Komfort dziecięcej buzi podczas podróży - jak radzić sobie z aftami u dzieci?

Afty u dzieci
Afty mogą się pojawić na skutek niedostatecznej troski o czystość i częstego wkładania do ust różnych przedmiotów (co u małych dzieci jest normalne).

Afty w buzi dziecka sprawiają ból, co może skutecznie popsuć udane wakacje. A podczas podróży nie trudno o sytuacje, które mogą spowodować ich powstanie. Warto się odpowiednio zabezpieczyć, pakując do podręcznej apteczki preparat, który przyspieszy gojenie ranki.

Na podróż z dziećmi warto się dokładnie przygotować. To czas, kiedy dajemy dziecku sporo swobody, co oznacza, że ma ono częściej kontakt z potencjalnymi zagrożeniami. Dzieci - szczególnie te młodsze - poznają świat w dużej mierze przez buzię. Podczas podróży w okolicy ust mogą się więc znaleźć przedmioty, które niekoniecznie im służą: zanieczyszczone zabawki czy poręcze na placu zabaw, zabrudzony piasek na plaży. Obiad w przypadkowej knajpce przy plaży to również pewne niebezpieczeństwo. To wszystko może zaowocować przeniesieniem zanieczyszczeń w okolice ust, a nawet do jamy ustnej. Nie wszystkie zagrożenia możemy wyeliminować, ale konsekwencjom wielu z nich można szybko zaradzić. Pierwszym objawem, że u dziecka pojawiło się zapalenie jamy ustnej, bywa jego rozdrażnienie, niechęć do jedzenia i picia, niespokojny sen i częste wybudzanie. Dopiero nieco później ukazują się winowajcy tego stanu rzeczy: bolesne wypryski.  Jak sobie z nimi radzić?

Co to są afty?

Afty to ubytki błony śluzowej, czyli drobne ranki o zabarwieniu białawym lub żółtawym (poprzedzone pojawieniem się grudki), z wyraźną czerwoną obwódką. Mają okrągły lub owalny kształt, wielkość kilku milimetrów. Mogą występować pojedynczo lub po kilka, pojawiać się w każdym miejscu w buzi, ale najczęściej na wewnętrznej stronie wargi, zewnętrznym brzegu języka lub pod językiem. Afty sprawiają, że dziecko obficie się ślini i niechętnie je. To zrozumiałe, bo afty bolą - podczas jedzenia, czynności higienicznych, nawet mówienie może sprawiać dziecku trudność. Zwykle goją się same w ciągu 1–2 tygodni. Mogą jednak nawracać. Mają skłonność do występowania rodzinnego: jeśli mama lub tata często miewają afty, może je mieć także dziecko.

Skąd się biorą afty?

Mogą pojawiać się one samoistnie w wyniku zaburzeń układu odpornościowego oraz na skutek współistniejących chorób lub nieprawidłowości. Afty mogą się pojawić na skutek niedostatecznej troski o czystość, częstego wkładania do ust różnych przedmiotów (co u małych dzieci jest normalne), urazów, a także jako efekt osłabienia, np. podczas infekcji. Bywają jednym z objawów alergii lub nietolerancji pokarmowej, a także niedoboru witamin lub składników mineralnych. Częściej dokuczają dzieciom z anemią. Mogą być związane z innymi chorobami, np. zapaleniem przewodu pokarmowego lub zespołem złego wchłaniania.

Jak postępować, gdy pojawią się afty?

Jeśli afty dokuczają niemowlęciu, trzeba codziennie sterylizować butelki i smoczki. U starszych dzieci niezbędne jest częste mycie rąk dziecka, a także dbanie o to, aby dziecko nie wkładało do buzi zabawek o wątpliwej czystości. Zwykle to wystarcza, aby afty mogły się wygoić. Niestety proces gojenia trwa zazwyczaj ok. 1-2 tygodni, co może skutecznie zepsuć wakacje całej rodzinie. Dlatego doraźnie warto zastosować dostępne bez recepty preparaty na afty.

