USG przezciemiączkowe: wykrywa wady rozwojowe noworodków. USG przezciemiączkowe - kiedy wykonać?

USG przezciemiączkowe
USG przezciemiączkowe pozwala rozpoznać wady rozwojowe u dziecka.

USG przezciemiączkowe wykonuje się u noworodków i niemowląt coraz częściej w ramach działań profilaktycznych. Na czym polega USG przezciemiączkowe i jakie choroby jest w stanie ujawnić wskazuje dr n. med. Mariusz Kujawa z Diagnoson Centrum USG i lekarze specjaliści.

  • Kiedy zachodzi potrzeba wykonania u dziecka USG przezciemiączkowego?

dr n. med. Mariusz Kujawa*: Myślę, że przede wszystkim należy uściślić, czym jest to badanie. W największym skrócie: USG przezciemiączkowe jest badaniem obrazowym pierwszego wyboru u noworodków i niemowląt z podejrzeniem patologii mózgu. Badanie to pozwala rozpoznać wady rozwojowe, wodogłowie, krwawienie, niedotlenienie, torbiele czy guzy. Warto wspomnieć, że badanie USG u noworodków pozwala na ocenę całego ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu i rdzenia kręgowego. W przypadku rdzenia kręgowego najczęstsze patologie to przepukliny oponowe, rozszczepy kręgosłupa oraz zespół zakotwiczenia rdzenia.

Czytaj także: Badania przesiewowe: jakie choroby wykrywają?

  • Czy badanie to wykonuje się na oddziałach noworodkowych rutynowo, powiedziałabym, profilaktycznie?

Należy rozróżnić badania USG wykonywane ze wskazań medycznych od badań profilaktycznych u dzieci bez objawów chorobowych. Najczęstsze wskazana do wykonania badania USG mózgowia to: odchylenia w badaniu neurologicznym, opóźnienie rozwoju, nieprawidłowe powiększenie obwodu głowy, objaw zachodzącego słońca, przebyty uraz okołoporodowy lub niedotlenienie okołoporodowe, wcześniactwo, uwypuklone lub pulsujące ciemię, podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Gdy jest mowa o profilaktyce to z kolei aktualnie zaleca się, aby każde dziecko miało wykonane USG przezciemiączkowe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ze względu na zarastanie ciemiączka badanie powinno być wykonane odpowiednio wcześnie. Najlepiej jest, gdy badanie to połączone jest  z wykonywanym u wszystkich dzieci USG bioderek. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć ilość wizyt dziecka u lekarza. Obecnie powszechne stają się tzw. całościowe badania USG noworodków, czyli USG bioderek, mózgowia i jamy brzusznej.

 Czytaj także: Badania przesiewowe noworodków: jak i kiedy się je wykonuje?

Nie przegap

  • W jaki sposób diagnosta ocenia ośrodkowy układ nerwowy przy wykorzystaniu badania ultrasonograficznego?

W trakcie badania USG mózgowia oceniane są poszczególne struktury anatomiczne pod kątem ich położenia, wielkości, echogeniczności i echostruktury. Następnie badający wykonuje pomiary układu komorowego oraz przestrzeni płynowej na sklepistości mózgu i odnosi uzyskane wartości do norm odpowiednich dla wieku pacjenta.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

  • Czy badanie USG przezciemiączkowe jest dla dziecka niekomfortowe?

Badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe. W jego trakcie lekarz przykłada głowicę ultradźwiękową do głowy dziecka i za jej pomocą uzyskuje obraz struktur mózgu. Jeżeli dziecko zostanie nakarmione krótko przed wizytą, to zazwyczaj podczas badania jest zupełnie spokojne. Dobrą praktyką jest również używanie przez badającego żelu podgrzanego do temperatury ciała. USG przezciemiączkowe odbywa się z reguły w obecności rodzica, a jeśli wymaga tego sytuacja – przy łóżku dziecka (np. gdy jest ono wcześniakiem i przebywa w inkubatorze). Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać.

Czytaj także: Badania przesiewowe słuchu u noworodków: jak przebiegają i jakie jest ich znaczenie?

  • Do jakiego wieku można wykonać USG przezciemiączkowe?

Badanie najlepiej wykonywać w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka, jednak technicznie możliwe jest jego przeprowadzenie nawet u kilkunastomiesięcznych pacjentów. Wynik badania USG jest miarodajny, jeżeli badanie jest wykonane przez zarośnięciem się ciemiączka przedniego. Fizjologicznie zarasta ono między 9. a 18. miesiącem życia dziecka.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

*dr n. med. Mariusz Kujawa – pediatra, autor licznych artykułów i doniesień zjazdowych z zakresu ultrasonografii. W 2009 roku został najmłodszym doktorem nauk medycznych w historii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Laureat Nagrody Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego za cykl prac dotyczących diagnostyki USG w pediatrii. Wykonuje badanie USG przeciemiączkowe (Diagnoson.pl) w Diagnoson Centrum USG i lekarze specjaliści w Gdańsku (Diagnoson.pl).

Dowiedz się dlaczego taniec dla niemowląt ma sens!

Polecamy też

Aktualizacja: 2017-01-19 Publikacja: 2015-11-13
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.