Zatwardzenie u niemowląt. Jak pomóc dziecku, które ma zaparcia?

Zatwardzenie u niemowląt. Jak pomóc dziecku, które ma zaparcia?
fot.: photos.com
Zatwardzenie u niemowląt. Jak pomóc dziecku, które ma zaparcia?

Zatwardzenie u niemowlaka rozpoznasz po tym, że dziecko płacze podczas wypróżniania się a efektem tego cierpienia jest jedynie mała zbita kupka. Zatwardzenie nawet u tak małego dziecka należy jak najszybciej pokonać. Oto sposoby na zaparcia u niemowlaka, kóre pomogą ci szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Postępując zgodnie z nim pomożesz swojemu dziecku zwalczyć zaparcia.

Zaparcia u niemowląt, to obok koloru kupki i biegunki główny "żołądkowy" temat rozmów rodziców, którzy szukają odpowiedzi na pytanie co robić, gdy dziecko ma zatwardzenie. Pierwsze miesiące życia dziecka upływają wokół tematu jego kupki. Tak, tak, o tym rodzice mogą mówić godzinami. I wszystko jest OK, jeśli pieluszka jest regularnie zapełniana. Poważny problem pojawia się, gdy niemowlę nie może oddać stolca. Tego żaden rodzic nie przegapi. Bo, po pierwsze, ma codzienne baczenie na wypróżnianie się dziecka. Po drugie, brzuszek malca jest wtedy okrągły i twardy. Po trzecie, niemowlę okazuje dyskomfort i zwykle głośno plącze z powodu bólu. Po czwarte wreszcie, wypróżnianie okupione jest łzami dziecka, a w pieluszce lądują małe, zbite kupki. Nie ma na co czekać, trzeba działać. Każda godzina zwłoki, jeszcze pogarsza sytuację.

Skąd to zatwardzenie u niemowlaka?

Najbardziej odporne na zatwardzenia są niemowlęta w pierwszych miesiącach życia, jeżeli są karmione wyłącznie piersią. Ale uwaga! Tu również mogą być wyjątki, zwłaszcza jeśli pojawi się uczulenie. Na zatwardzenia bowiem cierpi wielu małych alergików. Poza tym zatwardzenie może być wywołane zaburzeniami mikroflory jelitowej w wyniku np. podawania dziecku antybiotyku. Najwięcej jednak przypadków problemów niemowląt z oddawaniem stolca pojawia się w drugim półroczu ich życia, kiedy zaczynają jeść „dorosłe” pokarmy. Rozszerzanie diety jest dla żołądka niemowlęcia wielką rewolucją, w czasie której często pojawiają się komplikacje w postaci zarówno biegunki, jak i zaparć oraz zatwardzenia.

>> Woda dla zdrowia – ale którą warto pić?

Czym jest zatwardzenie? Czy, gdy dziecko robi kupkę co 2-3 dni to znaczy, że ma zaparcie?

To mit, że zatwardzenie musi się wiązać ze zbyt rzadkim oddawaniem stolca. Oczywiście, wypróżnianie się co 2-3 dni może kończyć się zatwardzeniem, ale nie musi. Wiele dzieci ma taką przemianę materii i o ile dobrze przybierają na wadze oraz nie mają innych dolegliwości, nie ma się czym niepokoić. Gorzej, gdy po tych 2, 3 dniach w pieluszce znajdujemy nadmiernie zbity stolec. Taki również może pojawiać się codziennie i tego nie wolno bagatelizować. Sytuacja może być jeszcze bardziej niepokojąca, jeśli zatwardzeniu towarzyszą inne objawy, tj. ból brzuszka oraz ból przy wypróżnianiu, wzdęcia, płaczliwość dziecka, gorszy apetyt i słabe przybieranie na wadze.

Co robić, gdy dziecko ma zatwardzenie?

Jeśli niemowlę jest karmione piersią, przyjrzyj się swojej diecie, czy nie obfituje ona w produkty powodujące zaparcia (np. białe pieczywo, smażone potrawy, słodycze) oraz czy pijesz wystarczającą ilość wody. Włącz do codziennego jadłospisu produkty obfitujące w błonnik, tj. świeże i surowe warzywa oraz owoce; pieczywo gruboziarniste oraz kasze. Staraj się przystawiać niemowlę do piersi jak najczęściej, choćby na kilka minut, by wypiło pierwsze krople mleka, które są bardziej wodniste i łatwostrawne. Poza tym możesz podawać dziecku w butelce przegotowaną wodę lub herbatkę rumiankową dla niemowląt.
W przypadku powtarzających się zaparć u małego niemowlęcia karmionego butelką, należy poradzić się pediatry, czy nie jest konieczna zmiana mleka na inne oraz po analizie przyrostu masy ciała rozważyć dopajanie dziecka wodą (by nie zaburzyć apetytu niemowlęcia).
Natomiast w przypadku niemowląt, które mają już rozszerzoną dietę, należy:

  • unikać kleików, kaszki ryżowej, tartej marchewki i gotowanego jabłka;
  • nie wprowadzać przej jakiś czas kolejnych „nowości” do diety;
  • podawać większe ilości picia – przegotowaną wodę źródlaną, rozcieńczone soki jabłkowy, gruszkowy i śliwkowy;
  • skorzystać z babcinych sposobów, tj. dodawanie do posiłku łyżki oliwy z oliwek, podawanie domowego kompotu z suszonych śliwek, a przed snem kilku łyżek jogurtu naturalnego oraz ciepłego naparu z rumianku;
  • zadbać o większą dawkę ruchu dziecka – potrenuj z nim przewrotki na macie edukacyjnej, turlaj go i porządnie połaskocz;
  • podać laktulozę w syropie – w aptece bez recepty kupisz np. Lactulosum, Duphalac, Normalac (stosuj je zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na ulotce informacyjnej).
Dobrze wiedzieć

Pamiętaj, że niemowlęciu nie można podawać żadnych leków przeczyszczających lub robić lewatywy. To mogą być jedynie zalecenia lekarzy. I absolutnie nie wolno wkładać do odbytu np. termometru, bo można dotkliwie zranić delikatną śluzówkę.

Uwaga! Jeżeli sytuacja się powtarza, należy skonsultować się z lekarzem. Może będzie konieczna również wizyta u alergologa.

To ważne! Skutkiem oddawania zbitego stolca może być podrażnienie śluzówki odbytu. Nie zasypuj jej pudrem, lecz delikatnie posmaruj cienką warstwą maści z cynkiem. Gdyby podrażnienie nie znikało, koniecznie poradź się lekarza, aby uniknąć częstej w tym miejscu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Aktualizacja: 2017-06-26 Publikacja: 2012-03-07
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.