Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom będą darmowe i obowiązkowe

Szczepienia niemowląt
fot.: thinkstockphotos.com
Do tej pory za dodatkowe szczepienia niemowląt trzeba było sporo płacić.

Szczepienia niemowląt - szczepienia przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom będą refundowane i... obowiązkowe. Ministerstwo Zdrowia przewiduje zmiany w kalendarzu szczepień. To ważna informacja dla rodziców: do tej pory za te szczepienia niemowląt trzeba było sporo zapłacić.

Do tej pory szczepienia przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom były dobrowolne i... odpłatne. A kosztowały sporo - za pełną dawkę szczepionki przeciw pneumokokom (3 porcje) trzeba było zapłacić nawet do 1000 zł. Nie wszystkich rodziców było na to stać, dlatego środowisko lekarzy od lat apelowało do Ministerstwa Zdrowia o refundację tych szczepień niemowląt. Wygląda na to, że ich prośby wreszcie zostały wysłuchane.

>> W Polsce brakuje szczepionek na błonicę, tężec i krztusiec. Co to oznacza? >>

Szczepienia niemowląt: naprawdę za darmo?

Projekt refundacji szczepień przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom zgłosiła Platforma Obywatelska. Ministerstwo Zdrowia chce go poprzeć i włączyć te szczepienia niemowląt do obowiązkowego kalendarza szczepień. To oznacza, że szczepionki przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom byłyby bezpłatne, ale również obowiązkowe. A to z kolei nie podoba się części rodziców, którzy twierdzą, że szczepienia trują dzieci i przynoszą więcej szkody niż pożytku.

>> Dlaczego Polacy nie chcą szczepić dzieci? >>

Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw meningokokom

Szczepienia niemowląt przeciw meningokokom mogłyby zapobiec tragediom. I nie ma żadnej przesady w tym stwierdzeniu. Meningokoki wywołują bowiem zapalenia wsierdzia, płuc, infekcje ucha, ale również zapalenie opon mózgowych oraz sepsę meningokokową. Te dwie ostatnie choroby niosą poważne zagrożenie dla życia. Sepsa rozprzestrzenia się w organizmie błyskawicznie i jeśli pacjent w porę nie znajdzie się w szpitalu, w ciągu kilku godzin może umrzeć.

Z roku na rok w Europie odnotowuje się zwiększoną liczbę zgonów spowodowanych sepsą. Wynika ona m.in. z powszechności stosowania antybiotyków i nadużywania ich zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. Meningokoki na szczęście nie są zbyt zakaźne i można się nimi zarazić wyłącznie przez bardzo bliski kontakt. Kiedy jednak mamy do czynienia z osobą, będącą nosicielem meningokoków (np. przebywamy z nią w jednym pomieszczeniu lub jemy z tych samych sztućcy) ryzyko zachorowania niebezpieczenie wzrasta.

>> Meningokoki: objawy. Jakie są objawy zakażenem meningokokami? >>

Przed meningokokami można się chronić, dbając o higienę oraz stosując szczepienie ochronne. To właśnie dlatego informacja o włączeniu szczepień przeciw meningokokom do kalendarza szczepień niemowląt jest tak istotna. Podając w 1. roku życia dziecku szczepionkę, chronimy je przed zachorowaniem na choroby wywołane przez meningokoki z grupy C, dotykające najczęściej osób między 4. a 24. rokiem życia. Niestety, nie możemy ich ochronić przed chorobami, które wywołują meningokoki z grupy B - w Polsce nie ma jeszcze osobnej szczepionki.

 

Polecamy też

Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw pneumokokom

Pneumokoki wywołują równie groźne choroby jak meningokoki. Bakterie te powodują choroby górnych dróg oddechowych, poczynając od zapalenia zatok i oskrzeli, na zapaleniu płuc kończąc. Gdy jednak przedostaną się do krwioobiegu, mogą w nim siać spustoszenie i wywołać zapalenie opon mózgowych, sepsę czy zakażenia inwazyjne. Te ostatnie mogą doprowadzić do trwałego kalectwa, a wszystkie razem - do śmierci pacjenta.

>> Pneumokoki: jak uchronić dziecko przed zapaleniem opon mózgowych? >>

Włączenie szczepienia przeciw pneumokokom do kalendarza szczepień niemowląt jest o tyle istotne, że najwięcej zachorowań pneumokoki wywołują u dzieci do 5. roku życia. Jeśli więc w 1. lub 2. roku życia zaszczepimy dziecko, możemy znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania. U małego dziecka możemy podać szczepionkę skoniugowaną, która będzie stymulowała do pracy jego raczkujący układ odpornościowy. U starszego dziecka, które ukończyło już 2. rok życia, należy podać szczepionkę polisacharydową, która chroni przed najczęstszymi chorobami pneumokokowymi.

Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw rotawirusom

Refundowane mają być również szczepienia przeciw rotawirusom. Mimo że nie są one tak groźne jak meningokoki i pneumokoki, to jednak są bardzo zaraźliwe. Rotawirusy wywołują zakażenia układu pokarmowego i objawiają się wymiotami oraz ostrą, przewlekłą biegunką. Odbierają dzieciom apetyty i siły, mogą doprowadzić do nawet do odwodnienia, a to - do hospitalizacji.

>> Rotawirusy: najczęstsze pytania mam o rotawirusy >>

Na rotawirusy zapadają najczęściej dzieci do 5. roku życia, głównie te, które uczęszczają do żłobka czy przedszkola. Rotawirusy osadzają się bowiem na zabawkach i meblach, i są w stanie przeżyć na nich nawet do kilku dni. Z tego powodu rotawirusy zwykle wywołują plagę zachorowań - gdy jedno dziecko się rozchoruje, szybko dołączają do niego pozostałe z grupy.

Jedyną skuteczną ochroną przed rotawirusami jest szczepionka, którą należy podać między 6. a 12. tygodniem życia dziecka. Włączenie szczepienia przeciw rotawirusom do obowiązkowego kalendarza szczepień niemowląt ma więc niebagatelne znaczenie.

Szczepienia przeciwko pneumokokom i meningokokom - wideo

Pneumokoki i meningokoki są bardzo groźne dla zdrowia i życia dziecka. Wywołują wiele poważnych zakażeń, m.in. sepsę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia, czy zapalenie otrzewnej. O tym dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko pneumokom i meningokokom opowiada pediatra Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Aktualizacja: 2016-06-23 Publikacja: 2016-03-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.