Wiemy, jak uchronić dziecko przed zapaleniem opon mózgowych

2023-06-14 15:01

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt rzadko występuje, ale czasem się zdarza. Powikłania po zapaleniu opon mózgowych mogą być poważne: utrata słuchu lub wzroku, porażenia nerwów, uszkodzenia narządów czy upośledzenie umysłowe. Dlatego trzeba zapobiegać zapaleniu opon mózgowych, stosując szczepienia ochronne.

Dziewczynka zakrywająca oczy w czasie szczepienia
Autor: Getty images Zapalenie opon mózgowych u niemowląt - jak uchronić dziecko przed tą groźną chorobą?

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to groźna choroba wywołana wirusem lub bakterią, która atakuje płyn mózgowo-rdzeniowy w otwartych przestrzeniach mózgu, chroniących mózg i rdzeń kręgowy. Najczęstsze przyczyn zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to bakteria Hib, pneumokoki i meningokoki.

Skutecznym sposobem zapobiegania zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych u niemowląt są szczepienia (oczywiście poza przestrzeganiem podstawowych zasad higieny). 

Spis treści

  1. Co to jest zapalenie opon mózgowych?
  2. Zapaleniu można zapobiec - szczepionka przeciwko pneumokokom
  3. Szczepienia przeciwko meningokokom
  4. Szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce
  5. Szczepienie przeciwko Hib
Tej wysypki nie pomylisz z niczym innym. Jak wygląda sepsa u dziecka?

Co to jest zapalenie opon mózgowych?

Zapalenie opon mózgowych to infekcja, która powoduje obrzęk trzech cienkich warstw tkanki otaczającej mózg i rdzeń kręgowy. Choroba ta jest niebezpieczna, może bowiem powodować długotrwałe powikłania, a nawet śmierć. 

Bakterie, które mogą powodować zapalenie opon mózgowych to m.in. Escherichia coli (lub E. coli),pneumooki i meningokoki, Haemophilus influenzae typu b (Hib). Wirusy odpowiedzialne za te chorobę, to najczęściej polio, świnka czy wirus opryszczki pospolitej (HSV).

Na większość bakterii wywołujących zapalenie opon mózgowych istnieją szczepienia, na wirusy - niestety nie znana jest żadna profilaktyka. Jakie są objawy zapalenia opon mózgowych?

Objawy zapalenia opon mózgowych różnią się w zależności od przyczyny infekcji i wieku dziecka. Do najczęstszych symptomów infekcji u niemowląt należą: płaczliwość, gorączka, senność i osłabienie, prężenie ciała, wypukłe ciemiączko. U starszych dzieci pojawia się ból szyi i karku, głowy, dezorientacja, brak apetytu, drgawki oraz nudności i wymioty.

Czytaj również: Zapalenie opon mózgowych u niemowląt - co to za choroba?

Sepsa, czyli posocznica: przyczyny, objawy, leczenie sepsy u dzieci

Zapaleniu można zapobiec - szczepionka przeciwko pneumokokom

Szczepienie przeciwko pneumokokom dzieci jest szczególnie ważne, ponieważ 60 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i 5–10 proc. dorosłych ma te bakterie w gardle, nie zdając sobie z tego sprawy.

Tacy bezobjawowi nosiciele mogą zarażać nieświadomie otoczenie podczas kichania, wydmuchiwania nosa lub obdarowywania niemowlęcia pocałunkami. 

Od kilku lat szczepionka przeciw pneumokokom znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Dotyczy to dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. 

Niemowlę, które dostaje pierwszą dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom w drugim miesiącu życia (po ukończeniu 6. tygodnia), powinno dostać jeszcze dwa zastrzyki w pierwszym półroczu i czwartą dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom po pierwszych urodzinach (2, 4, 13-15 miesiąc życia).

Jeśli niemowlę dostanie pierwszą dawkę po skończeniu sześciu miesięcy, liczba dawek maleje o jedną, ale przez pół roku dziecko nie jest chronione przed tymi potencjalnie groźnymi bakteriami.

Szczepienia przeciwko meningokokom

Istnieją szczepionki przeciwko meningokokom grupy B, grupy C oraz przeciwko meningokokom grupy A, C, W i Y. Nie są obowiązkowe, ale zalecane przez lekarzy, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli.

Jeśli jest jednak szansa, aby ochronić dziecko przed tymi serotypami, to warto z tego skorzystać. Rozpoczynając szczepienie w pierwszych miesiącach życia, trzeba podać niemowlęciu dwie dawki w odstępie dwóch miesięcy, a trzecią, przypominającą, w drugim roku życia.

Gdy zdecydujecie się na pierwszą dawkę szczepionki po ukończeniu przez malca roku, wystarczy już tylko jedna dawka.

Szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce

Po pierwszych urodzinach dziecka lepiej nie zapominać o szczepieniu przeciwko odrze, śwince i różyczce. Te wirusy także mogą wywoływać powikłania, a jednym z możliwych jest właśnie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zgodnie z kalendarzem szczepień szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce powinna być podawana niemowlętom w 2. roku życia (konkretnie w 13.-14. miesiącu życia). Dawka przypominająca przypada w szkole podstawowej, gdy dziecko ma 10 lat.

Szczepienie przeciwko Hib

Bakterii Haemophilus influenzae typu b występują na całym świecie. Najgroźniejsza jest dla dzieci w pierwszych dwóch latach życia, bo ich układ odpornościowy nie radzi sobie z patogenem.

Hib atakuje oczywiście również starsze dzieci i dorosłych. Nie wszyscy chorują, niektórzy są tylko nosicielami infekcji. Ale u innych, zwłaszcza małych dzieci, Hib może powodować poważne infekcje, w tym zapalenie opon mózgowych, płuc, gardła.

Zapalenie opon mózgowych Hib może powodować uszkodzenie mózgu lub utratę słuchu, a nawet śmierć. Istnieje  szczepionka przeciwko Hib, która jest od lat w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Podaje się ją w 2. miesiącu życia, gdy malec skończy sześć tygodni. Druga dawka wypada na przełomie 3. i 4. miesiąca, a trzecia w 5.–6. miesiącu. Czwartą dawkę, przypominającą, maluchy powinny otrzymać między 16. a 18. miesiącem.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza