Pokrzywka u dzieci. Po czym ją poznać i jak złagodzić?

2022-03-22 15:51

Pokrzywka u dzieci ma zwykle podłoże alergiczne. Wysypka uczuleniowa w postaci pokrzywki występującej symetrycznie pojawia się zwykle na twarzy na obu policzkach, za uszami, w zgięciach łokci i kolan, ale nie tylko. Przeczytaj, czym jest pokrzywka u dzieci i jakie są jej objawy.

Co to jest pokrzywka i jakie są jej objawy?
Autor: Getty images Co to jest pokrzywka i jakie są jej objawy?

Pokrzywka u dziecka - tak nazywamy zaczerwienienie i bąble oraz pęcherzyki pojawiające się na twarzy, tułowiu lub kończynach. Zmiany na skórze powodują uporczywe swędzenie i mogą obejmować obszar kilku milimetrów lub kilku centymetrów. Może pojawić się w dowolnej części ciała. Pokrzywka pokarmowa najczęściej widoczna jest na policzkach oraz w zgięciach łokci i kolan. Co to jest pokrzywka u dziecka i jakie są jej objawy?

Spis treści

  1. Jak przebiega pokrzywka u dzieci?
  2. Przyczyna pokrzywki
  3. Pokrzywka na ciele dziecka - jak złagodzić jej objawy?
O czym świadczy wysypka u niemowlaka?
Ważne

Pokrzywka przy ucisku blednie. Różni się też od wysypki spowodowanej np. chorobą zakaźną, brakiem temperatury i innych objawów, np. powiększonych węzłów chłonnych, złego samopoczucia.

Jak przebiega pokrzywka u dzieci?

Pokrzywka u dziecka utrzymuje się najczęściej przez kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin po spożyciu uczulającej potrawy lub znajdującego się w jedzeniu konserwantu czy barwnika.

Bąble pokrzywkowe znikają w ciągu od 30 minut do 24 godzin, jednak samo zaczerwienienie i swędzenie może pozostawać na skórze nawet do 6 tygodni. Pokrzywka utrzymująca się dłużej nosi nazwę pokrzywki przewlekłej.

Czytaj: Plamki i krostki: jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?

Przyczyna pokrzywki

Pokrzywka jest najczęściej objawem alergii na pokarmy (te, które spożywa dziecko bezpośrednio lub te, które ty jesz, karmiąc niemowlę piersią), na leki czy jad owadów. Rzadziej zmiany są skutkiem działania zimna lub promieni UV.

Często pokrzywka jest objawem alergii krzyżowej, co oznacza, że może być wywołana nie tylko pokarmem, ale i alergenami wziewnymi, zbliżonymi budową do uczulającego alergenu pokarmowego.

Pod względem czynników wywołujących pokrzywkę, dzielimy ją na:

  • pokrzywkę idiopatyczną - o nieznanym podłożu, której może towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy
  • polekową - będącą skutkiem uczulenia na składnik leku, np. (np. penicylinę)
  • pokarmową - jej przyczyną jest alergia na mleko, owoce, orzechy, ryby, skorupiaki, soję itd.
  • fizyczną - wywołaną zimnem, tarciem, słońcem, uczuleniem na wodę itp.
  • niealergiczną - występującą po spożyciu leków zaostrzających objawy pokrzywki
  • cholinergiczną - będąca wynikiem wzrostu temperatury ciała np. po wysiłku. zarówno wysiłkiem fizycznym, jak i ogrzaniem ciała w pozycji biernej
  • aspirynową - jest reakcją na aspirynę zawartą w lekach, ale i w produktach spożywczych (awokado, maliny, tymianek, barwniki)
  • kontaktową - po bezpośrednim zetknięciu się z alergenem, np. lateksem, żywicą itd.

Czytaj: Alergia krzyżowa u dzieci: objawy, lista alergenów krzyżowych

Pokrzywka u niemowlaka: przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka na ciele dziecka - jak złagodzić jej objawy?

Jedynym sposobem zapobiegania pokrzywce jest unikanie potraw uczulających. Niekiedy jednak trudno jest je ustalić. Jeśli więc mimo zastosowania diety eliminacyjnej na skórze dziecka pojawią się charakterystyczne zmiany, można jedynie postarać się złagodzić ich uciążliwe objawy.

Należy podać dziecku wapno lub – po konsultacji z lekarzem – lek przeciwalergiczny. Najczęściej są to leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty, albo leki nowej generacji z zawartością lewocetyryzyny.

Czasami swędzenie jest tak silne, że malec drapie się do krwi. Aby tego uniknąć, obetnij mu na krótko paznokcie, a niemowlęciu załóż na dłonie cieniutkie rękawiczki.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?

Stop alergii pokarmowej. Co warto wiedzieć o uczuleniu na jedzenie?

Kontaktowe zapalenie skóry - leczenie. Co wywołuje wyprysk kontaktowy?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza