Zęby u dziecka – kiedy wyrzynają się zęby mleczne, a kiedy zęby stałe?

zabkowanie u dziecka kiedy wyrzynaja sie zeby mleczne a kiedy zeby stale
fot.: photos.com

Ząbkowanie, czyli proces wyrzynania się zębów mlecznych, to dość bolesne doświadczenie dla dziecka. Większość ząbkujących maluszków mocno się ślini, ma podwyższoną temperaturę, często płacze, źle sypia i nie chce jeść, bo rozpulchnione dziąsła bolą i swędzą. Przeczytaj, jak łagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem i dowiedz się, kiedy wyrzynają się mleczaki, a kiedy zęby stałe.

Pierwszym objawem świadczącym o tym, że niemowlę ząbkuje jest obfite ślinienie się. Maluszek ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła, które bardzo swędzą, dlatego tak często wkłada rączki i zabawki do buzi. Może także mieć stan podgorączkowy, być płaczliwy i rozdrażniony. Ząbkującemu dziecku można ulżyć, smarując jego dziąsła specjalnym żelem na ząbkowanie, masując je za pomocą silikonowych nakładek na palec, dając mu do gryzienia schłodzone w lodówce gryzaczki lub przemywając dziąsła naparem z rumianku.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

>> Afty w buzi dziecka sprawiają ból i powodują rozdrażnenie. Można im jednak zapobiegać, a gdy się pojawią, skutecznie zaradzić!

W jakiej kolejności wyrzynają się zęby mleczne?

Zęby mleczne wyrzynają się w ciągu około 2 lat i przeważnie pojawiają się w określonej kolejności:

  • dolne jedynki (siekacze środkowe) – wyrastają miedzy 6. a 11. miesiącem życia dziecka
  • górne jedynki (siekacze środkowe) – pojawiają się między 6. a 12. miesiącem
  • górne dwójki (siekacze boczne) – wyrzynają się między 6. a 16. miesiącem
  • dolne dwójki (siekacze boczne) – pojawiają się między 7. a 18. miesiącem
  • Czwórki (zęby trzonowe pierwsze) – wyrastają miedzy 10. a 19. miesiącem
  • Trójki (kły) – pojawiają się między 15. a 24. miesiącem życia
  • Piątki (zęby trzonowe drugie) – wyrzynają się między 21. a 31. miesiącem życia.

Kolejność wyrzynania się zębów jest ustalona, ale może się zdarzyć, że dziecku najpierw wyjdą jedynki, potem trójki, a dopiero potem dwójki. Nie należy z tego robić problemu – czas wyrzynania się zębów jest uwarunkowany genetycznie. Zdarzają się też, choć rzadko, sytuacje, że dziecko urodzi się z ząbkiem – jeśli jest on mocny, zostawia się go, gdy się chwieje lub podrażnia wargi albo język – wtedy się go usuwa. Gdy proces wyrzynania się zębów mlecznych zostanie zakończony, dziecko powinno mieć w sumie 20 ząbków – po dziesięć na górze i na dole.

Zapoznaj się również z kalendarzem ząbkowania >>

Zęby mleczne – leczyć czy nie?

Oczywiście najlepiej jest nie dopuścić do rozwoju próchnicy – dbać o odpowiednią dietę dziecka, nie pozwalać, by jadło zbyt dużo słodyczy i pilnować, by dbało o higienę jamy ustnej. Ale co zrobić, gdy mimo wszystko próchnica zaatakuje?

Dawniej uważano, że lepiej usuwać mleczaki z próchnicą, dziś stanowisko stomatologów i ortodontów jest odmienne. Należy je leczy, bo po pierwsze przedwcześnie usunięte zęby mleczne grożą wadami zgryzu, a po drugie nieleczona próchnica może się przenieść na zęby stałe. Dlatego rodzice powinni regularnie chodzić z dzieckiem na kontrole stomatologiczne.

Przeczytaj również: Sposoby na bolesne ząbkowanie

Kiedy się wyrzynają zęby stałe?

Mniej więcej od 6. roku życia dziecku zaczynają wypadać zęby mleczne, a na ich miejscu pojawiają się zęby stałe. Proces wyrzynania się stałych zębów zostaje zakończony około 12. roku życia, ale należy pamiętać, że jeszcze około 18. roku (czasem nawet później) wyrzynają się - już jako ostatnie - zęby mądrości. Zębów stałych jest więcej niż mlecznych - w sumie 32 i dzielą się na: siekacze (jest ich 8), kły (4), zęby przedtrzonowe (8) i zęby trzonowe (jest ich 12). To, czy będą nam one długo służyć i w jakim zachowamy je stanie, zależy w dużej mierze od nas - od tego czy, bedziemy o nie dbać, odpowiednio je pielęgnować i nie będziemy zaniedbywać kontroli stomatologicznych.

Nie przegap

Ząbkowanie

Ząbkowanie zaczyna się kilka tygodni przed tym, gdy zobaczysz wyrzynający się pierwszy ząb dziecka. Dlatego też już w piątym miesiącu życia dziecka, możesz zauważyć u niemowlaka objawy ząbkowania. Nadmierne ślinienie, wkładanie rączek do buzi, częstsze marudzenie - to normalne objawy zwiastujące wyrastanie pierwszych zębów. Zapytaliśmy eksperta kiedy dzieci zaczynają ząbkować, w jakiej kolejności rosną zęby, jak łagodzić ból związany z ząbkowaniem i co powinno nas skłonić do wizyty z dzieckiem u lekarza.

Aktualizacja: 2017-06-26 Publikacja: 2012-12-19
Ocena: 1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.