Wysypka i swędzenie skóry u dziecka – jakie mogą być przyczyny wysypki?

Wysypka i swędzenie skóry u dziecka
fot.: thinkstockphotos.com

Wysypka i swędzenie skóry u dziecka mogą być objawami alergii, AZS lub choroby zakaźnej. Twoje dziecko ciągle drapie się po buzi i rączkach? Nie może spać z powodu uporczywie swędzącej wysypki? Przyczyny problemów ze skórą przybliżymy ci w poniższym artykule.

Na skórze niemowląt i małych dzieci często pojawia się swędząca wysypka - zaczerwienienia i krostki. Ciało malca jest przecież bardzo delikatne i przez to niezwykle podatne na podrażnienia. Najczęściej takie zmiany wywołane są pieluszkowym zapaleniem skóry (czyli skutkiem drażniącego działania moczu i kału) lub przegrzaniem (tzw. potówki). Gdy jednak wysypce lub krostkom na ciele towarzyszy swędzenie – możemy być niemal pewni, że mamy w domu małego alergika. Badania pokazują, że co trzecie dziecko w Polsce cierpi na tę dolegliwość. Uczulenie to nadwrażliwość organizmu na określony alergen – składnik żywności (np. białko mleka krowiego), chemiczny (kosmetyku lub detergentu), pyłek rośliny, kurz, sierść itp. Reakcja na alergen może się objawiać dolegliwościami ze strony układu pokarmowego lub oddechowego, ale również problemami skórnymi. „Swędzącymi” objawami alergii skórnej może być pokrzywka lub wyprysk kontaktowy. Silny świąd skóry może także towarzyszyć atopowemu zapaleniu skóry.

Wysypka u dziecka: alergia czy może choroba zakaźna?

Niemowlęta karmione piersią dostają wraz z mlekiem mamy tzw. immunoglobuliny IgA, które mają zdolność zwalczania m.in. bakterii i wirusów, dzięki czemu chronią dziecko przed wieloma chorobami zakaźnymi. Jeśli dodatkowo maluszek nie ma starszego rodzeństwa – prawdopodobieństwo, że złapał ospę wietrzną lub szkarlatynę, jest naprawdę niewielkie. Jeśli zastanawiasz się, czy wysypka na ciele twojego dziecka ma podłoże alergiczne, czy zakaźne, dokładnie jej się przyjrzyj.

Wysypka uczuleniowa ma zwykle postać pokrzywki występującej symetrycznie na obu policzkach, za uszami, w zgięciach łokci i kolan lub wyprysku kontaktowego zlokalizowanego w konkretnym miejscu zetknięcia się skóry z alergenem. Wywołuje swędzenie, ale nie towarzyszy jej gorączka i złe samopoczucie – w przeciwieństwie do zmian wywołanych chorobą zakaźną. Swędząca wysypka wywołana ospą czy szkarlatyną występuje na całym ciele, a nie w określonych miejscach. W zależności od choroby ma wygląd różowych punkcików, grudek lub pęcherzyków z płynem.

>>Objawy ALERGII U DZIECKA: po czym poznać, że dziecko ma alergię?>>

Polecamy też

Alergia kontaktowa u dzieci: wysypka, pokrzywka, obrzęk - wideo

Alergia kontaktowa u dzieci, której objawami mogą być: wysypka, pokrzywka czy obrzęk, jest coraz częstszym problemem. Wielu specjalistów sądzi, że alergia kontaktowa u dzieci może być wywoływana zbyt dużą ilością chemii w otoczeniu.

Wysypka u dziecka a atopowe zapalenie skóry

AZS jest chorobą o podłożu alergicznym. Często kojarzone jest ze skazą białkową, gdyż to właśnie uczulenie na mleko krowie jest najczęstszą przyczyną zmian atopowych. Może jednak pojawić się też jako reakcja na pyłki, roztocza, pleśnie czy chemikalia.

Badania pokazują, że na AZS wpływają czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczenie powietrza czy nadmierna ilość detergentów. Atopowe zapalenie skóry pojawia się zazwyczaj w pierwszym roku życia i charakteryzuje się swędzącą wysypką w postaci czerwonych krostek zlewających się w plamy czy błyszczących rumieńców na buzi dziecka (rodzice często określają je jako „lakierowane policzki”). Może się objawiać również ciemieniuchą lub wysypką z pęcherzykami wypełnionymi sączącą się wydzieliną. U starszych dzieci AZS przyjmuje postać liszajów w zgięciach kończyn, wokół szyi, na twarzy. Skóra dziecka z AZS jest nadmiernie przesuszona, szorstka, niekiedy zaczerwieniona i łuszcząca się. Swędzenie jest tak silne, że nie pozwala dziecku spać i powoduje ciągłe rozdrażnienie. Walka z atopowym zapaleniem skóry nie jest prosta i trwa często nawet kilka lat. Podstawą jest unikanie uczulających substancji – dieta eliminacyjna (np. wykluczająca spożywanie białka mleka krowiego) czy rezygnacja z konkretnych kosmetyków. Leczenie polega też na zwalczaniu objawów – nawilżaniu i natłuszczaniu. Bardzo staranna pielęgnacja skóry chorego malucha ma na celu złagodzenie uporczywego swędzenia i zapobieganie powikłaniom po rozdrapaniu zmian skórnych, np. nadkażeniu grzybami czy bakteriami. Pocieszające jest to, że bardzo często, choć nie zawsze, AZS ustępuje wraz z wiekiem.

>>Atopowe zapalenie skóry u dziecka. Jak pielęgnować skórę dziecka chorego na AZS?>>

To ci sie przyda >> Jak dbać o delikatną skórę dziecka podczas wakacji?

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-06-13 Publikacja: 2016-07-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.