Zatwardzenie u niemowląt. Jak pomóc dziecku, które ma zatwardzenie?

2020-06-22 13:25

Zatwardzenie u niemowlaka rozpoznasz po tym, że dziecko płacze podczas wypróżniania się, a efektem tego cierpienia jest jedynie mała zbita kupka. Zatwardzenie nawet u tak małego dziecka należy jak najszybciej pokonać. Przeczytaj albo posłuchaj i poznaj sposoby na zaparcia u niemowlaka, które pomogą ci szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów.

Zatwardzenie u niemowląt. Jak pomóc dziecku, które ma zatwradzenie?
Autor: Getty images

Zatwardzenie u niemowląt, to obok koloru kupki i biegunki główny "żołądkowy" temat rozmów rodziców, którzy szukają odpowiedzi na pytanie co robić, gdy dziecko ma zatwardzenie i jak mu pomóc?

Pierwsze miesiące życia dziecka upływają wokół tematu jego kupki. Tak, tak, o tym rodzice mogą mówić godzinami. I wszystko jest OK, jeśli pieluszka jest regularnie zapełniana. Poważny problem pojawia się, gdy niemowlę nie może oddać stolca.

Tego żaden rodzic nie przegapi. Bo, po pierwsze, ma codzienne baczenie na wypróżnianie się dziecka. Po drugie, brzuszek malca jest wtedy okrągły i twardy. Po trzecie, niemowlę okazuje dyskomfort i zwykle głośno plącze z powodu bólu. Po czwarte wreszcie, wypróżnianie okupione jest łzami dziecka, a w pieluszce lądują małe, zbite kupki.

Nie ma na co czekać, trzeba działać. Każda godzina zwłoki, jeszcze pogarsza sytuację.

Spis treści

  1. Skąd to zatwardzenie u niemowlaka?
  2. Czym jest zatwardzenie u niemowląt?
  3. Co robić, gdy niemowlę karmione piersią ma zatwardzenie?
  4. Co robić, gdy niemowlę karmione butelką ma zatwardzenie?

Skąd to zatwardzenie u niemowlaka?

Najbardziej odporne na zatwardzenia są niemowlęta w pierwszych miesiącach życia, jeżeli są karmione wyłącznie piersią. Ale uwaga! Tu również mogą być wyjątki, zwłaszcza jeśli pojawi się uczulenie.

Na zatwardzenia bowiem cierpi wielu małych alergików. Poza tym zatwardzenie może być wywołane zaburzeniami mikroflory jelitowej w wyniku np. podawania dziecku antybiotyku. Najwięcej jednak przypadków problemów niemowląt z oddawaniem stolca pojawia się w drugim półroczu ich życia, kiedy zaczynają jeść „dorosłe” pokarmy.

Rozszerzanie diety jest dla żołądka niemowlęcia wielką rewolucją, w czasie której często pojawiają się komplikacje w postaci zarówno biegunki, jak i zaparć oraz zatwardzenia.

Czytaj: Zaparcia nawykowe u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Zaparcia u dzieci. Co robić, gdy dziecko nie może zrobić kupki?

Jak zwalczyć zaparcia u dziecka? WIDEO

Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?
Pamiętaj!

Niemowlęciu nie można podawać żadnych leków przeczyszczających lub robić lewatywy. To mogą być jedynie zalecenia lekarzy. I absolutnie nie wolno wkładać do odbytu np. termometru, bo można dotkliwie zranić delikatną śluzówkę.

Skutkiem oddawania zbitego stolca może być podrażnienie śluzówki odbytu. Nie zasypuj jej pudrem, lecz delikatnie posmaruj cienką warstwą maści z cynkiem. Gdyby podrażnienie nie znikało, koniecznie poradź się lekarza, aby uniknąć częstej w tym miejscu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Czym jest zatwardzenie u niemowląt?