Jak wybrać odpowiedni preparat na afty dla dziecka?

Należy pamiętać o tym, że wiele preparatów  na afty i uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej dostępnych  na rynku nie jest zarejestrowanych do  stosowania u dzieci lub mają liczne ograniczenia dot. wieku dziecka  oraz częstości dawkowania i dobrać taki, który jest odpowiedni do wieku dziecka i rodzaju oraz umiejscowienia zmiany.  Preparaty dostępne w aptece mogą zdecydowanie przyspieszyć leczenie aft, a jednocześnie przyniosą dziecku ulgę. Powinien również powlekać chorobowo zmienione miejsce, izolując wykwity od środowiska jamy ustnej. To przyspieszy gojenie i pomoże ograniczyć rozwój aft. 

Nie bez znaczenia jest konsystencja preparatu i jej zdolność do trzymania się zmienionej tkanki. Dzięki silnym właściwościom adhezyjnym, preparat leczniczy  może utrzymywać się na śluzówce błony jamy ustnej na tyle długo, aby składniki lecznicze mogły wniknąć w uszkodzone miejsce. Obecność śliny w jamie ustnej oraz ruchy języka, stanowią duże utrudnienie dla utrzymania się preparatu na zmienionej chorobowo błonie śluzowej.

Przygotowując podręczną wakacyjną apteczkę wybierz preparat łatwy w aplikacji i taki, którego smak będzie odpowiadał najmłodszym, aby dziecko nie unikało aplikacji. Powinien być pozbawiony substancji, co do których doniesienia medyczne są niejednoznaczne i dotyczy to również substancji dodatkowych, np. niektórych środków konserwujących (parabenów).  Nie powinien zawierać alkoholu (nie piecze podczas nakładania) ani cukrów  (ich zawartość stwarza ryzyko próchnicy). Warto dobrać odpowiednią formę preparatu do rodzaju i umiejscowienia zmiany oraz wieku pacjenta:

  • Żel - preparaty żelowe sprawdzą się w leczeniu pojedynczych, ograniczonych zmian w jamie ustnej;
  • Spray - w trudno dostępnych miejscach, na przykład na tylnej ścianie gardła – lepszym wyborem będzie forma spray’u. Umożliwi ona  aplikację bez zbędnego narażania dziecka na wywołanie odruchu wymiotnego;
  • Płyn do płukania jamy ustnej - gdy zmiany są rozlane, a dziecko rozumie i wykonuje nasze polecenia warto wybrać formę płynu do płukania jamy ustnej, która najłatwiej pokryje zmienione chorobowo miejsca w jamie ustnej.
Dobrze wiedzieć

Jeśli afty często nawracają lub nie ustępują po kilku dniach, poradź się lekarza. Nie bagatelizuj nawracających lub trudno gojących się aft, ponieważ mogą być objawem anemii lub alergii. Aby wykryć niedokrwistość, konieczne jest badanie krwi. To ważne, bo anemia może zaburzać rozwój dziecka.

Nie myl aft z pleśniawkami

Pleśniawki wywoływane są przez drożdżaki. Zwykle są skutkiem niedostatecznej higieny. Na śluzówce wewnątrz buzi pojawiają się białawe lub biało-czerwone naloty przypominające kożuch. Mogą mieć różny kształt i wielkość. Najczęściej są na języku, ale mogą zajmować także podniebienie, śluzówkę policzków, warg, a nawet dziąsła. Nalotów nie wolno zdrapywać, bo w ich miejsce powstają czerwone ranki, które mogą krwawić. Pleśniawki powodują ból, więc dziecko nie chce jeść ani pić. W przypadku pleśniawek należy zastosowac terapię przeciwgrzybiczą.

Aktualizacja: 2017-07-11 Publikacja: 2017-07-11
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.