Szczepionki skojarzone. Zalety skojarzonych szczepień dzieci

szczepionki skojarzone
Szczepionki skojarzone to preparaty wieloskładnikowe, zawierające w jednej strzykawce antygeny kilku drobnoustrojów.

Szczepionki skojarzone chronią przed kilkoma chorobami na raz. Wybór szczepienia skojarzonego oznacza dla dziecka mniej bólu i łez podczas szczepienia, a dla rodzica – rzadsze wizyty w przychodni.

Dwa pierwsze lata życia to czas, kiedy dzieci przyjmują najwięcej szczepień. Nie tylko dlatego, że system odpornościowy niemowląt i małych dzieci jest jeszcze zbyt słaby na to, by poradzić sobie z tak poważnymi chorobami, jak błonica, tężec, krztusiec czy polio. W szczepionkach dla małych dzieci dawki osłabionych bądź zabitych wirusów i bakterii są dużo mniejsze, niż w szczepionkach dla dorosłych. Dlatego właśnie niektóre szczepionki trzeba podawać kilkukrotnie. Jeśli rodzice zdecydują się szczepić dziecko osobno przeciw każdej chorobie, w ciągu pierwszych 18 miesięcy życia maluch musi  mieć w sumie aż 13 zastrzyków. Jeśli natomiast zdecydują się na szczepionki skojarzone, liczba zastrzyków spada do 4.

>> Kalendarz szczepień dziecka 2016 - szczepienia obowiązkowe i zalecane

Czym są szczepionki skojarzone 

Szczepionki skojarzone (poliwalentne) to preparaty wieloskładnikowe, zawierające w jednej strzykawce antygeny kilku drobnoustrojów, dzięki czemu uodparniają przeciwko kilku chorobom jednocześnie. W Polsce dostępne są zarówno szczepionki typu 3 w 1, jak i 5 w 1 oraz 6 w 1. Szczepionki 3 w 1 to: bezpłatna DTPw przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (zawiera pełnokomórkowy składnik krztuśca), płatna DTPa przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (zawierająca bezkomórkowy składnik krztuśca)  i bezpłatna MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Szczepionka 5 w 1 uodparnia na błonicę, tężec, krztusiec, a także zakażenia wywoływane przez HiB oraz poliomyelitis. Szczepienie 6 w 1 dodatkowo uodparnia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.  Pełen cykl szczepienia obejmuje trzy dawki szczepienia pierwotnego oraz jedną dawkę uzupełniającą. Pierwszą dawkę, zgodnie z kalendarzem szczepień, należy podać w 2 miesiącu życia. Kolejne dwie na przełomie 3-4 i 5-6 miesiąca życia. Dawkę uzupełniającą podaje się pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia

>> Powikłania po szczepieniu a odczyn poszczepienny

Dlaczego warto stosować szczepionki skojarzone?

Szczepienia skojarzone są bezpieczne dla dziecka i stosowane w wielu krajach Europy. W Polsce wybiera je obecnie 60 proc. rodziców. Warto z nich skorzystać. Ich największą zaletą jest to, że dzięki nim można ograniczyć ilość wkłuć, a co za tym idzie – zmniejszyć ból i stres u dziecka, a dodatkowo ryzyko infekcji podłapanych podczas wizyty w przychodni. Za ich wyborem przemawia również to, że dzięki szczepieniu przeciwko kilku chorobom podczas jednej wizyty można uniknąć problemu odraczania szczepień (a w efekcie ich pominięcia), kiedy dziecko jest chore, Wreszcie, szczepionki 5 w 1 i 6 w 1 zawierają składniki bezkomórkowe (a nie całe komórki), dzięki czemu niepożądane reakcje poszczepienne zdarzają się rzadziej i są łagodniejsze.

>> Alergia u niemowlaka - czy szczepić dziecko, które jest alergikiem?

Szczepionki skojarzone - cena

Czy szczepionki takie mają wady? Zdaniem rodziców – jedną. W przeciwieństwie do szczepionek pojedynczych trzeba za nie zapłacić, a koszt zazwyczaj waha się w granicach 100-190 zł za jedną dawkę. 

Polecamy wideo: Czy dzieci należy szczepić?

Aktualizacja: 2016-10-18 Publikacja: 2016-10-18
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.