Witaminy dla niemowląt. Jakie witaminy podawać dziecku, kiedy i w jakich ilościach

Mity o witaminach
fot.: STOCKXPERT

Witaminy dla niemowląt to temat dość kontrowersyjny i budzący wiele pytań. Czy każde niemowlę powinno dostawać witaminy czy tylko niektóre z dzieci? Czy witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę? Jakie witaminy dla niemowlęcia są odpowiednie, kiedy i w jakich ilościach je podawać – powinna o tym wiedzieć każda mama. Tymczasem na temat witamin dla niemowląt krąży wiele przesądów i wręcz nieprawdziwych informacji.

Witaminy dla niemowląt nie są rzeczą złą, ale nie można ich podawać w dowolny sposób. Karmienie niemowlęcia ma zasadniczy wpływ na jego rozwój i dlatego do sprawy należy podchodzić ostrożnie i nie podejmować decyzji bez konsultacji z lekarzem.

Witaminy dla niemowląt można podawać na własną rękę, bo nie zaszkodzą.

Fałsz. Brak witamin prowadzi do poważnych chorób, ale równie niebezpieczny dla organizmu jest ich nadmiar. Na przykład witaminy A, E i D, które nie rozpuszczają się w wodzie i nie są wydalane wraz z moczem, mają tendencję do gromadzenia się w organizmie i wtedy mogą być toksyczne. Nadmiar witaminy A i E może powodować ból głowy, mdłości, biegunkę, utratę apetytu, a zbyt duża ilość witaminy D – kłopoty z nerkami, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca. Dlatego, zanim podasz dziecku witaminy dla niemowląt, zawsze skonsultuj to z lekarzem – określi on bezpieczną ich dawkę.

>> Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdź etapy rozwoju dziecka!

Niemowlęta muszą otrzymywać witaminę D od pierwszego dnia życia.

Fałsz. Moment rozpoczęcia podawania witaminy D zależy od tego, czy matka przyjmowała tę witaminę w ostatnim trymestrze ciąży oraz od sposobu żywienia dziecka. Niemowlę karmione piersią, którego matka nie otrzymywała witaminy D w 3 trymestrze ciąży, wymaga rozpoczęcia podawania witaminy D od pierwszych dni życia. Według najnowszych zaleceń pediatrów jest to 400 jednostek na dobę (zwykle 1 kropla). Jeżeli matka przyjmowała witaminę D w 3 trymestrze ciąży, powinno to nastąpić w 3 tygodniu życia dziecka. Natomiast niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają dodatkowego podawania witaminy D, o ile ilość spożytego mleka pokrywa w całości dzienne zapotrzebowanie (mieszanki mleczne początkowe zawierają 40–60 jednostek witaminy D w 100 ml, mieszanki następne: 56–76). Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.

>> Dawkowanie witaminy D!

Witaminy dla niemowlaka są konieczne, jeśli mama karmiąca piersią jest wegetarianką.

Fałsz. Dziecku wystarczy tylko podawać witaminę D, tak jak wszystkim niemowlętom karmionym piersią. Natomiast możliwe, że dodatkowe witaminy będzie musiała przyjmować mama wegetarianka – w takich przypadkach lekarze zalecają suplementację witaminy B12 i żelaza, których najczęściej brakuje osobom niejedzącym mięsa. Warto też, aby mama wegetarianka jadła jak najwięcej produktów bogatych w te składniki, np. jajka, nabiał, mleko, warzywa strączkowe.

>> Jakie witaminy wzmacniają odporność dziecka?

Jeśli mama karmiąca piersią przyjmuje preparaty zawierające witaminę D, to dziecko już nie musi.

Fałsz. Niemowlętom karmionym piersią należy podawać witaminę D niezależnie od tego, czy matka też ją przyjmuje, czy nie.

Niemowlęta karmione piersią latem nie muszą otrzymywać witaminy D.

Fałsz. Wprawdzie witamina D jest wytwarzana przez organizm pod wpływem słońca, ale pediatrzy zalecają, aby w naszych warunkach klimatycznych dzieciom karmionym mlekiem matki podawać tę witaminę stale – bez względu na porę roku czy pogodę.

>> Czy warto podawać dziecku suplementy?

Witaminy dla niemowlaka są konieczne po każdym podaniu antybiotyku.

Fałsz. Antybiotyki mogą zaburzać gospodarkę witaminami, ale dotyczy to długotrwałego stosowania tych leków. Jeśli maluszek przyjmuje antybiotyk przez tydzień lub 10 dni, nie ma powodu do niepokoju. Warto natomiast pomyśleć wtedy o podawaniu preparatów probiotycznych zawierających zdrowe bakterie.

Dopóki niemowlę jest karmione piersią, dopóty trzeba mu podawać witaminę K.

Fałsz. Mleko matki jest rzeczywiście ubogie w witaminę K, która jest potrzebna organizmowi do procesu krzepnięcia krwi. Od wielu lat noworodki otrzymywały zaraz po porodzie witaminę K w zastrzyku. Od 2007 r. pediatrzy ustalili nowe zalecenia i zarekomendowali doustne podawanie niemowlakom karmionym piersią dodatkowej dawki tej substancji. Należy ją jednak podawać tylko od 2 tygodnia życia dziecka do ukończenia przez nie 3 miesiąca. Właściwą dawkę witaminy K określa lekarz – rutynowo jest to 25 mcg na dobę. Uwaga: mieszanki mleczne zawierają witaminę K, dlatego niemowlęta karmione sztucznie nie wymagają dodatkowej suplementacji.

Matka karmiąca piersią nie powinna zażywać preparatów witaminowych.

Fałsz. Jeśli kobieta obawia się, że jej dieta nie jest w pełni prawidłowa, może przyjmować w okresie karmienia piersią preparaty witaminowe – te, które zażywała w ciąży, lub specjalne dla kobiet karmiących. Wybór preparatu warto skonsultować z pediatrą.

Polecamy wideo: Jaka powinna być dieta kobiety karmiącej piersią?

Młode mamy często robią bardzo duży błąd, przechodząc zaraz po porodzie na bardzo restrykcyjną dietę. Nie jest to dobre ani dla mamy, ani dla dziecka. Należy jeść tak, aby poprzez pokarm zapewnić zdrowie swojemu dziecku. Dieta karmiącej mamy powinna obfitować w produkty pozytywnie wpływające na ilość i jakość pokarmu.

Konsultacje: dr Paweł Grzesiowski źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-04-10 Publikacja: 2008-07-25
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.