Skąd się bierze czkawka u niemowląt i jak sobie z nią radzić?

2022-01-14 15:26

Czkawka u niemowlaka pojawia się, gdy dziecko nie może zapanować nad ruchami przepony. Pierwszą czkawkę dzieci miewają jeszcze w brzuchu mamy! Sprawdź, jak radzić sobie z czkawką u niemowlaka i czy można jej zapobiegać?

Skąd się bierze czkawka u niemowląt i jak sobie z nią radzić?
Autor: Getty images Skąd się bierze czkawka u niemowląt i jak sobie z nią radzić?

Spis treści

  1. Skąd się bierze czkawka u niemowlaka?
  2. Domowe sposoby na czkawkę u dzieci
  3. Kiedy trzeba się zgłosić do lekarza z czkawką u dziecka?

Czkawka u niemowlaka pojawia się, gdy dojdzie do podrażnienia zakończeń nerwowych ww okolicach szyi, które kontrolują pracę przepony w czasie oddychania. Rekordzistami jeśli chodzi o czkawkę są najmłodsze niemowlęta (pierwsze półrocze życia), a szczególnie wcześniaki. Czkawka wcześniakom i niemowlętom może się przytrafiać nawet kilka-kilkanaście razy na dobę.

Przeczytaj także: Ulewanie u dziecka: 8 sposobów na zapobieganie cofaniu się treści pokarmowej

Co oznacza czkawka u niemowlaka?

Skąd się bierze czkawka u niemowlaka?

Lekarze najczęściej obwiniają za to niedojrzałość układu nerwowego dziecka. Dlatego właśnie z czasem czkawki ustępują. Czkawka u niemowląt występuje jeszcze z dwóch powodów. Po pierwsze, nie umieją jeszcze ładnie ssać i w czasie jedzenia połykają dużą ilość powietrza, co podrażnia zakończenia nerwowe przepony i wywołuje czkawkę u dziecka.  Po drugie, łatwo marzną. A to także może powodować niekontrolowane ruchy przepony.

Starsze dzieci najczęściej zaś czkają z powodu… przejedzenia. Żołądek malucha może rozciągnąć się do sporych rozmiarów i uciskać przeponę, która zareaguje na to skurczem. I czkawka u dziecka gotowa!

Przeczytaj także: Kolka u niemowląt. 7 prostych sposobów na kolkę u dzieci

Domowe sposoby na czkawkę u dzieci

Czkawka zwykle mija sama po kilku minutach. Jeśli jednak dziecko się męczy, można spróbować nieco przyspieszyć zakończenie ataku czkawki. A na to wymyślono wiele sposobów. W przypadku czkawki u noworodka najlepiej zadziała przepojenie malucha (podanie butelki lub przystawienie do piersi). Warto też ogrzać dziecko – otulić kocykiem i ponosić chwilę na rękach, przytulone do naszego ciała. Niektórym niemowlakom pomaga też klepanie (leciutkie!) po pleckach lub leżenie na brzuszku.

Starszakowi można podać wodę do picia lub zaproponować coś do zjedzenia. Pomóc może także… odwrócenie uwagi od skurczów, np. połaskotanie stóp. Bardzo skuteczne jest również chwilowe powstrzymanie się od oddychania lub oddychanie z torebką papierową przyciśniętą do ust. Jeśli czkawka nadal nie ustąpi, warto spróbować aromaterapii. Czkawkę ukoić może wąchanie olejku rumiankowego lub cytrynowego (tylko dla dzieci powyżej 3. roku życia).

Polecamy: Niemowlak na brzuchu - jak i kiedy kłaść dziecko na brzuchu?

Kiedy trzeba się zgłosić do lekarza z czkawką u dziecka?

W rzadkich przypadkach czkawka może świadczyć o kłopotach ze zdrowiem. Jeśli dziecko cierpi na czkawkę kilkanaście razy w ciągu dnia, ataki są długie (kilkudziesięciominutowe) i ewidentnie męczą malucha, lepiej poinformować o tym pediatrę. Uporczywa czkawka może być powiązana z chorobą płuc lub żołądka (np. refluksem żołądkowo-przełykowym, zapaleniem płuc u dziecka lub opłucnej). Czasem sygnalizuje też zaburzenia neurologiczne. Lekarz oceni, czy jest się czym martwić, a w szczególnych przypadkach zleci wykonanie dodatkowych badań.

Zobacz także: Choroby neurologiczne u dzieci. Jakie to choroby i jak się objawiają?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza