Witamina K dla niemowląt. Choroba krwotoczna noworodków w odwrocie

Witamina K na zdrowie, czyli do czego niemowlę potrzebuje witaminy K?

Noworodek powinien otrzymać witaminę K. Witamina K odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi, jej niedobór może prowadzić m. in. do choroby krwotocznej noworodków. Zgodnie z zaleceniami obowiązującymi od 5 lat, wszystkie niemowlęta powinny otrzymywać dawkę witaminy K. 

Czy wiesz, dlaczego witamina K dla niemowląt jest taka ważna? Jaką dawkę witaminy K powinno otrzymać niemowlę i kiedy? Jakie dzieci znajdują się w grupie ryzyka?

Dlaczego witamina K dla niemowląt jet tak ważna? Bo w wyniku jej niedoboru może pojawić się choroba krwotoczna norodków. Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi. U starszych dzieci i osób dorosłych jej źródłem jest prawidłowo zbilansowana dieta. Poza tym ponad połowę zapotrzebowania na nią pokrywają dobre bakterie, które zasiedlają jelito grube. Jednak dzieci przychodzą na świat z jałowym, czyli pozbawionym bakterii przewodem pokarmowym. Mleko mamy także nie zaspokaja potrzeb małego organizmu na tę witaminę. A zapasy z okresu życia płodowego są małe (witamina słabo przechodzi przez łożysko) – wystarczają zaledwie na jedną dobę. Jej niedobory mogą prowadzić do bardzo groźnych krwawień. Dlatego dietę niemowląt karmionych naturalnie trzeba uzupełniać w tę witaminę.

Witamina K dla niemowląt kontra choroba krwotoczna noworodków

Każde dziecko na oddziale noworodkowym dostaje po porodzie pół miligrama witaminy K w domięśniowym zastrzyku. Okazało się jednak, że taka jednorazowa porcja nie zabezpiecza w pełni przed krwawieniami związanymi z jej niedoborem. Krwawienia te do niedawna nazywano chorobą krwotoczną noworodków. Choroba może przebiegać w dwóch postaciach: wczesnej i późnej. Wczesna postać, przed którą dość skutecznie chroni jednorazowa dawka witaminy K podana po porodzie, objawia się krwotokami z przewodu pokarmowego, krwistymi wymiotami i czarnymi jak smoła kupkami. Może dojść także do silnego krwawienia z pępka, krwawienia w układzie moczowym (malec wtedy siusia krwią) lub licznych i dużych siniaków. Jeśli krwawienie jest obfite, wówczas prowadzi do anemii i pogorszenia stanu zdrowia malca.

Jednak dawka witaminy K podana po porodzie nie wystarcza na długo i choroba może dać znać o sobie także później. To dlatego, że zapas witaminy podanej po porodzie stosunkowo szybko się wyczerpuje, a jednoczy dwumiesięczne niemowlę nie dostaje przecież jeszcze do jedzenia produktów niemlecznych, obfitujących w tę witaminę. Jego flora jelitowa jest zbyt słaba, aby wytwarzać wystarczającą jej ilość. Rośnie ryzyko późnej postaci choroby. Postać późna jest groźniejsza, bo oprócz krwawień do skóry, układu pokarmowego i moczowego, zdarzają się także wylewy krwi do mózgu. Podawanie witaminy K w kropelkach skutecznie zapobiega tym powikłaniom.

Dobrze wiedzieć

Suplementacja witaminy K u niemowląt
Wszystkie dzieci po urodzeniu dostają jednorazową dawkę witaminy K. Ale maluszki karmione piersią powinny dodatkowo od 8. doby życia do końca 3. miesiąca dostawać witaminę K doustnie, w dawce 25 mikrogramów. U dzieci karmionych w sposób mieszany (czyli mlekiem modyfikowanym i piersią) dawki witaminy ustala lekarz po uwzględnieniu ilości wypijanego mleka sztucznego.

Komu grozi choroba krwotoczna noworodków?

Choroba krwotoczna częściej dotyczy wcześniaków, dzieci z porodów zabiegowych, urodzonych w zamartwicy, po aspiracji smółki i dzieci mam, które pod koniec ciąży przyjmowały leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze lub antybiotyki z grupy cefalosporyn. Ryzyko jest większe także u dzieci hipotroficznych, czyli takich, których wzrost i waga są znacznie mniejsze niż wynika to z wieku ciąży. Chorobie krwotocznej sprzyjają schorzenia wątroby, dróg żółciowych i przewodu pokarmowego (np. zespół krótkiego jelita lub przewlekła biegunka).

Witamina K dla niemowląt w kropelkach

W aptekach jest coraz więcej preparatów witaminy K dla niemowląt (Vita K, Baby K, Juvik, K-Vitum, Bobik, Vitaminum K). Można także kupić łączony preparat z witaminą D. Najwygodniejsze są te w kapsułkach typu twist-off. Wystarczy taką kapsułkę otworzyć i zawartość wycisnąć maluszkowi na język. Aby kapsułka się nie wyślizgnęła, warto zwilżyć palce wodą. Można stosować także witaminę K w kropelkach. Ponieważ porcje witaminy są małe, lepiej nie dodawać jej do odciągniętego mleka lub do napoju. Może się bowiem zdarzyć, że maluszek nie dopije mleka lub część preparatu pozostanie na ściankach butelki.

Jak długo podawać niemowlakowi witaminę K?

Gdy niemowlak karmiony piersią skończy trzy miesiące, dalsze podawanie witaminy K jest zbędne. Okres największego ryzyka choroby krwotocznej mija, a flora bakteryjna zasiedlająca jelita niemowlęcia zaczyna wytwarzać witaminę K. Z czasem także malec dostanie produkty w nią obfitujące (jaja, brokuły, szpinak, ser, ziemniaki), co w pełni zaspokaja zapotrzebowanie małego organizmu na tę witaminę.

Suplementy diety dla dzieci [wideo]

Podstawą utrzymania zdrowia jest prawidłowa dieta, w której nie brakuje żadnych składników, dlatego tak ważne jest odpowiednie układanie menu dziecka. Kiedy jednak pojawia się niedobór witamin warto wspomóc się dodatkową suplementacją. Nad tym ile i jakie suplementy poddawać dziecku powinien zawsze czuwać lekarz. Posłuchaj naszego eksperta - pediatry lek. med. Anety Górskiej-Kot.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-08-20 Publikacja: 2014-12-12
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.