu i podczas karmienia?

Ropienie oczu u dzieci - przyczyny

Ropienie oczu u noworodków może być spowodowany infekcją bakteryjną zapoczątkowaną jeszcze podczas porodu. Mogły wywołać ją drobnoustroje z kanału rodnego matki. Noworodek groźne bakterie mógł złapać także podczas pobytu w szpitalu. Ropiejące oko niemowlęcia może być także skutkiem niedrożnego kanalika łzowego. To dość częsta wada u małych dzieci. Polega na tym, że łzy nie wykonują swojej naturalnej funkcji – nie oczyszczają gałki ocznej z kurzu i bakterii. Poza tym zwężony kanalik łzowy łatwo się zatyka i powoduje zastój łez, który z kolei sprzyja rozwojowi infekcji. Najczęstsza przyczyna ropiejących oczu niemowlęcia to jednak niewłaściwa higiena. Po pierwsze, nieodpowiednia dbałość o oczy (pozwalanie, by dziecko przecierało je brudnymi dłońmi). Po drugie, stosowanie nieodpowiednich środków do przemywania oczu (np. jednego wacika do obu oczu lub nawilżanie go wodą z kranu). Po trzecie wreszcie unikanie jakiejkolwiek higieny oczu – nie mycie ich, a jedynie wycieranie dłonią. Bo trzeba wiedzieć, że oczy niemowlęcia, inaczej niż dorosłych, są bardzo wrażliwe i przemywanie ich jest równie ważne jak mycie buzi oraz całego ciała. A do tego używa się specjalnych środków.

Co robić, gdy niemowlę ma zaropiałe oczy?

Mały niemowlak sam sobie z zaropiałymi oczami nie poradzi, zwłaszcza gdy obudzi się ze sklejonymi powiekami. Co zatem powinien wtedy zrobić rodzic?

  • Weź jałowe gaziki i nawilż je letnią przegotowaną wodą albo roztworem soli fizjologicznej. Odradzamy napar z rumianku, gdyż często uczula. Jeden gazik wykorzystuj do jednorazowego użycia – czyli jednego ruchu czyszczącego oko. Jeśli będziesz musiała przemyć ponownie to samo oko, użyj kolejnego gazika.
  • Przemywaj zawsze w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego, czyli w kierunku nasady nosa.

Starszy niemowlak łatwiej zniesie zaropiałe oczy. Gdy coś będzie mu w oku przeszkadzało, po prostu energicznie przetrze je dłonią, ale wtedy oprócz starannego przemycia oczu dziecka, wyszoruj mu również dłonie, bo przeniesie na nich bakterie dalej – zakazi zabawki lub „przekaże” rodzeństwu.

Ropiejące oczy niemowlęcia - leczenie

Jeśli zaropiałe oczka pojawiły się raz i udało ci się je „oczyścić”, a sytuacja się nie powtórzyła, możesz uznać, że problemu już nie ma. Ale gdy oczy dziecka nadał ropieją, nie czekaj, aż to samo minie. Bo nie minie i może rozwinąć się w groźną infekcję. W przypadku infekcji bakteryjnej, niezbędne jest zastosowanie miejscowego antybiotyku, np. w kroplach lub maści. Nie wolno stosować żadnych preparatów na własną rękę, bo oczy niemowlęcia są wyjątkowo delikatne. Należy również pamiętać, że leki do oczu mają krótki okres przydatności po otwarciu i tak naprawdę każda infekcja powinna być leczona nowymi preparatami.

Niedrożny kanalik łzowy u niemowlęcia - co robić?

W przypadku niedrożnego kanalika łzowego konieczna jest konsultacja u okulisty. Lekarz może zalecić wykonywanie kilka razy dziennie masażu worka łzowego, który pomoże udrożnić drogi łzowe. Sytuacja powinna minąć, zanim dziecko skończy rok. Jeśli jednak kanalik łzowy pozostaje nadal niedrożny, potrzebny będzie zabieg przedmuchanie kanalika łzowego. Trwa on zaledwie kilka minut. Jest nieprzyjemny dla dziecka, ale nie sprawi mu bólu.

Aktualizacja: 2017-04-04 Publikacja: 2015-01-29
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.