To mit, że zatwardzenie musi się wiązać ze zbyt rzadkim oddawaniem stolca. Oczywiście, wypróżnianie się co 2-3 dni może kończyć się zatwardzeniem, ale nie musi. Wiele dzieci ma taką przemianę materii i o ile dobrze przybierają na wadze oraz nie mają innych dolegliwości, nie ma się czym niepokoić.

Gorzej, gdy po tych 2, 3 dniach w pieluszce znajdujemy nadmiernie zbity stolec. Taki również może pojawiać się codziennie i tego nie wolno bagatelizować. Sytuacja może być jeszcze bardziej niepokojąca, jeśli zatwardzeniu towarzyszą inne objawy, tj. ból brzuszka oraz ból przy wypróżnianiu, wzdęcia, płaczliwość dziecka, gorszy apetyt i słabe przybieranie na wadze.

Co robić, gdy niemowlę karmione piersią ma zatwardzenie?

Jeśli niemowlę jest karmione piersią, przyjrzyj się swojej diecie, czy nie obfituje ona w produkty powodujące zaparcia (np. białe pieczywo, smażone potrawy, słodycze) oraz czy pijesz wystarczającą ilość wody. Unikaj słodyczy i bananów, a wzbogać dietę o produkty zawierające błonnik, np. razowe pieczywo, gruboziarniste kasze i surowe warzywa.

Włącz do codziennego jadłospisu produkty obfitujące w błonnik, tj. świeże i surowe warzywa oraz owoce, pieczywo gruboziarniste oraz kasze. Staraj się przystawiać niemowlę do piersi jak najczęściej, choćby na kilka minut, by wypiło pierwsze krople mleka, które są bardziej wodniste i łatwostrawne. Poza tym możesz podawać dziecku w butelce przegotowaną wodę lub herbatkę rumiankową dla niemowląt.

Co robić, gdy niemowlę karmione butelką ma zatwardzenie?

W przypadku powtarzających się zaparć u małego niemowlęcia karmionego butelką, należy poradzić się pediatry, czy nie jest konieczna zmiana mleka na inne oraz po analizie przyrostu masy ciała rozważyć dopajanie dziecka wodą (by nie zaburzyć apetytu niemowlęcia).

Natomiast w przypadku niemowląt, które mają już rozszerzoną dietę, należy:

  • unikać kleików, kaszki ryżowej, tartej marchewki i gotowanego jabłka;

  • nie wprowadzać przej jakiś czas kolejnych „nowości” do diety;

  • podawać większe ilości picia – przegotowaną wodę źródlaną, rozcieńczone soki jabłkowy, gruszkowy i śliwkowy;

  • skorzystać z babcinych sposobów, tj. dodawanie do posiłku łyżki oliwy z oliwek, podawanie domowego kompotu z suszonych śliwek, a przed snem kilku łyżek jogurtu naturalnego oraz ciepłego naparu z rumianku;

  • zadbać o większą dawkę ruchu dziecka – potrenuj z nim przewrotki na macie edukacyjnej, turlaj go i porządnie połaskocz;

  • podać laktulozę w syropie – to syntetyczny cukier, będący pochodną laktozy. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dopiero w okrężnicy jest rozkładana przez bakterie jelitowe, a proces ten rozluźnia masy kałowe, dzięki czemu stolce nie są już twarde i dziecku łatwiej jest się wypróżnić (stosuj je zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na ulotce informacyjnej);

  • unikaj wkładania do odbytu palca czy końcówki termometru, bo dziecko może się uzależnić od tego typu stymulacji i z każdym tygodniem będzie mu trudniej samodzielnie się wypróżnićl

Koniecznie umów się na wizytę u pediatry - w przypadku zaparć ważne jest rozpoznanie ich przyczyny. Nie zwlekaj z wizytą u pediatry, jeśli w stolcu malca pojawi się krew, dziecko będzie osłabione, gorączkuje albo do zaparć dojdą wymioty. Może będzie konieczna również wizyta u alergologa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza