Co zrobić, by dziecko nie ulewało?

2014-07-02 17:21

Ulewanie – ten problem nie musi być uciążliwy. By wszystko wróciło do normy, zwykle wystarczy zmienić technikę karmienia lub mieszankę modyfikowaną.

Karmienie butelką
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Dobre, bo gęste. Jakie mleko wybrać?
  2. Ważna technika karmienia
  3. Kiedy iść do lekarza, gdy dziecko ulewa?

OO tym, że maluszek ulewa, świadczą grudki częściowo strawionego mleka, pojawiające się w kącikach jego ust i na brodzie nawet godzinę po karmieniu. Niektórym niemowlętom ulewanie zdarza sięrzadko, innym częściej – nie ma maluszka, który choć raz nie zwróciłby pokarmu. Czemu tak się dzieje? Najczęściej dlatego, że mięśnie przełyku w początkowych dniach i tygodniach życia nie zawsze sprawnie radzą sobie z przesuwaniem mleka w kierunku żołądka, a zwieracz, który oddziela żołądek od przełyku, zaciska się za słabo. Część mleka wędruje wówczas w górę. To zjawisko mija około 3. miesiąca życia dziecka i nosi nazwę refluksu fizjologicznego. Inną przyczyną refluksu jest zbyt łapczywe połykanie mleka – dziecko połyka wtedy również sporo powietrza, które potem „odbija” wraz z niewielką ilością pokarmu. Skłonność do ulewania może wynikać również z nadmiernego apetytu. Dziecko zjada więcej mleka, niż jego mały żołądek jest w stanie pomieścić, i część wydostaje się na zewnątrz. Niekiedy winni ulewaniu są rodzice. Bywa tak w przypadku dzieci karmionych butelką. Maluch dostaje wyliczoną porcję mleka, a rodzic pilnuje, by butelka została do końca opróżniona, co często skutkuje ulaniem pokarmu.

Dobrze wiedzieć

Dobre, bo gęste. Jakie mleko wybrać?

IM GĘŚCIEJSZE MLEKO, TYM MNIEJSZA SZANSA NA TO, ŻE POKARM COFNIE SIĘ Z ŻOŁĄDKA DO BUZI. Jeśli karmisz piersią, lekarz może zalecić, byś odciągała z piersi swoje mleko i je zagęszczała. Możesz to zrobić na kilka sposobów – dodając do niego porcję kleiku ryzowego dla niemowląt, mączkę z ziaren chlebowca świętojańskiego (jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością) lub specjalny preparat Nutriton, który można kupić w aptekach. To, ile zagęszczacza dodać, warto skonsultować z lekarzem, by mieszanka nie była zbyt sycąca. Można ją podawać maluszkowi butelką ze smoczkiem albo łyżeczką (jeśli boisz się, by dziecko nie straciło odruchu ssania piersi).

DLA DZIECI KARMIONYCH SZTUCZNIE, KTÓRE MAJĄ PROBLEM Z ULEWANIEM, przeznaczone jest mleko oznaczone symbolem AR, tak zwane antyrefluksowe. W jego składzie są już substancje zagęszczające – w zależności od producenta może to być guma skrobiowa z nasion fasoli, mączka z nasion chlebowca świętojańskiego, skrobia ryżowa, ziemniaczana lub kukurydziana. Którą mieszankę wybrać? Warto w pierwszej kolejności wybrać wariant AR mieszanki, którą dziecko piło do tej pory. Jeśli zamierzasz zupełnie zmienić mieszankę, kieruj się przede wszystkim jej składem – najbardziej wartościowe jest mleko, które w składzie ma dodatkowo cenne dla malca kwasy LCPUFA (wspierające rozwój mózgu i wzroku), a także probiotyki albo prebiotyki, które wspierają pracę układu pokarmowego i odpornościowego.

MIESZANKI AR PRZYGOTOWUJE SIĘ I PODAJE TAK SAMO JAK ZWYKŁĄ MIESZANKĘ. Ale uwaga – choć substancje zagęszczające zaczynają działać dopiero w żołądku maluszka pod wpływem działania kwasów żołądkowych, to jednak niektóre mieszanki tego typu zaczynają gęstnieć jeszcze w butelce. Dlatego lepiej nie zwlekać i podać dziecku mleko natychmiast po przygotowaniu.

Ważna technika karmienia

Jeśli maluszek często ulewa, spróbuj karmić go nieco inaczej niż do tej pory. Dziecko karmione piersią warto przystawiać częściej, ale na krócej – by jadło mniejsze porcje. W trakcie karmienia warto zrobić krótką przerwę na odbicie połkniętego powietrza. Dziecko trzeba wtedy delikatnie unieść do po zycji pionowej i przytrzymać, opierając jego brodę na swoim ramieniu – pamiętaj tylko, by wcześniej osłonić swoje ubranie czystą ściereczką albo pieluszką z tetry. Może się zdarzyć, że maluszkowi się nie odbije – kontynuuj wtedy karmienie, a po jakimś czasie spróbuj ponownie. Jeśli malec ulewa często i dużo, lekarz może zalecić odciąganie pokarmu z piersi i zagęszczanie go, by się nie cofał (informacje o tym, jak to zrobić, znajdziesz w ramce obok). Jeśli karmisz butelką, zadbaj, by mleko zawsze wypełniało smoczek, to zmniejszy ryzyko połykania powietrza. Warto też robić krótkie przerwy na odbicie. W większości przypadków lekarze zalecają jednak zmianę mleka na gęściejsze. Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy butelką, po zakończonym karmieniu trzeba przytrzymać maluszka w pozycji pionowej, póki mu się nie odbije. To ważne, zwłaszcza gdy po karmieniu odkładasz malca do łóżeczka. Można to zrobić, nawet gdy dziecko podczas jedzenia zaśnie – delikatne ruchy podczas zmiany pozycji na pewno go nie obudzą. Jeśli zdarzy się, że maluszkowi się nie odbije, do snu najlepiej ułóż go na boku – jeśli uleje, mleko spłynie na pościel, a nie zostanie w buzi dziecka, co zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się nim podczas snu. W sklepach są specjalne piankowe poduszki, które przytrzymują w tej pozycji dziecko tak, by nie przewróciło się na brzuszek. Malca można układać na pleckach, ale wtedy główka musi być wyżej – najlepiej podłożyć coś pod nogi łóżka z tej strony, z której malec ma główkę.

Kiedy iść do lekarza, gdy dziecko ulewa?

Niektóre dzieci zwracają pokarm często i tak silnie, że ulewanie ma postać chlustających wymiotów. Wtedy konieczna jest konsultacja u lekarza, który oceni, czy przyczyną nie jest przypadkiem choroba refluksowa. Leczy się ją przede wszystkim farmakologicznie, z pomocą lekarstw, które zapobiegają cofaniu się pokarmu z żołądka do przełyku (np. coordinax). Objawy powinny ustąpić w ciągu dziesięciu dni od momentu rozpoczęcia kuracji. Lekarz może zalecić też zmianę diety. Jeśli leczenie nie pomoże, konieczne będzie wykonanie badań dodatkowych, m.in. USG.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza