Zwierzak uchroni twoje dziecko przed... alergią!

niemowlak-z-psem

Zwierzęta uczą dziecko odpowiedzialności, wrażliwości i empatii. Choć nie są to jedyne korzyści - naukowcy badają wpływ futrzaka na... florę bakteryjną jelit niemowląt.

Ciąża - wtedy wszystko się zaczyna. Kontakt ze zwierzakiem jeszcze w okresie ciąży oraz w pierwszych miesiącach życia dziecka może zmniejszyć u niego ryzyko wystąpienia alergii oraz otyłości u dzieci – podaje brytyjski dziennik Daily Mirror. Naukowcy zapewniają jednak, że są to tylko przesłanki. To co na pewno udowodniono to to, że faktycznie zwierzęta mają wpływ na florę bakteryjną u niemowlaka

Zwierzęta źródłem dobrych bakterii

Na łamach periodyku Microbiome opublikowano artykuł, dotyczący badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców z kilku instytucji: University of Toronto, University of Alberta oraz University of British Columbia.

Chcąc sprawdzić, czy kontakt ze zwięrzętami może mieć wpływ na florę bakretyjną jelit, badaniom poddano grupę 746 niemowląt urodzonych w latach 2009 - 2011 oraz ich matek. Po wypełnieniu przez kobiety kwestionariusza okazało się, że 47% przypadków zwierzę było obecne w okresie prenatalnym oraz w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka. Były to zarówno psy, jak i koty.

Naukowcy przebadali kał niemowląt w kontekście obecności konkretnych szczepów bakterii, by później skonfrontować uzyskane dane z innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na skład flory, np. podawanie antybiotyków podczas porodu, rodzaj podłogi w domu, rodzaj domu, sposób porodu. U niemowląt, u których zwierzęta obecne były w wyznaczonym okresie, odnotowano wysoką obecność dwóch szczepów: ruminococcus i oscillospira. Istnieją badania, które wskazują, że szczepy te mogą mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii oraz otyłości. Ponadto, dzieci te cechowały się bogatszą florę bakteryjną jelit w porównaniu z niemowlętami bez zwierzaków. 

Autorzy artykułu studzą jednak zapał - potrzebne są dalsze badania, przede wszystkim na grupie wytypowanych niemowlaków. Ponadto, warto przyjrzeć się dzieciom wychowującym się w pozostałych częściach świata.

Dopóki badania nie zostaną potwierdzone, najlepiej skupić się na znanych od dawna sposobach zapobiegania alergii i otyłości.

Źródło: PAP

Aktualizacja: 2017-07-03 Publikacja: 2017-06-27
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.